Data publikacji:

Dzień Kobiet - czyli jak wywalczyłyśmy prawa wyborcze

Autor: Maria Szadkowska

Skąd wzięła się tradycja tego święta, kiedy po raz pierwszy płeć piękna dostała z tej okazji kwiaty i dlaczego dostaje je do dziś? Na te i inne pytania dotyczące Dnia Kobiet odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

dzien-kobiet-550x350

 

Historia

Genealogia tego święta jest trudna do ustalenia. Jedyne co jest pewne w 100% to to, że wywodzi się ona z walki kobiet o prawo do człowieczeństwa. Jedna z hipotez zalążków Dnia Kobiet odnosi się do 20 lutego 1829 roku, gdy amerykańskie kobiety masowo wyszły na ulicę, aby zażądać praw politycznych. Od tego czasu corocznie odbywały się manifestacje propagujące idee socjalistyczne, prawa wyborcze dla kobiet i inne hasła związane z równouprawnieniem.

 

Druga wersja datuje korzenie tego święta nieco później - bo w roku 1857, kiedy to miał miejsce strajk kobiet w nowojorskiej fabryce tekstyliów. Żądały one wówczas skrócenia czasu pracy i zrównania praw i zarobków z prawami i zarobkami mężczyzn. Tej tezie przeczy jednak historyczka Temma Kaplan, twierdząca, że nie ma dowodów historycznych potwierdzających wybuch takowego strajku.

 

Dlaczego 8 marca?

Z kolei wersja związana bezpośrednio z 8 marca wiąże Dzień Kobiet ze strajkiem 15. tysięcy pracownic fabryki. Znowu powodem była walka o prawa wyborcze i równouprawnienie w 1908 w Nowym Jorku. Święto oficjalnie zatwierdzono uchwalą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 – 28 sierpnia 1910 z inicjatywy Klary Zetkin. Po raz pierwszy w Europie obchodzono je 19 marca 1911, najpierw w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Dani, jako dzień manifestacji i demonstracji feministycznych. Co skończyło się falą zakazów obchodzenia go.

W kolejnych latach Dzień Kobiet upływał pod znakiem protestów feministycznych. W 1917 roku w S. Petersburgu demonstracje kobiet zostały krwawo stłumione. W 1922 roku datę Międzynarodowego Dnia Kobiet przesunięto i ustanowiono na 8 marca, aby upamiętnić te wydarzenia i uhonorować tym samym kobiety, które zginęły. Od tego dnia Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca.

Wszystkim Dzidziusiowiczkom z okazji ich święta życzymy wszystkiego, czego tylko sobie zażyczą oraz spędzenia wspaniałego dnia :)

Zdjęcie: Pixabay.pl


Autor

Maria Szadkowska

Studentka prawa i dziennikarka.  Pasjonatka gór i tańca. Wolne od pracy i nauki chwile spędza w towarzystwie przyjaciół lub dobrych książek.

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.