Ząbkowanie w pytaniach i odpowiedziach

Data:

Ząbkowanie wielu rodzicom kojarzy się z nieprzespanymi nocami, płaczem i ciągłym marudzeniem dziecka. Oczywiście, niektóre maluchy wyrzynanie się ząbka znoszą naprawdę źle, jednak nie jest to absolutnie żadną regułą.  Wiele dzieci, przechodzi przez ten niezbyt przyjemny okres bardzo dzielnie z uśmiechem na twarzy. Dla większości rodziców, pojawienie się pierwszego ząbka, to naprawdę powód do dumy i ogromnej radości. Jednak ząbkowanie, zwłaszcza dla młodych mam, jest czasami jedną wielką zagadką.

 

ząbkowanie, jak poradzić sobie z ząbkowaniem, wyrzynanie ząbków

 

Tak właściwie to kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u niemowlaków?

Każde dziecko jest inne, to oczywiste i na to pytanie nie ma jednej, konkretnej odpowiedzi. U niektórych maluchów, pierwszy ząbek pojawia się już w 6 miesiącu życia, a u innych dopiero w okolicach 10 a nawet 11 miesiąca.  I nie ma w tym absolutnie nic złego. Bardzo często  pojawienie się ząbków zależy od genów. Jeśli u rodziców dziecka, ząbki pojawiły się wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u malucha będzie podobnie.

 

Kiedy dziecko będzie miało już wszystkie ząbki?

W tym przypadku nie ma również jednej, prawidłowej odpowiedzi na pytanie.  Jednak 20 ząbków mlecznych powinno pojawić się do około 2 roku życia, ale są także dzieci, które dopiero w wieku 3 lat mają pełne uzębienie. Oczywiście nie jest to powód do żadnego niepokoju.

 

Które zęby pojawiają się jako pierwsze?

Najczęściej jako pierwsze, pojawiają się dolne jedynki. Dlatego jeśli z niecierpliwością wyczekujecie pojawienie się pierwszego ząbka, to właśnie dolne dziąsła powinnyście bacznie obserwować. Jako drugie w kolejności, pojawiają się górne jedynki. Zarówno górne jak i dolne jedynki wychodzą zazwyczaj parami. 

 

Skąd wiadomo, że wychodzą ząbki? Jakie są tego objawy?

Jeśli Wasze maleństwo ciągle wkłada rączki do buzi i bardzo się ślini, to najprawdopodobniej jest to pierwsza oznaka ząbkowania. Jeżeli towarzyszą temu jeszcze rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła, lekkie rozdrażnienie i marudzenie, to możecie być pewne, że niedługo pojawi się ząbek. Niektóre dzieci mogą mieć także lekko podwyższoną temperaturę, katar, luźniejsze stolce, a także mniejszy apetyt. Ale ostrożnie! Jeśli u Waszego dziecka pojawi się temperatura, nie zrzucajcie jej od razu na ząbki i nie lekceważcie jej. Zdecydowania zrobicie lepiej, jeśli od razu udajcie się do pediatry. Jeżeli to ząbkowanie okaże się  winowajcą, to dobrze. Jednak przyczyną podwyższonej temperatury może być również infekcja, której nie można zbagatelizować.

 

Jeśli Wasze 3-4 miesięczne niemowlę ślini się i wkłada wszystkie zabawki do buzi,  nie oznacza to, że wyrzynają mu się ząbki. Jest ono po prostu ciekawe otaczającego go świata i zaczyna poznawać nowe przedmioty.

 

Czy można jakoś pomóc dziecku podczas ząbkowania?

Oczywiście, jest kilka sposobów, aby uśmierzyć ból i pomóc maluszkowi przetrwać ten niezbyt przyjemny okres.

  • Kupcie dziecku gryzak, którego główną funkcją jest masowanie swędzących dziąseł i łagodzenie bólu. Na rynku dostępne są przeróżne rodzaje gryzaków np. drewniane, sylikonowe, czy też sensoryczne.
  • Dobrym, domowym sposobem jest napar z szałwii. Możecie ją kupić w każdej aptece. Przygotujcie z niej napar, poczekacie aż ostygnie, a następnie zamoczycie w nim patyczek  i przemywajcie dziąsła.

 

Warto zaopatrzyć się też w żel do stosowania na dziąsła Dentinox N, który: 

  • łagodzi ból przy wyrzynaniu się ząbków,
  • zawiera przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z kwiatów rumianku,
  • zawiera miejscowo działające składniki przeciwbólowe, w stężeniu odpowiednim dla dzieci,
  • zawiera ksylitol hamujący powstawanie próchnicy,
  • nie zawiera cukru.

Jego zastosowanie jest naprawdę proste, wystarczy czystym palcem lub wacikiem nałożyć żel na dziąsło w miejscu gdzie wyrzyna się ząbek i lekko wmasować. Najlepiej jest go użyć po posiłkach, czy przed snem, aby pomóc dziecku przespać spokojnie noc.

 

Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej? Od razu po pojawieniu się pierwszego ząbka?

O higienę jamy ustnej należy zacząć dbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. W aptece dostępne są sylikonowe szczoteczki, które nakłada się na palec i masuje niemowlakowi dziąsła. A kiedy już pojawią się ząbki, warto kupić szczoteczkę dla niemowląt oraz pastę dla dzieci taką, która nie zawiera fluoru.

 

Więcej dowiesz się na: Dentinox N

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-10-2017
Ocena:
Żel na dziąsła jest niezbędny w domowej apteczce. To samo Viburcol, probiotyki oraz lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Tak zaopatrzone, jesteśmy gotowe na ząbkowanie :)