Data modyfikacji:

Domowy test ciążowy – co to jest?

Obecnie masz do dyspozycji domowe testy ciążowe z apteki. Zastanawiasz się, jak nasze babcie sprawdzały, czy są w ciąży? Zobacz, jakie domowe testy ciążowe stosowały oraz z jakich domowych testów ciążowych z apteki możesz skorzystać.

domowy test ciążowy

Domowy test ciążowy – rodzaje

Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje domowych testów ciążowych – dostępnych w aptekach oraz stosowanych przed laty przez nasze babcie.

Domowy test ciążowy z sody był równie powszechny jak testy apteczne. W dzisiejszych czasach dzięki dostępności aptecznych testów ciążowych możesz skorzystać z o wiele bardziej precyzyjnych metod, dających niemal 100% pewności. Zobacz, jakie domowe testy ciążowe stosowano przed laty oraz jakie testy ciążowe możesz dostać w aptece.

  1. Domowe testy ciążowe z apteki
  2. Test ciążowy laboratoryjny
  3. Test ciążowy z krwi
  4. Domowe testy ciążowe naszych babć

Domowe testy ciążowe z apteki

Dawne domowe testy ciążowe nie są rzetelne. Należy traktować je raczej jako ciekawostkę, a ich przeprowadzanie – jako zabawę. Jeśli rzeczywiście chcesz przekonać się, czy doszło do zapłodnienia i czy jesteś w ciąży, powinnaś użyć profesjonalnego testu aptecznego do domowego użytku. Testy te wykrywają w moczu hormon produkowany przez organizm ciężarnej kobiety – to gonadotropina kosmówkowa.

Test ciążowy strumieniowy

Zbudowany jest z końcówki, którą podkłada się pod strumień moczu. Wynik pokazuje się po kilku minutach – dwie kreski oznaczają ciążę, jedna to brak ciąży (i potwierdzenie działania testu).

Test ciążowy płytkowy

To prostokątny kawałek plastiku z dwoma okienkami. W jedno zakraplamy mocz za pomocą specjalnej pipety, w drugim odczytujemy wynik.

Test ciążowy paskowy

Jest najtańszy (nie ma plastikowych części), a działa równie skutecznie jak poprzednie. Paskowy test ciążowy to tylko kawałeczek papieru, który wkłada się do pojemnika z moczem. Dwie kreski oznaczają ciążę.

Test ciążowy elektroniczny

I w tym przypadku wkrapla się mocz, jednak wynik nie jest podawany w postaci kresek – otrzymuje się konkretny napis: „pregnant” (ciąża) albo „not pregnant” (brak ciąży). Testy elektroniczne są najdroższe.

Czy apteczny test ciążowy może nie wykryć ciąży? Jest to możliwe, choć należy pamiętać, że przy zachowaniu wszystkich zaleceń wiarygodność wyniku wynosi nawet 99%.

Test ciążowy laboratoryjny

Test również wykrywa hormon hCG w moczu. Różnica polega na tym, że jest wykonywany przez specjalistę. Wymaga zastosowania pierwszego porannego moczu. Daje wynik bliski 100% już od 7 dni od zapłodnienia.

Test ciążowy z krwi

Najdroższy z dostępnych testów ciążowych. Wymaga użycia osocza krwi. Poza informacją o tym, czy jesteś w ciąży, może także ustalić wiek ciąży dzięki określeniu zawartości hCG we krwi.

Domowe testy ciążowe naszych babć

Domowy test ciążowy z sody

Ten domowy test ciążowy był bardzo prosty – wystarczyło nasypać trochę sody oczyszczonej do małego pojemniczka, a potem do tego pojemnika oddać mocz. Jeśli zacznie się pienić, oznacza ciążę. Brak piany to wynik negatywny. Oczywiście domowy test ciążowy z sody nie daje nam żadnej pewności co do wyniku.

Domowy test ciążowy z proszku do pieczenia

Działa na identycznej zasadzie jak domowy test ciążowy z sody. Nasypujesz odrobinę proszku do naczynia, a potem oddajesz do niego mocz. Piana = ciąża, brak piany = brak ciąży.

Domowy test ciążowy z cukrem

Wsyp jedną łyżeczkę cukru do średniej porcji moczu. Jeśli od razu stworzą się grudki z proszku, to oznacza, że jesteś w ciąży. Domowy test ciążowy z cukrem jest śmiesznie tani i prosty, ale jego wynik wcale nie oznacza, że jesteś lub nie w ciąży. Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, podpowiedzią mogą być pierwsze objawy ciąży.

Domowy test ciążowy z pastą do zębów

Domowy test ciążowy z pastą do zębów nie jest tak popularny jak poprzednie. Odrobinę pasty (białej) wkładano do pojemniczka, a potem wlewano do niego swój mocz. Jeśli pasta stawała się niebieska albo zaczynała się pienić, uważano, że to przejaw ciąży.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.