Data publikacji:

Karmienie mieszane noworodka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Karmienie mieszane to rodzaj karmienia, który polega na podawaniu dziecku mleka naturalnego oraz mleka modyfikowanego. Taki sposób karmienia jest dość często wybierany przez matki – z różnych
karmienie mieszane

Karmienie mieszane noworodka lub niemowlęcia – kiedy się je włącza?

Karmienie mieszane zasadniczo nie jest metodą rekomendowaną przez specjalistów – o wiele bardziej zalecają oni młodym mamom karmienie wyłącznie piersią. Istnieją jednak okoliczności, które zmuszają młodą mamę do podawania dziecku różnych pokarmów. Jest tak na przykład wtedy, gdy:
  • dziecko jest wcześniakiem i nie ssie zbyt efektywnie lub niewystarczająco przybiera na wadze,
  • noworodek lub niemowlę ma problem ze ssaniem piersi z powodu wady rozwojowej w obrębie jamy ustnej (w niektórych przypadkach można jednak wówczas zadecydować o podawaniu mleka matki butelką),
  • mama musi przerwać karmienie piersią na jakiś czas (np. z powodu wyjazdu) i może jedynie odciągać mleko dla utrzymania laktacji.

Oczywiście zdarzają się również bardziej prozaiczne przyczyny tego, że rodzice decydują się na karmienie mieszane noworodka lub niemowlęcia – może być to powrót do pracy matki, jej choroba lub konieczność regularnego wychodzenia z domu bez dziecka. Ponadto niektóre matki decydują się na taki rodzaj karmienia z uwagi na fakt, że dziecko wydaje się „nie najadać”, tj. często się budzi i dużo płacze. W takiej sytuacji mleko matki podawane jest dla korzyści zdrowotnych dziecka.

Karmienie mieszane – zasady

Niezależnie od powodów, dla których zdecydowałaś się na karmienie mieszane, powinnaś poznać jego zasady. Niestosowanie się do nich może bardzo szybko doprowadzić do zaniku laktacji albo niechęci dziecka do ssania piersi. O czym dokładnie musisz pamiętać?
  • Mleko matki powinno stanowić bazowy pokarm niemowlęcia

    Karmienie mieszane nie polega na podawaniu dziecku oby typów mleka w dowolnym czasie i dowolnych proporcjach. Mleko matki wciąż powinno stanowić bazę w jadłospisie malucha. Dlatego też to właśnie od nakarmienia dziecka piersią należy rozpocząć dzień. Kiedy tylko jest to możliwe, należy karmić malca naturalnie.

  • Mleko modyfikowane należy wprowadzać stopniowo

    Aby karmienie mieszane nie zaszkodziło dziecku, mleko modyfikowane należy wprowadzać stopniowo. Dzięki temu układ pokarmowy maluszka powoli przyzwyczai się do nowego pokarmu i przejście na nowy model karmienia odbędzie się bez większych dolegliwości ze strony małego brzuszka.

Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać?

Jeśli planujesz wprowadzić karmienie mieszane, to powinnaś uzgodnić tę decyzję z lekarzem pediatrą. To ważne, ponieważ specjalista doradzi ci, jakie mleko powinnaś zacząć kupować i doradzi, na jakie ewentualne objawy nietolerancji pokarmu należy zwracać uwagę.

Jeśli okaże się, że dziecko źle reaguje na konkretne mleko (np. z powodu uczulenia na białko mleka krowiego), będziesz musiała ponownie udać się do specjalisty – być może konieczne będzie włączenie preparatów mlekozastępczych.

Karmienie mieszane – ile mleka modyfikowanego?

Wiele mam, które przechodzi na karmienie mieszane noworodka lub niemowlęcia, zastanawia się, ile właściwie mleka modyfikowanego należy podawać maluszkowi. Prawidłowa odpowiedź brzmi: jak najmniej. Mleko matki stanowi najcenniejszy pokarm, więc to modyfikowane powinno być podawane tylko wtedy, gdy karmienie piersią jest niemożliwe.

Podawanie jak najmniejszych porcji mleka modyfikowanego jest ważne również dla utrzymania laktacji. Pamiętaj, że im rzadziej będziesz dostawiała dziecko do piersi lub ściągała pokarm laktatorem, tym mniejsze jego ilości będzie produkował organizm.

Karmienie mieszane – jaką butelkę wybrać?

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie mieszane, ale pragniesz kontynuować przystawianie dziecka do piersi, to pamiętaj o wyborze odpowiedniej butelki. „Odpowiedniej”, czyli takiej, która nie zaburzy naturalnego odruchu ssania.

Butelki, które świetnie nadają się do karmienia mieszanego, to na przykład te z linii Philips Avent Natural, Medela Calma, Lovi Medical, Tommee Tippee Closer to nature, Mimijumi very hungry czy Dr Browns. Pamiętaj, aby stosować smoczek z bardzo wolnym przepływem.

Karmienie mieszane a kupki dziecka

Czy karmienie mieszane może wpłynąć na wygląd i konsystencję kupki niemowlęcia? To pytanie zadają sobie mamy, które po wprowadzeniu mleka modyfikowanego zauważają pewne zmiany w pieluszce dziecka. I rzeczywiście, mają one związek ze zmianą diety malca.

Należy pamiętać, że mleko modyfikowane jest w pewnym stopniu „wyzwaniem” dla młodego układu pokarmowego – organizmowi nieco trudniej jest je strawić. Dlatego też kupka dziecka może być większa i nieco bardziej gęsta.

Uwaga! Jeśli po wprowadzeniu mleka modyfikowanego stolec niemowlęcia zmienia swój kolor na zielony i okropnie cuchnie, a do tego pojawiają się w nim pasma śluzu lub/i krwi, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Takie objawy mogą świadczyć o alergii na białko mleka krowiego.

Karmienie mieszane a kolki

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy karmienie mieszane przyczynia się do nasilenia się kolek u dziecka. Z jednej strony rzeczywiście jest to pokarm trudniejszy do strawienia, z drugiej – kolki występują również u dzieci karmionych jedynie mlekiem mamy.

Z pewnością wprowadzenie mleka modyfikowanego może przyczynić się do powstania kolek, jeżeli dziecko ma uczulenie na białko mleka krowiego. Wówczas pojawią się jednak również inne objawy alergii – zmiany skórne czy wspomniane już pasma śluzu/krwi w kupce.

Karmienie mieszane a dopajanie

Dzieci, które karmione są wyłącznie mlekiem matki, nie trzeba dopajać – kobiecy pokarm sam dopasowuje się do potrzeb noworodka czy niemowlęcia. Co jednak z karmieniem mieszanym?

Niestety, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie – wiele zależy od tego, ile maluszek otrzymuje mleka modyfikowanego, a ile pokarmu mamy. Aby cenić, czy wszystko jest w porządku, warto przyglądać się kupce dziecka. Zbyt zbita i sucha może świadczyć o tym, że dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.

Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości, czy karmienie mieszane rodzi potrzebę dopajania malca – zwłaszcza w okresie letnim, to możesz porozmawiać o tym z lekarzem pediatrą.

Karmienie mieszane – zalety i wady

Jeśli nie musisz decydować się na karmienie mieszane, ale rozważasz taką opcję, to przed podjęciem decyzji poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Niewątpliwą korzyścią karmienia mieszanego jest jego przewaga nad karmieniem wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Innymi słowy, jest to tzw. „mniejsze zło”. Ponadto karmienie mieszane umożliwia mamie powrót do pracy oraz przejęcie opieki nad dzieckiem przez innego członka rodziny. Bywa tak, że bardzo pozytywnie wpływa to na kondycję psychiczną młodej matki.

Karmiąc w sposób mieszany, należy jednak mieć świadomość, że karmienie wyłącznie piersią jest o wiele lepsze dla flory jelitowej dziecka i bardzo ważne dla kształtowania się jego odporności. Ponadto wprowadzenie karmienia mieszanego często już po kilku tygodniach skutkuje zanikiem laktacji i całkowitym „przejściem” na mleko modyfikowane.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.