Koronawirus a wizyta u noworodka w szpitalu

Data:

Czy można odwiedzić dziecko w szpitalu? Rodzice noworodków, które leżą na oddziałach neonatologii, niejednokrotnie zadają sobie to pytanie. Dynamiczna sytuacja w kraju związana z koronawirusem sprawia, że nie wszystkie szpitale pozwalają na odwiedziny. W jakim przypadku mogą być wstrzymane wizyty i jak wpływa to na zdrowie dzieci?

 

koronawirus a wizyta u noworodka

Prawo do odwiedzin w szpitalu

Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku wywrócił do góry nogami nasze życie. Tak też stało się z odwiedzinami noworodków w szpitalach. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły częstotliwość wizyt oraz liczbę gości. Pomimo tego że sytuacja wydaje się już ustabilizowana wciąż słychać zaniepokojone głosy rodziców.

Rodzice oraz inne bliskie osoby mają prawo do odwiedzin dziecka w szpitalu. Decyzję o ograniczeniu takiej możliwości może wydać dyrektor konkretnej placówki na podstawie ustawy O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Dziecka z dnia 16 maja 2019 roku. Aby doszło do ogłoszenia wstrzymania wizyt, musi być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego przez wojewodę lub Ministerstwo Zdrowia. Ograniczenie tego prawa jest możliwe również tylko wtedy, gdy przemawia za tym organizacja szpitala oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia odwiedzin noworodków w placówkach

Izolacja dziecka od rodziców w trakcie pobytu w szpitalu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W wielu placówkach odwiedziny odbywają się normalnie. Jednakże w niektórych z nich są one wstrzymane lub ograniczone.

Taka sytuacja miała miejsce w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdzie wykryto koronawirusa u kilkunastu pracowników w sierpniu. Z tego powodu szpital musiał wstrzymać odwiedziny pacjentów. Z kolei Szpital Bielańskiego w Warszawie zezwolił na wizyty rodziców, o ile zostały przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

Inaczej wyglądała sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W związku ze wzrostem zakażeń szpital zdecydował się wprowadzić ograniczenia wizyt rodziców wcześniaków oraz noworodków do jednej godziny w ciagu 10 dni. Nowe wytyczne wywołały szeroką dyskusję. W odpowiedzi placówka rozszerzyła pulę miejsc, gdzie mogą nocować bliscy dzieci. Warunkiem jest negatywny test na COVID-19 oraz uiszczenie opłaty.

Konsekwencje braku odwiedzin noworodka

O następstwach braku kontaktu noworodka z matką, ostrzegają psychologowie. Podkreślają oni, że dla dziecka taka sytuacja może przerodzić się w traumę i mieć duże znaczenie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oddzielenie noworodka po porodzie wywołuje u niego silny stres, który ma duży wpływ na rozwój mózgu w tym okresie. Jak mówią lekarze, kontakt dziecka z rodzicem ma moc terapeutyczną.

Głos w tej sprawie zabrał również konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W swojej rekomendacji zalecił, aby szukać takich rozwiązań, które umożliwią nie tylko informowanie rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, ale również bezpieczne wizyty w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o zasadach odwiedzin ustala dyrektor szpitala wraz z konsultantem wojewódzkim.
 

Fot.: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.