Data publikacji:

Koronawirus a wizyta u noworodka w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy można odwiedzić dziecko w szpitalu? Rodzice noworodków, które leżą na oddziałach neonatologii, niejednokrotnie zadają sobie to pytanie. Dynamiczna sytuacja w kraju związana z koronawirusem sprawia, że nie wszystkie szpitale pozwalają na odwiedziny. W jakim przypadku mogą być wstrzymane wizyty i jak wpływa to na zdrowie dzieci?

 

koronawirus a wizyta u noworodka

Prawo do odwiedzin w szpitalu

Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku wywrócił do góry nogami nasze życie. Tak też stało się z odwiedzinami noworodków w szpitalach. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły częstotliwość wizyt oraz liczbę gości. Pomimo tego że sytuacja wydaje się już ustabilizowana wciąż słychać zaniepokojone głosy rodziców.

Rodzice oraz inne bliskie osoby mają prawo do odwiedzin dziecka w szpitalu. Decyzję o ograniczeniu takiej możliwości może wydać dyrektor konkretnej placówki na podstawie ustawy O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Dziecka z dnia 16 maja 2019 roku. Aby doszło do ogłoszenia wstrzymania wizyt, musi być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego przez wojewodę lub Ministerstwo Zdrowia. Ograniczenie tego prawa jest możliwe również tylko wtedy, gdy przemawia za tym organizacja szpitala oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia odwiedzin noworodków w placówkach

Izolacja dziecka od rodziców w trakcie pobytu w szpitalu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W wielu placówkach odwiedziny odbywają się normalnie. Jednakże w niektórych z nich są one wstrzymane lub ograniczone.

Taka sytuacja miała miejsce w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdzie wykryto koronawirusa u kilkunastu pracowników w sierpniu. Z tego powodu szpital musiał wstrzymać odwiedziny pacjentów. Z kolei Szpital Bielańskiego w Warszawie zezwolił na wizyty rodziców, o ile zostały przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

Inaczej wyglądała sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W związku ze wzrostem zakażeń szpital zdecydował się wprowadzić ograniczenia wizyt rodziców wcześniaków oraz noworodków do jednej godziny w ciagu 10 dni. Nowe wytyczne wywołały szeroką dyskusję. W odpowiedzi placówka rozszerzyła pulę miejsc, gdzie mogą nocować bliscy dzieci. Warunkiem jest negatywny test na COVID-19 oraz uiszczenie opłaty.

Konsekwencje braku odwiedzin noworodka

O następstwach braku kontaktu noworodka z matką, ostrzegają psychologowie. Podkreślają oni, że dla dziecka taka sytuacja może przerodzić się w traumę i mieć duże znaczenie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oddzielenie noworodka po porodzie wywołuje u niego silny stres, który ma duży wpływ na rozwój mózgu w tym okresie. Jak mówią lekarze, kontakt dziecka z rodzicem ma moc terapeutyczną.

Głos w tej sprawie zabrał również konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W swojej rekomendacji zalecił, aby szukać takich rozwiązań, które umożliwią nie tylko informowanie rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, ale również bezpieczne wizyty w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o zasadach odwiedzin ustala dyrektor szpitala wraz z konsultantem wojewódzkim.
 

Fot.: Pexels.com


Autor

śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.