Data modyfikacji:

Warzywa czy owoce - od czego zacząć rozszerzanie diety?

Autor: Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Po 6 miesiącu życia do menu dziecka  zaczynamy wprowadzać stałe pokarmy. Mamy przy tym nadzieję, że nasze dziecko będzie chętnie zjadało zdrowe warzywa i owoce. Czy ma zatem znaczenie od czego zaczniemy rozszerzanie diety? Czy lepiej podać najpierw warzywa czy owoce?

 

fot.Usplash.com


 


Warzywa to podstawa diety

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka sprawia, że poznaje ono nowe smaki i konsystencje inne niż mleko. Dzięki temu robi pierwszy krok na drodze do odkrywania zdrowego jedzenia i co ważne czerpania radości z wspólnych posiłków. Z czasem dziecko zaczyna spożywać coraz więcej pokarmów stałych, a jeść coraz mniej mleka.Ten proces jest naturalny i trwa wiele miesięcy. Dążymy jednak do tego, żeby realizować założenia piramidy zdrowego żywienia, czyli warzywa i owoce powinny być największą częścią naszej diety. Zdrowy człowiek powinien zjadać 5 posiłków dziennie, a połowę z każdego powinny stanowić warzywa lub owoce. Tylko jeden, maksymalnie dwa posiłki powinny być uzupełnione o owoce. Reszta o warzywa.

Od czego zacząć rozszerzanie diety? Od warzyw

Z badań wynika, że pierwszym niemlecznym posiłkiem powinny być warzywa. Ponieważ w przyszłości ma być to główna grupa spożywanych produktów - warto zacząć od warzyw i przyzwyczajać dziecko do ich smaku.  W 2013 roku dr M. Hetherington i C. Schwartz przeprowadziły badania mające na celu sprawdzenie spożycia i akceptacji warzyw wśród dzieci w dwóch grupach. W pierwszej przez 24 dni rozszerzania diety niemowlętom podawano posiłek w połączeniu z różnymi smakami warzyw, w drugiej warzyw nie podawano w ogóle. Spożycie oraz akceptacja warzyw była wyższa u dzieci z grupy pierwszej. Podobne badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wegeningen. Zaobserwowano, że w grupie, w której dzieci rozpoczęły rozszerzanie diety od różnorodnych, powtarzanych smaków warzywnych, skutkowało to w przyszłości wyższym spożyciem warzyw niż w grupie, która rozpoczynała od owoców. Warzywa zawierają niewiele cukrów prostych ale za to są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych i żelaza (szczególnie te zielone)

Rozszerzanie diety - jakie warzywa na początek:

  • ziemniak
  • dynia
  • cukinia
  • burak
  • marchewka
  • brokuł
  • kalafior
  • fasolka szparagowa
  • zielony groszek
  • ogórek
  • pomidor



Jak podawać dzieciom warzywa

  • zupy - do roku najlepiej gotować zupy na wywarze warzywnym i dodawać do nich osobno ugotowane mięso oraz dobrej jakości tłuszcz n.oliwę z oliwek, olej lniany, rzepakowy, masło, zupy nie muszą być zmiksowane, wystarczy, że warzywa będą naprawdę miękkie
  • warzywa gotowane na parze w kawałkach
  • warzywa pieczone w piekarniku
  • placuszki z tartych warzyw (wystarczy do pure i startych warzyw dodać jajko o wybraną mąkę)
  • kolorowe pure z warzyw
  • surówki np. tarta marchewka, mizeria z jogurtem,kapusta kwaszona z marchewką, drobno siekana świeża kapusta
  • surowe warzywa w kawałkach np. pomidor, ogórek w słupki (schłodzony spełni funkcję gryzaka na ząbkowanie)

 



Owoce w diecie dziecka

Najnowsze wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego nie zalecają podawania soków dzieciom do pierwszego roku życia, a później aż do trzeciego roku życia nie więcej niż pół szklanki dziennie. Sok owocowy traktować należy jak posiłek i taka porcja do drugiego śniadania może już być traktowana jako jedna z pięciu dziennych porcji warzyw i owoców. Słodkie owoce są doskonałym uzupełnieniem posiłków - dodane do owsianki, sałatki, naleśników, omletów, jogurtu, twarogu z pewnością sprawdzą się jako element śniadania lub drugiego śniadania. Obecnie wiele mówi się o tym, aby spożywać owoce raczej w pierwszej części dnia ze względu na obecność pobudzających cukrów prostych oraz na to, że mogą fermentować w żołądku.

