Po 6 miesiącu życia do menu dziecka zaczynamy wprowadzać stałe pokarmy. Mamy przy tym nadzieję, że nasze dziecko będzie chętnie zjadało zdrowe warzywa i owoce. Czy ma zatem znaczenie od czego zaczniemy rozszerzanie diety? Czy lepiej podać najpierw warzywa czy owoce?
fot.Usplash.com
Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka sprawia, że poznaje ono nowe smaki i konsystencje inne niż mleko. Dzięki temu robi pierwszy krok na drodze do odkrywania zdrowego jedzenia i co ważne czerpania radości z wspólnych posiłków. Z czasem dziecko zaczyna spożywać coraz więcej pokarmów stałych, a jeść coraz mniej mleka.Ten proces jest naturalny i trwa wiele miesięcy. Dążymy jednak do tego, żeby realizować założenia piramidy zdrowego żywienia, czyli warzywa i owoce powinny być największą częścią naszej diety. Zdrowy człowiek powinien zjadać 5 posiłków dziennie, a połowę z każdego powinny stanowić warzywa lub owoce. Tylko jeden, maksymalnie dwa posiłki powinny być uzupełnione o owoce. Reszta o warzywa.
Z badań wynika, że pierwszym niemlecznym posiłkiem powinny być warzywa. Ponieważ w przyszłości ma być to główna grupa spożywanych produktów - warto zacząć od warzyw i przyzwyczajać dziecko do ich smaku. W 2013 roku dr M. Hetherington i C. Schwartz przeprowadziły badania mające na celu sprawdzenie spożycia i akceptacji warzyw wśród dzieci w dwóch grupach. W pierwszej przez 24 dni rozszerzania diety niemowlętom podawano posiłek w połączeniu z różnymi smakami warzyw, w drugiej warzyw nie podawano w ogóle. Spożycie oraz akceptacja warzyw była wyższa u dzieci z grupy pierwszej. Podobne badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Wegeningen. Zaobserwowano, że w grupie, w której dzieci rozpoczęły rozszerzanie diety od różnorodnych, powtarzanych smaków warzywnych, skutkowało to w przyszłości wyższym spożyciem warzyw niż w grupie, która rozpoczynała od owoców. Warzywa zawierają niewiele cukrów prostych ale za to są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych i żelaza (szczególnie te zielone)
Najnowsze wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego nie zalecają podawania soków dzieciom do pierwszego roku życia, a później aż do trzeciego roku życia nie więcej niż pół szklanki dziennie. Sok owocowy traktować należy jak posiłek i taka porcja do drugiego śniadania może już być traktowana jako jedna z pięciu dziennych porcji warzyw i owoców. Słodkie owoce są doskonałym uzupełnieniem posiłków - dodane do owsianki, sałatki, naleśników, omletów, jogurtu, twarogu z pewnością sprawdzą się jako element śniadania lub drugiego śniadania. Obecnie wiele mówi się o tym, aby spożywać owoce raczej w pierwszej części dnia ze względu na obecność pobudzających cukrów prostych oraz na to, że mogą fermentować w żołądku.
Czytaj również:
Jestem dietetykiem i mamą Julki. Uwielbiam gotować, sprawia mi to frajdę. Na co dzień prowadzę bloga, gdzie pokazuję że zdrowe jedzenie to nie wyrzeczenia, a smaczne i proste gotowanie. Kocham to co robię, chcę dzielić się moimi pomysłami. Mój blog: www.facebook.com/mydietkl