Data publikacji:

Koronawirus a wizyta u noworodka w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy można odwiedzić dziecko w szpitalu? Rodzice noworodków, które leżą na oddziałach neonatologii, niejednokrotnie zadają sobie to pytanie. Dynamiczna sytuacja w kraju związana z koronawirusem sprawia, że nie wszystkie szpitale pozwalają na odwiedziny. W jakim przypadku mogą być wstrzymane wizyty i jak wpływa to na zdrowie dzieci?

 

koronawirus a wizyta u noworodka

Prawo do odwiedzin w szpitalu

Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku wywrócił do góry nogami nasze życie. Tak też stało się z odwiedzinami noworodków w szpitalach. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły częstotliwość wizyt oraz liczbę gości. Pomimo tego że sytuacja wydaje się już ustabilizowana wciąż słychać zaniepokojone głosy rodziców.

Rodzice oraz inne bliskie osoby mają prawo do odwiedzin dziecka w szpitalu. Decyzję o ograniczeniu takiej możliwości może wydać dyrektor konkretnej placówki na podstawie ustawy O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Dziecka z dnia 16 maja 2019 roku. Aby doszło do ogłoszenia wstrzymania wizyt, musi być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego przez wojewodę lub Ministerstwo Zdrowia. Ograniczenie tego prawa jest możliwe również tylko wtedy, gdy przemawia za tym organizacja szpitala oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia odwiedzin noworodków w placówkach

Izolacja dziecka od rodziców w trakcie pobytu w szpitalu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W wielu placówkach odwiedziny odbywają się normalnie. Jednakże w niektórych z nich są one wstrzymane lub ograniczone.

Taka sytuacja miała miejsce w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdzie wykryto koronawirusa u kilkunastu pracowników w sierpniu. Z tego powodu szpital musiał wstrzymać odwiedziny pacjentów. Z kolei Szpital Bielańskiego w Warszawie zezwolił na wizyty rodziców, o ile zostały przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

Inaczej wyglądała sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W związku ze wzrostem zakażeń szpital zdecydował się wprowadzić ograniczenia wizyt rodziców wcześniaków oraz noworodków do jednej godziny w ciagu 10 dni. Nowe wytyczne wywołały szeroką dyskusję. W odpowiedzi placówka rozszerzyła pulę miejsc, gdzie mogą nocować bliscy dzieci. Warunkiem jest negatywny test na COVID-19 oraz uiszczenie opłaty.

Konsekwencje braku odwiedzin noworodka

O następstwach braku kontaktu noworodka z matką, ostrzegają psychologowie. Podkreślają oni, że dla dziecka taka sytuacja może przerodzić się w traumę i mieć duże znaczenie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oddzielenie noworodka po porodzie wywołuje u niego silny stres, który ma duży wpływ na rozwój mózgu w tym okresie. Jak mówią lekarze, kontakt dziecka z rodzicem ma moc terapeutyczną.

Głos w tej sprawie zabrał również konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W swojej rekomendacji zalecił, aby szukać takich rozwiązań, które umożliwią nie tylko informowanie rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, ale również bezpieczne wizyty w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o zasadach odwiedzin ustala dyrektor szpitala wraz z konsultantem wojewódzkim.
 

Fot.: Pexels.com


Autor

co na biegunkę u dziecka

Co na biegunkę u dziecka?

16.07.2025
Biegunka u dziecka to jeden z najczęstszych powodów wizyt u pediatry. Choć zazwyczaj nie jest groźna, potrafi wywołać sporo niepokoju. Maluchy, zwłaszcza te najmłodsze, są bardziej podatne na odwodnienie, dlatego szybka i właściwa reakcja rodzica ma tak duże znaczenie. Co więc robić, gdy nasza pociecha zaczyna mieć częste, luźne stolce? Co na biegunkę u dziecka sprawdzi się najlepiej? Wyjaśniamy!
okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy je nosić?

14.07.2025
Czy niemowlę potrzebuje okularów przeciwsłonecznych? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców – zarówno tych, którzy właśnie usłyszeli zalecenie od lekarza, jak i tych, którzy po prostu chcą jak najlepiej zadbać o zdrowie swojego maluszka. Ochrona oczu dziecka przed słońcem to nie moda, ale realna potrzeba. W tym artykule rozwiewam wątpliwości i podpowiadam, jak dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i kiedy warto zacząć je stosować.
skaza białkowa

Skaza białkowa u niemowlaka

09.07.2025
Skaza białkowa to określenie, które potrafi wywołać sporo emocji – szczególnie u świeżo upieczonych rodziców. Często pojawia się przy okazji pierwszych problemów skórnych u dziecka, nietolerancji pokarmowej czy problemów z karmieniem. Czy zmiany skórne u niemowlaka zawsze oznaczają skazę białkową? Czy to to samo, co alergia na białko mleka krowiego? A może to „tylko” potówki? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane ze skazą białkową – zarówno dla tych, którzy już zetknęli się z tym tematem, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją rodzicielską przygodę.
zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci. Jak sobie radzić z zatwardzeniem u dziecka?

19.05.2025
Zaparcia u dzieci to częsty problem, który może powodować ból i dyskomfort u malucha, a u jego rodziców wzbudzać niepokój. Choć w większości przypadków zaparcia nie są powodem do poważnych obaw, warto znać skuteczne metody radzenia sobie z tym problemem. W artykule wyjaśnimy, jakie są przyczyny zaparć, jak im zapobiegać i jakie sposoby pomagają w ich leczeniu.
raczkowanie i czworakowanie

Raczkowanie a czworakowanie. Czym się różnią?

16.05.2025
Podczas nauki chodzenia dziecka, wiele osób używa terminów „raczkowanie” i „czworakowanie” zamiennie. Nie oznaczają one jednak tego samego. Czym się zatem różnią? Dlaczego warto znać ich znaczenie? Jak raczkowanie, a jak czworakowanie wpływa na rozwój pociechy? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
alergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego –objawy i postępowanie

30.04.2025
Alergia na białko mleka krowiego jest jedną z najczęstszych alergii pokarmowych u niemowląt i małych dzieci, choć może również występować także u osób dorosłych. Szacuje się, że dotyczy od 2% do 3% niemowląt, a jej objawy mogą mieć różne nasilenie – od łagodnych symptomów aż do ciężkich reakcji anafilaktycznych. Dowiedz się więcej na temat objawów alergii na BMK oraz postępowania w przypadku jej zdiagnozowania.
zespół williamsa

Zespół Williamsa – czym jest?

10.03.2025
Zespół Williamsa, znany również jako syndrom Williamsa lub zespół Williamsa–Beurena, to rzadka choroba genetyczna spowodowana delecją, czyli ubytkiem fragmentu chromosomu 7. Schorzenie to wpływa na rozwój fizyczny i intelektualny człowieka, prowadząc do charakterystycznych cech wyglądu, specyficznych zachowań oraz problemów zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest zespół Williamsa, jakie są jego objawy, jaka jest długość życia osób z tym syndromem oraz czy istnieją metody leczenia.