Jak podawać dzieciom owoce:

  • jako dodatek do owsianki lub kaszy
  • jako zmiksowany sos owocowy do naleśników lub placków
  • jak koktajle lub smoothie
  • jako dodatek do jogurtu lub twarogu

Czytaj również:

BLW - dobry sposób na rozszerzanie diety


Autor

Katarzyna Lemanowicz - Dietetyk

Jestem dietetykiem i mamą  Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog:  www.facebook.com/mydietkl

Komentarze
28-07-2020
Ocena:
Jakie słoiczki @Eva podawałas najpierw?
25-05-2020
Ocena:
Ja tez zaczynałam od sloiczkow, ale dlatego, bo wydawały mi sie najbezpieczniejsza opcja - wiadomo, bez chemii, pestycydow itd. Oczywiscie na pierwszy ogien poszły holle. potem zaczełam kupowac owoce w sklepach eko, teraz coraz ciężej o owoce w zdroworozsądkowych cenach, wiec nawet czasem bardzie opłaca sie kupic jakis eko mus owocowy w tubce...ten koronawirus to maskara jakas...
23-01-2020
Ocena:
ja teraz tez sama gotuje, ale wczesniej w sumie nie wiedziałam, czym sie kierowac przyrządzajac posiłki małemu. zaczęłam więc kopiowac skład ekologicznych słoiczkow (holle na przykład) i na tej bazie przygotowywac moje wersje. dałam rade, a obiadki smakowały (i smakują!) xD
22-07-2016
Ocena:
Moja Sara ma juz 5mcy. Karmilam ja 9 tygodni wlasnym mlekiem a pozniej musialam przejsc na formule. Sara byla glodna :) wprowadzanie nowych produktow zaczelam od gotowanej i startej marchewki. Na poczatku ok 4 mca dodawalam wode zeby pokarm byl rzadszy i karmilam ja z lyzeczki. Co kilka dni wprowadzalam nowe produkty. Teraz w jadlospisie mamy marchewke, kalafior, brokuly, ziemniaczki (z maselkiem i bez) jablko (z cynamonem i bez), gruszka. Musze przyznac ze probuje wszystkie polaczenia. Teraz cieszymy sie na buraczki i powoli male ilosci mieska. Corka lubi jesc z nami i czesto od nas z talerza i musze powiedziec ze nawet chlodnik juz probowala (lyzeczke czy dwie samej wody). Kupki ma 2-3 do dnia. Przy tym podaje jej wode i mleko modyfikowane(formula). Zycze cierpliwosci i wszystkiego naj... przy wprowadzaniu nowych produktow a wlasnie wszystkie posilki robie sama :)
31-10-2015
Ocena:
A to ciekawe pytanie, ale chyba najpierw podaje się starte jabłuszko? Moje nie chciało go jeść grymasił i się wykrzywiał, marchewkę natomiast jak odwróciłam uwagę to zjadł. Teraz jest starszy i nie chce ani tego ani tego tylko mięso. Robi twardą kupę, albo nie robi kilka dni i zrobi jak podam dicopeg junior. Chciałabym żeby zaczął mi jeść warzywa i owoce, ale to chyba samo musi przyjść,nie zmuszę.
15-09-2015
Ocena:
Myśle że owoce i warzywa powinno się zacząć podawać mnije więcej w tym samym czasie, aby maluszke poznawał te słodsze smaki i te bardziej gorzkawe.
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.