Oczywiście zdarzają się również bardziej prozaiczne przyczyny tego, że rodzice decydują się na karmienie mieszane noworodka lub niemowlęcia – może być to powrót do pracy matki, jej choroba lub konieczność regularnego wychodzenia z domu bez dziecka. Ponadto niektóre matki decydują się na taki rodzaj karmienia z uwagi na fakt, że dziecko wydaje się „nie najadać”, tj. często się budzi i dużo płacze. W takiej sytuacji mleko matki podawane jest dla korzyści zdrowotnych dziecka.
Karmienie mieszane nie polega na podawaniu dziecku oby typów mleka w dowolnym czasie i dowolnych proporcjach. Mleko matki wciąż powinno stanowić bazę w jadłospisie malucha. Dlatego też to właśnie od nakarmienia dziecka piersią należy rozpocząć dzień. Kiedy tylko jest to możliwe, należy karmić malca naturalnie.
Aby karmienie mieszane nie zaszkodziło dziecku, mleko modyfikowane należy wprowadzać stopniowo. Dzięki temu układ pokarmowy maluszka powoli przyzwyczai się do nowego pokarmu i przejście na nowy model karmienia odbędzie się bez większych dolegliwości ze strony małego brzuszka.
Jeśli okaże się, że dziecko źle reaguje na konkretne mleko (np. z powodu uczulenia na białko mleka krowiego), będziesz musiała ponownie udać się do specjalisty – być może konieczne będzie włączenie preparatów mlekozastępczych.
Podawanie jak najmniejszych porcji mleka modyfikowanego jest ważne również dla utrzymania laktacji. Pamiętaj, że im rzadziej będziesz dostawiała dziecko do piersi lub ściągała pokarm laktatorem, tym mniejsze jego ilości będzie produkował organizm.
Butelki, które świetnie nadają się do karmienia mieszanego, to na przykład te z linii Philips Avent Natural, Medela Calma, Lovi Medical, Tommee Tippee Closer to nature, Mimijumi very hungry czy Dr Browns. Pamiętaj, aby stosować smoczek z bardzo wolnym przepływem.
Należy pamiętać, że mleko modyfikowane jest w pewnym stopniu „wyzwaniem” dla młodego układu pokarmowego – organizmowi nieco trudniej jest je strawić. Dlatego też kupka dziecka może być większa i nieco bardziej gęsta.
Uwaga! Jeśli po wprowadzeniu mleka modyfikowanego stolec niemowlęcia zmienia swój kolor na zielony i okropnie cuchnie, a do tego pojawiają się w nim pasma śluzu lub/i krwi, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Takie objawy mogą świadczyć o alergii na białko mleka krowiego.
Z pewnością wprowadzenie mleka modyfikowanego może przyczynić się do powstania kolek, jeżeli dziecko ma uczulenie na białko mleka krowiego. Wówczas pojawią się jednak również inne objawy alergii – zmiany skórne czy wspomniane już pasma śluzu/krwi w kupce.
Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie – wiele zależy od tego, ile maluszek otrzymuje mleka modyfikowanego, a ile pokarmu mamy. Aby cenić, czy wszystko jest w porządku, warto przyglądać się kupce dziecka. Zbyt zbita i sucha może świadczyć o tym, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.
Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, czy karmienie mieszane rodzi potrzebę dopajania malca – zwłaszcza w okresie letnim, to możesz porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą.
Niewątpliwą korzyścią karmienia mieszanego jest jego przewaga nad karmieniem wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Innymi słowy, jest to tzw. „mniejsze zło”. Ponadto karmienie mieszane umożliwia mamie powrót do pracy oraz przejęcie opieki nad dzieckiem przez innego członka rodziny. Bywa tak, że bardzo pozytywnie wpływa to na kondycję psychiczną młodej matki.
Karmiąc w sposób mieszany, należy jednak mieć świadomość, że karmienie wyłącznie piersią jest o wiele lepsze dla flory jelitowej dziecka i bardzo ważne dla kształtowania się jego odporności. Ponadto wprowadzenie karmienia mieszanego często już po kilku tygodniach skutkuje zanikiem laktacji i całkowitym „przejściem” na mleko modyfikowane.