Data modyfikacji:

Ząbkowanie w pytaniach i odpowiedziach

Autor: Klaudia Kierzkowska

Ząbkowanie wielu rodzicom kojarzy się z nieprzespanymi nocami, płaczem i ciągłym marudzeniem dziecka. Oczywiście, niektóre maluchy wyrzynanie się ząbka znoszą naprawdę źle, jednak nie jest to absolutnie żadną regułą.  Wiele dzieci, przechodzi przez ten niezbyt przyjemny okres bardzo dzielnie z uśmiechem na twarzy. Dla większości rodziców, pojawienie się pierwszego ząbka, to naprawdę powód do dumy i ogromnej radości. Jednak ząbkowanie, zwłaszcza dla młodych mam, jest czasami jedną wielką zagadką.

 

ząbkowanie, jak poradzić sobie z ząbkowaniem, wyrzynanie ząb

 

Tak właściwie to kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u niemowlaków?

Każde dziecko jest inne, to oczywiste i na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. U niektórych maluchów, pierwszy ząbek pojawia się już w 6 miesiącu życia, a u innych dopiero w okolicach 10 a nawet 11 miesiąca.  I nie ma w tym absolutnie nic złego. Bardzo często  pojawienie się ząbków zależy od genów. Jeśli u rodziców dziecka, ząbki pojawiły się wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u malucha będzie podobnie.

 


 

Kiedy dziecko będzie miało już wszystkie ząbki?

W tym przypadku nie ma również jednej, prawidłowej odpowiedzi na pytanie.  Jednak 20 ząbków mlecznych powinno pojawić się do około 2 roku życia, ale są także dzieci, które dopiero w wieku 3 lat mają pełne uzębienie. Oczywiście nie jest to powód do żadnego niepokoju.

 


Które zęby pojawiają się jako pierwsze?

Najczęściej jako pierwsze, pojawiają się dolne jedynki. Dlatego jeśli z niecierpliwością wyczekujecie pojawienie się pierwszego ząbka, to właśnie dolne dziąsła powinnyście bacznie obserwować. Jako drugie w kolejności, pojawiają się górne jedynki. Zarówno górne jak i dolne jedynki wychodzą zazwyczaj parami. 

 


Skąd wiadomo, że wychodzą ząbki? Jakie są tego objawy?

Jeśli Wasze maleństwo ciągle wkłada rączki do buzi i bardzo się ślini, to najprawdopodobniej jest to pierwsza oznaka ząbkowania. Jeżeli towarzyszą temu jeszcze rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, lekkie rozdrażnienie i marudzenie, to możecie być pewne, że niedługo pojawi się ząbek. Niektóre dzieci mogą mieć także lekko podwyższoną temperaturę, katar, luźniejsze stolce, a także mniejszy apetyt. Ale ostrożnie! Jeśli u Waszego dziecka pojawi się temperatura, nie zrzucajcie jej od razu na ząbki i nie lekceważcie jej. Zdecydowania zrobicie lepiej, jeśli od razu udajcie się do pediatry. Jeżeli to ząbkowanie okaże się  winowajcą, to dobrze. Jednak przyczyną podwyższonej temperatury może być również infekcja, której nie można zbagatelizować.

 

Jeśli Wasze 3-4 miesięczne niemowlę ślini się i wkłada wszystkie zabawki do buzi,  nie oznacza to, że wyrzynają mu się ząbki. Jest ono po prostu ciekawe otaczającego go świata i zaczyna poznawać nowe przedmioty.

 


Czy można jakoś pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Oczywiście, jest kilka sposobów, aby uśmierzyć ból i pomóc maluszkowi przetrwać ten niezbyt przyjemny okres.

  • Kupcie dziecku gryzak, którego główną funkcją jest masowanie swędzących dziąseł i łagodzenie bólu. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje gryzaków np. drewniane, sylikonowe, czy też sensoryczne.
  • Dobrym, domowym sposobem jest napar z szałwii. Możecie ją kupić w każdej aptece. Przygotujcie z niej napar, poczekacie aż ostygnie, a następnie zamoczycie w nim patyczek  i przemywajcie dziąsła.

 

  • łagodzi ból przy wyrzynaniu się ząbków,
  • zawiera przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z kwiatów rumianku,
  • zawiera miejscowo działające składniki przeciwbólowe, w stężeniu odpowiednim dla dzieci,
  • zawiera ksylitol hamujący powstawanie próchnicy,
  • nie zawiera cukru.

Jego zastosowanie jest naprawdę proste, wystarczy czystym palcem lub wacikiem nałożyć żel na dziąsło w miejscu gdzie wyrzyna się ząbek i lekko wmasować. Najlepiej jest go użyć po posiłkach, czy przed snem, aby pomóc dziecku przespać spokojnie noc.

 

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej? Od razu po pojawieniu się pierwszego ząbka?

O higienę jamy ustnej należy zacząć dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. W aptece dostępne są sylikonowe szczoteczki, które nakłada się na palec i masuje niemowlakowi dziąsła. A kiedy już pojawią się ząbki, warto kupić szczoteczkę dla niemowląt oraz pastę dla dzieci taką, która nie zawiera fluoru.

 

Więcej dowiesz się na: Dentinox N

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N

Komentarze
02-10-2017
Ocena:
Żel na dziąsła jest niezbędny w domowej apteczce. To samo Viburcol, probiotyki oraz lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Tak zaopatrzone, jesteśmy gotowe na ząbkowanie :)
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.
wypukły pępek

Co oznacza wypukły pępek u dziecka?

2023-05-25
Każda młoda mama wie, że pępek jest wyjątkowo delikatnym elementem dziecięcej anatomii. To miejsce, które jeszcze do niedawna łączyło maluszka z mamą, wymaga rodzicielskiej uwagi oraz pielęgnacji. Czasem wygląd pępka może niepokoić – na przykład wtedy, gdy jest on mocno wypukły. Co robić w takiej sytuacji? Czy wypukły pępek u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej?