Data publikacji:

Koronawirus a wizyta u noworodka w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy można odwiedzić dziecko w szpitalu? Rodzice noworodków, które leżą na oddziałach neonatologii, niejednokrotnie zadają sobie to pytanie. Dynamiczna sytuacja w kraju związana z koronawirusem sprawia, że nie wszystkie szpitale pozwalają na odwiedziny. W jakim przypadku mogą być wstrzymane wizyty i jak wpływa to na zdrowie dzieci?

 

koronawirus a wizyta u noworodka

Prawo do odwiedzin w szpitalu

Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku wywrócił do góry nogami nasze życie. Tak też stało się z odwiedzinami noworodków w szpitalach. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły częstotliwość wizyt oraz liczbę gości. Pomimo tego że sytuacja wydaje się już ustabilizowana wciąż słychać zaniepokojone głosy rodziców.

Rodzice oraz inne bliskie osoby mają prawo do odwiedzin dziecka w szpitalu. Decyzję o ograniczeniu takiej możliwości może wydać dyrektor konkretnej placówki na podstawie ustawy O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Dziecka z dnia 16 maja 2019 roku. Aby doszło do ogłoszenia wstrzymania wizyt, musi być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego przez wojewodę lub Ministerstwo Zdrowia. Ograniczenie tego prawa jest możliwe również tylko wtedy, gdy przemawia za tym organizacja szpitala oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia odwiedzin noworodków w placówkach

Izolacja dziecka od rodziców w trakcie pobytu w szpitalu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W wielu placówkach odwiedziny odbywają się normalnie. Jednakże w niektórych z nich są one wstrzymane lub ograniczone.

Taka sytuacja miała miejsce w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdzie wykryto koronawirusa u kilkunastu pracowników w sierpniu. Z tego powodu szpital musiał wstrzymać odwiedziny pacjentów. Z kolei Szpital Bielańskiego w Warszawie zezwolił na wizyty rodziców, o ile zostały przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

Inaczej wyglądała sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W związku ze wzrostem zakażeń szpital zdecydował się wprowadzić ograniczenia wizyt rodziców wcześniaków oraz noworodków do jednej godziny w ciagu 10 dni. Nowe wytyczne wywołały szeroką dyskusję. W odpowiedzi placówka rozszerzyła pulę miejsc, gdzie mogą nocować bliscy dzieci. Warunkiem jest negatywny test na COVID-19 oraz uiszczenie opłaty.

Konsekwencje braku odwiedzin noworodka

O następstwach braku kontaktu noworodka z matką, ostrzegają psychologowie. Podkreślają oni, że dla dziecka taka sytuacja może przerodzić się w traumę i mieć duże znaczenie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oddzielenie noworodka po porodzie wywołuje u niego silny stres, który ma duży wpływ na rozwój mózgu w tym okresie. Jak mówią lekarze, kontakt dziecka z rodzicem ma moc terapeutyczną.

Głos w tej sprawie zabrał również konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W swojej rekomendacji zalecił, aby szukać takich rozwiązań, które umożliwią nie tylko informowanie rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, ale również bezpieczne wizyty w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o zasadach odwiedzin ustala dyrektor szpitala wraz z konsultantem wojewódzkim.
 

Fot.: Pexels.com


Autor

czerwone plamy u noworodka

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

2022-07-14
Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.
niemowlak

Krzywa główka u niemowlaka: jakie mogą być przyczyny? Poradnik

2022-05-19
Krzywa główka u niemowlaka może niepokoić rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego dziecka. W pierwszych miesiącach życia delikatna główka dziecka narażona jest na odkształcenia. Dzieje się tak, ponieważ kości czaszki w pierwszych miesiącach życia są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, a szwy czaszki są wówczas bardzo elastyczne. Odkształcenia główki dziecka mogą być wywołane wieloma czynnikami. Można je podzielić na przyczyny prenatalne oraz poporodowe.
krostki na policzkach u dzieci

Krostki na policzkach u dziecka: przyczyny i leczenie

2022-05-11
Dziecko w okresie niemowlęcym narażone jest na szereg różnych schorzeń, które mogą okazać się bardziej lub mniej poważne. Każda zmiana skórna, która pojawia się na delikatnej skórze dziecka, wywołuje lęk u rodziców. Zmiany skórne, które można zauważyć na skórze dziecka, mogą przybierać różne formy: wysypki, zaczerwienienia, malutkie krostki, obrzęki lub inne. Przyczyny powstania takich problematycznych stanów mogą być różne, dlatego w przypadku zaawansowanego rozwoju takiego schorzenia należy udać się do lekarza specjalisty zajmującego się leczeniem skóry niemowląt. Chociaż pojawiające się na policzkach dziecka krostki nie zawsze muszą zwiastować rozwój poważnej choroby, to lepiej ich nie ignorować i podjąć kroki w celu zniwelowania takiego stanu.
niemowle

Kiedy noworodek widzi? Rozwój wzroku dziecka

2022-04-20
Gdy dziecko przychodzi na świat, nie wszystkie jego zmysły funkcjonują na jednakowym poziomie. Te najważniejsze dla noworodka – smak i dotyk – od samego początku działają dobrze, jednak inne, jak np. wzrok, potrzebują więcej czasu, by w pełni się wykształcić. Kiedy noworodek widzi tak, jak dorosły człowiek? I co zrobić, aby stymulować rozwój wzroku maluszka?
anemia u niemowlaka

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

2022-04-07
Bladość i osłabienie maluchów to objawy, które skłaniają ich rodziców do odbycia spotkania z pediatrą. Bardzo słusznie, ponieważ są to typowe symptomy anemii u niemowlaka – choroby, która może powodować bardzo groźne powikłania. Sprawdź, kiedy podejrzewać anemie u dziecka, jak ją leczyć i jak jej przeciwdziałać.
napiecie miesniowe u niemowlaka

Napięcie mięśniowe u niemowlaka: jakie są przyczyny

2022-03-18
Przyjście dziecka na świat jest bardzo ważnym wydarzeniem dla większości rodziców. Niestety nie zawsze nasze maluchy są zdrowe. Jednym z problemów wieku noworodkowego jest napięcie mięśniowe u niemowlaka. Sprawdźmy zatem, czym ono jest, jakie są jego przyczyny oraz w jaki sposób jako rodzice możemy je leczyć.
objawy odwodnienia u niemowlaka

Objawy odwodnienia u niemowlaka

2022-01-28
Odwodnienie u malutkiego dziecka to wyjątkowo niebezpieczny stan, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy odwodnienia u niemowlaka oraz co należy robić, gdy dziecko wymiotuje albo ma biegunkę.