Data modyfikacji:

Ciekawostki na dzień babci, ile lat ma najmłodsza babcia?

Autor: Patrycja Wrotek

Mama, a może jednak babcia? Naszemu pokoleniu babcia kojarzyła się z kochaną, siwą staruszką na emeryturze, babinką z laseczką i domowymi konfiturami. Nic bardziej mylnego. Wiek niektórych babć może naprawdę zaskoczyć, bo gdy one już kołysały swoje wnuki większość z nas nawet nie myślała o macierzyństwie. Jakie są rekordy w kategorii najmłodsza babcia i najmłodszy dziadek? Ile mają lat ci "młodzi dziadkowie" i skąd pochodzą?

 

 

Najmłodsza babcia na świecie?

Niektóre babcie są tak młode, że aż ciężko w to uwierzyć. W zasadzie większość z nas w ich wieku myśli o zostaniu mamą a nie babcią. Część rankingów za najmłodszą babcię na świecie uznaje Rumunkę Rificę Stanescu, która babcią została w wieku 23 lat! Jak to możliwe? Rifica wyszła za mąż jako 11-latka. Mając 12 lat urodziła swoje pierwsze dziecko – Marię. Okazało się, że córka Maria mimo próśb mamy, poszła w jej ślady. W wieku 10 lat rzuciła szkołę, a 6 miesięcy później urodziła synka.

Inne źródła mówią o jeszcze młodszej babci i za najmłodszą babcię świata uznają Mum-Zi, członkinię haremu Chief Akkire na wyspach Calabar w Nigerii. Mamą została w wieku 8 lat, podobnie jak jej córka. Podsumowując, w 16 roku życia Mum-Zi musiała została babcią.

Jak wyglądają statystyki w Polsce?

W naszym kraju również mamy rekordzistkę, choć nieco starszą. Najmłodsza babcia w Polsce pochodzi ze Słońska w woj. Lubuskim. Babcią została w wieku 26 lat. U niektórych wczesne macierzyństwo staje się wręcz rodzinną tradycją. „Dziewczyny w naszej rodzinie szybko starają się o dzieci. Ja urodziłam pierwszą córkę jako szesnastolatka. Córka poszła w moje ślady”, mówi dla fakt.pl najmłodsza polska prababcia Teresa Gruca. Prawnuczki doczekała się jeszcze przed pięćdziesiątką, a konkretnie w wieku 49 lat!

 


A ile lat miał najmłodszy dziadek?

Najmłodszy dziadek na świecie to mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Dziadkiem został w wieku 27 lat, detronizując dotychczasowego rekordzistę 29-latka Shem’a Daviesa. Sam został ojcem w wieku 14 lat, a jego córka matką mając 13 lat.


A Wy znacie jakieś młode babcie lub dziadków? Ile mieli lat jak doczekały/li się wnucząt? Odpowiedzi piszcie w komentarzach

Przeczytaj również:

Światowe rekordy w kategorii ciąża i poród >>

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
19-01-2021
Ocena:
Już bym wolał żeby urodziła mnie 13 latka niż kobieta 50+.Potem łatwiej się dogadać i nikt mi w szkole nie dokucza że na wywiadówki w szkole przychodzi babcia.Generalnie ciekawe ile ma lat najmłodszy dziadek w PL ?
01-02-2020
Ocena:
CYGANKI RODZA MAJAC 13 l A ICH CORKI TEZ RODZA MAJAC 2=12 lCZYZ TO NIE WSPANIALE BEDAC W SILE WIEKU A PRZYJMOWAC PREZENTY NA DZIEN BABCI
29-11-2018
Ocena:
Ja zostane babcia w wieku 36 lat . córka poszła w moje slady mimo tlumaczenia jak bylo mi ciezko los sie do niej usmiechnął i tabletki nie zadziałały . Czy sie ciesze? Tak i nie . Tak bo to zawsze dziecko , nie bo było mi masakrycznie trudno i to pamietam . Nauka w szkole sredniej , matura , studia z dzieckiem na ramieniu . Nie pamietam kiedy sie pierwszy raz wyspalam po ilu latach , mialam depresje z tego powodu taka ze chcialam umrzec zeby wypoczac . Tak udało mi się skonczylam studia , mam fajna prace ale na prawde ogromnym kosztem .........
04-08-2018
Ocena:
Najmłodsza babcia jaką znam miała 34 lata. Urodziła córkę w wieku 16 lat. Jej córka mając 18 lat urodziła synka. Żeby było mało... Córkę urodziła w wieku 16 lat, a niespełna rok później w wieku 17 lat syna...ale przy rekordzistkach to żadne osiągnięcie
09-12-2017
Ocena:
Najmłodszą babcią jaką ja znam miała 35 lat. Urodziała syna w wieku 17 lat a jej syn miał 18 lat gdy został ojcem. Prababcią została jeszcze jakoś albo w 54 urodziny albo 55 urodziny. Kiedy jej obie siostry zostały pierwszy raz babciami w wieku 56 lat.
11-02-2016
Ocena:
Najmłodsza babcia jaką ja znam miała 36 lat. Urodziła mając 18 lat, a córka poszła w jej ślady. To samo tyczy się najmłodszego dziadka - jej mąż 2 lata starszy ;) Ale przy rekordzistach, jak widzę, jest to nic!
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.