Wybór odpowiedniej butelki
Wybierając butelkę zwracamy uwagę na materiał, z jakiego jest ona zrobiona, kształt oraz pojemność. Wydaje się proste! Ale stając przed sklepową szafą z butelkami możemy dostać prawdziwego bólu głowy. Wybór oferowanych na rynku produktów jest tak duży, że trudno się zdecydować na odpowiedni model. Jak sobie z tym radzić?
Szklana czy plastikowa?
Szklana butelka wykonana jest z hartowanego szkła, które łatwo utrzymać w czystości dzięki możliwości dokładniejszego czyszczenia. Największym jej minusem jest ryzyko zbicia. Natomiast plastikowa (najlepiej aby nie zawierała bisfenolu) jest lekka i wygodna. Nie ma też obawy przed stłuczeniem, może się jednak rysować i zabarwiać pod wpływem cieczy.
Kształt butelki dla dziecka
Najlepsze są butelki tradycyjne, wąskie i wygodne do trzymania. Są także butelki z szeroką szyjką, które ułatwiają wsypywanie mleka w proszku i wlewanie wody, a następnie mycie butelki. Jeśli dziecko pije samodzielnie, wygodniejsza dla niego będzie butelka "z dziurką". Taka dziurka zdecydowanie ułatwia maleństwu trzymanie, niestety ma też minus - jest trudniejsza w czyszczeniu.
Jaką pojemność wybrać?
Do końca trzeciego miesiąca życia wystarczy butelka o pojemności 80–125 ml.Większe (200–250 ml) są przeznaczone dla dzieci po piątym miesiącu życia, a największe (250–320 ml) dla dzieci powyżej dziewiątego miesiąca. Ważne, by skala na butelce była wyraźnie oznaczona. Ułatwi to przygotowanie odpowiedniej porcji pokarmu i kontrolowanie ile dziecko zjadło.
Rodzaje butelek
- Butelka antykolkowa - jedną z przyczyn występowania kolki jest bezwiedne połykanie przez malca dużej ilości powietrza podczas posiłku. Aby temu zapobiec projektuje się specjalnie zakrzywione butelki, w których stosuje się system odpowietrzający lub odkręcane dno regulujące przepływ powietrza podczas ssania.
- Samosterylizująca - po specjalnym złożeniu działa jak sterylizator parowy. Wystarczy wlać do niej wodę, a potem wstawić butelkę do kuchenki mikrofalowej.
- Z czujnikiem ciepła - ostrzega przed zbyt gorącym posiłkiem. Wskaźnik zmienia kolor z fioletowego na różowy, gdy temperatura pokarmu wzrośnie powyżej zalecanych 37 stopni C.
- Butelka-termos - Plastikowa butelka (wkład) i termos w komplecie. Sprawdzi się w podróży albo na spacerze.
- Mini butelka ze smoczkiem ułatwiająca podawania lekarstw maluszkowi.
Smoczki do butelek
To bardzo ważny element. Przede wszystkim dobierasz je do wieku dziecka i rodzaju jedzonego przez nie pokarmu (mleko, herbatka, kaszka). Noworodkowi kup smoczek o wolnym przepływie aby nie zachłysnął się łatwo lecącym mlekiem (ma małą ilość i wielkość dziurek), starszemu dziecku możesz już podać smoczek szybkoprzepływowy. Aby ułatwić wybór niektórzy producenci nadają odpowiednie oznaczenia do smoczków: S, M, L (gdzie S to mały otwór).
Jeśli dziecko ma skłonności do kolek, możesz poszukać smoczka z dodatkową dziurką, odprowadzającą nadmiar powietrza. Przy dalszym wyborze zdaj się na preferencje dziecka: woli smoczek bardziej miękki (kauczukowy), czy twardszy (silikonowy), dłuższy, czy bardziej przypominający kształtem kobiecą pierś. Na koniec sprawdź czy będzie on pasował do wybranej przez Ciebie butelki (często smoczek jednego producenta pasuje tylko do jego butelek) i kup 2 szt., zawsze drugą będziesz mieć w zapasie.
Autor: Zofia Ślepowrońska
Zdjęcie: Fotolia by © Igor Stepovik