Data modyfikacji:

W jakim wieku najlepiej zostać mamą?

Autor: Magdalena Szewczyk

Instynkt macierzyński u jednych kobiet pojawia się wcześniej, u drugich później. Ciężko określić, jaki jest idealny wiek na urodzenie dziecka. Jest to w końcu indywidualna sprawa każdej z nas. Ale czy mimo to da się wyznaczyć w jakim wieku najlepiej zostać mamą?

 

W jakim wieku najlepiej zostać mamą?


Biologia nie idzie w parze z życiem

Kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę już w wieku nastoletnim. Jeśli jajeczkuje (pierwsza miesiączka pojawia się zwykle między 12. a 13. rokiem życia) nawet tak młoda dziewczynka może zostać mamą. Oczywiście nie jest to jeszcze odpowiedni moment na potomstwo, a ciąża w tak młodym wieku obarczona jest dużym ryzykiem dla matki i dziecka, dlatego zdecydowana większość kobiet decyzję o macierzyństwie odsuwa w czasie. Do kiedy ...?

 

Najpierw wolimy zainwestować w swoją przyszłość, wyprowadzić z domu, ustatkować a dopiero później zająć się macierzyństwem. Mimo wszystko, patrząc na to jak szybko biegnie czas, coraz częściej pojawia się pytanie - kiedy jest ten dobry czas na dziecko? Najpierw jest przecież szkoła, potem studia, pierwsza praca, rosnąca pensja i większe wydatki, kredyt, odkładanie pieniędzy, imprezy... aż nagle budzimy się i zastanawiamy po co to wszystko, skoro nie mamy komu przekazać naszych doświadczeń. Czy to co zbudowaliśmy do tej pory wystarczy, czy jeszcze potrzebujemy jednego pokoju więcej, a może nowszy samochód?

 

Dobry moment na dziecko - czy jest coś takiego?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Część z nas powie, że najlepiej pierwsze dziecko urodzić zaraz po 20. roku życia. I to będzie najlepsza odpowiedź z medycznego punktu widzenia. W końcu będąc młodszą mamą ma się więcej siły, energii, zapału do opieki nad dzieckiem, ogólnie organizm jest zdrowszy i bardziej wydolny, również ryzyko urodzenia chorego dziecka jest sporo niższe niż przy ciąży po 40.-ce. No właśnie ale ... ma się też mniej oszczędności, niepewny status zawodowy i trochę brakuje cierpliwości, którą nabywa się dopiero z wiekiem.

 

Ciąża i poród jest niemałym wysiłkiem dla kobiety, im wcześniej się o nią postara tym lepiej. Idealny biologiczny moment na pierwsze dziecko według lekarzy to wiek między 20. a 29. rokiem życia.

 

A zatem może po 30-tce, albo po 40-tce? Wtedy status materialny i rodzinny powinien być ustabilizowany. Ale czy na pewno będzie lepiej? W końcu dopiero co skończyłyśmy studia, znalazłyśmy wymarzoną pracę, poczułyśmy się w niej dobrze, może właśnie dostałyśmy awans, czujemy, że zaczynamy karierę? Jak teraz odejść i zająć się dzieckiem? To na pewno niełatwe dylematy. Ale jeśli stwierdzimy, że to już i zdecydujemy się na dziecko będąc kobietą dojrzałą i z dorobkiem, powinno być spokojniej. Przynajmniej w teorii. Jest bowiem większa szansa na poświęcenie się dziecku, zapewnieniu mu wszystkich materialnych wygód oraz zwróceniu większej uwagi na jego wychowanie. Często podkreśla się, że ciąża w późniejszym wieku daje rodzicom więcej energii, młodości i wyciszenia. Dojrzała mama jest z reguły bardziej wyrozumiała i cierpliwa, niż jej młodsza koleżanka. Może bardziej skupić się na dziecku i jego potrzebach niż na swoich. Ale ...

 

Niestety im dłużej odkładamy decyzję, tym bardziej rośnie ryzyko, że w późniejszym wieku ciąża może nie być usłana różami, trzeba będzie zrobić więcej badań, o ciążę może być trudniej, poród przebiegnie z komplikacjami, a pielęgnacja dziecka może okazać się niełatwa. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia. Jeśli zwlekamy z decyzją o potomstwie a myślimy o 2. lub 3. rodzeństwa, zwyczajnie możemy nie zdążyć.

 

A co na temat ciąży mówią lekarze?

Lekarze twierdzą, że ciąża pomiędzy 20.-29. rokiem życia jest idealna pod względem biologicznym. Kobieta w tym okresie jest najbardziej płodna, cykl jest regularny z prawie 100% występowaniem owulacji. Młode mamy dobrze znoszą ciążę. Rzadziej występują komplikacje takie jak nadciśnienie czy cukrzyca ciążowa. Lepiej znoszą poród, szybciej wracają do formy i przyzwyczajają się do zmian, które pojawiają się wraz z przyjściem na świat dziecka. Niestety ciąża w tym wieku również niesie za sobą wyrzeczenia oraz wątpliwości. Czy na pewno to dobry moment, czy stać nas na dziecko, czy dziecko oznacza koniec życia towarzyskiego itd. Coraz częściej kobiety w tym wieku odkładają decyzję o potomstwie, bo pojawiają się nowe wyzwania lub szukają odpowiedniego partnera.

 


Zwiększone ryzyko = zabezpieczenie materialne 

Ciąża po 30. czy 40. jest bardziej przemyślaną i dojrzałą decyzją. Kobiety w tym przedziale wiekowym mają zazwyczaj długoletniego partnera, ustabilizowaną sytuację finansową i zrealizowane ambicje, nierzadko osiągnęły również sukces zawodowy. Natomiast zdrowotnie nie jest już tak różowo. Po przekroczeniu trzydziestki płodność spada, rośnie ryzyko problemów z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem. Szczególnie, jeśli za sobą kobieta ma intensywne lata pracy w stresującym środowisku. Po 35. roku życia lekarz ma obowiązek zlecenia wykonania badań prenatalnych, aby upewnić się że dziecko nie ma wad genetycznych.

 

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, w jakim wieku najlepiej zajść w ciążę. Każda z nas musi te decyzję podjąć samodzielnie. Jednak warto pamiętać, że przez intensywny tryb życia, i wraz z wiekiem ryzyko problemów z ciążą wzrasta.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
09-09-2016
Ocena:
Nasze starania o dziecko zaczęły się dość późno, jestem już po trzydziestce, ale jestem pewna że nam się uda :) lekarka zaleciła mi stosowanie ovarinu, bo ten preparat dba o odpowiednią gospodarkę hormonalną. Jestem taka podekscytowana! <3
25-07-2016
Ocena:
Moje 2 pierwsze dziewczynki urodziłam zaraz po 20 . Teraz mam 34lat i we wrześniu spodziewałam się 3 dziecka. Boję się ogromnie zwłaszcza tego czy podołam obowiązkom przy maleństwu. Chwilowo łapią mnie zle myśli. Mam nadzieję że mi minie.
05-04-2016
Ocena:
A mojej córce miesiączka pojawiła się jak miała 10 lat.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.