Data publikacji:

Koronawirus a wizyta u noworodka w szpitalu

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Czy można odwiedzić dziecko w szpitalu? Rodzice noworodków, które leżą na oddziałach neonatologii, niejednokrotnie zadają sobie to pytanie. Dynamiczna sytuacja w kraju związana z koronawirusem sprawia, że nie wszystkie szpitale pozwalają na odwiedziny. W jakim przypadku mogą być wstrzymane wizyty i jak wpływa to na zdrowie dzieci?

 

koronawirus a wizyta u noworodka

Prawo do odwiedzin w szpitalu

Wybuch pandemii koronawirusa w Polsce w marcu tego roku wywrócił do góry nogami nasze życie. Tak też stało się z odwiedzinami noworodków w szpitalach. Wprowadzone obostrzenia ograniczyły częstotliwość wizyt oraz liczbę gości. Pomimo tego że sytuacja wydaje się już ustabilizowana wciąż słychać zaniepokojone głosy rodziców.

Rodzice oraz inne bliskie osoby mają prawo do odwiedzin dziecka w szpitalu. Decyzję o ograniczeniu takiej możliwości może wydać dyrektor konkretnej placówki na podstawie ustawy O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Dziecka z dnia 16 maja 2019 roku. Aby doszło do ogłoszenia wstrzymania wizyt, musi być ogłoszony stan zagrożenia epidemiologicznego przez wojewodę lub Ministerstwo Zdrowia. Ograniczenie tego prawa jest możliwe również tylko wtedy, gdy przemawia za tym organizacja szpitala oraz bezpieczeństwo pacjentów.

Ograniczenia odwiedzin noworodków w placówkach

Izolacja dziecka od rodziców w trakcie pobytu w szpitalu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W wielu placówkach odwiedziny odbywają się normalnie. Jednakże w niektórych z nich są one wstrzymane lub ograniczone.

Taka sytuacja miała miejsce w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, gdzie wykryto koronawirusa u kilkunastu pracowników w sierpniu. Z tego powodu szpital musiał wstrzymać odwiedziny pacjentów. Z kolei Szpital Bielańskiego w Warszawie zezwolił na wizyty rodziców, o ile zostały przeprowadzone testy na obecność COVID-19.

Inaczej wyglądała sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W związku ze wzrostem zakażeń szpital zdecydował się wprowadzić ograniczenia wizyt rodziców wcześniaków oraz noworodków do jednej godziny w ciagu 10 dni. Nowe wytyczne wywołały szeroką dyskusję. W odpowiedzi placówka rozszerzyła pulę miejsc, gdzie mogą nocować bliscy dzieci. Warunkiem jest negatywny test na COVID-19 oraz uiszczenie opłaty.

Konsekwencje braku odwiedzin noworodka

O następstwach braku kontaktu noworodka z matką, ostrzegają psychologowie. Podkreślają oni, że dla dziecka taka sytuacja może przerodzić się w traumę i mieć duże znaczenie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Oddzielenie noworodka po porodzie wywołuje u niego silny stres, który ma duży wpływ na rozwój mózgu w tym okresie. Jak mówią lekarze, kontakt dziecka z rodzicem ma moc terapeutyczną.

Głos w tej sprawie zabrał również konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. W swojej rekomendacji zalecił, aby szukać takich rozwiązań, które umożliwią nie tylko informowanie rodziców o stanie zdrowia ich dziecka, ale również bezpieczne wizyty w szpitalu. Należy jednak pamiętać, że decyzję o zasadach odwiedzin ustala dyrektor szpitala wraz z konsultantem wojewódzkim.
 

Fot.: Pexels.com


Autor

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.
chrypka u niemowlaka domowe sposoby

Chrypka u niemowlaka. Przyczyny i leczenie

2021-07-14
Chrypka to zazwyczaj niegroźny objaw, który świadczy o nadmiernej eksploatacji krtani i fałdów głosowych lub jest wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Leczenie jest proste, ale w przypadku niemowląt, które nie mogą przyjmować wielu leków, należy je przeprowadzić w konsultacji ze specjalistą. Sprawdź, jakie są przyczyny chrypki u dzieci. Poznaj domowe sposoby na chrypkę u niemowlaka.
wysypka u niemowlaka

Wysypka u niemowlaka: przyczyny i sposoby leczenia

2021-06-28
Wysypka u niemowlaka to bardzo powszechny problem, który zwykle nie stanowi powodu do obaw. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ w niektórych przypadkach może wiązać się z alergiami, a nawet poważnymi chorobami. Dowiedz się, co może powodować wysypkę i jak jej zaradzić.
rumień noworodkowy

Czym jest rumień noworodkowy i czy wymaga leczenia?

2021-06-25
Świeżo upieczonych, niedoświadczonych rodziców mogą przerazić czerwone plamy, które pojawiają się na skórze noworodka w kilka dni po jego przyjściu na świat. Na szczęście wcale nie ma się czego obawiać – rumień noworodkowy, który wywołuje takie objawy, jest niegroźnym stanem, który dość szybko znika.