Dzień Kobiet - czyli jak wywalczyłyśmy prawa wyborcze

Data:

Skąd wzięła się tradycja tego święta, kiedy po raz pierwszy płeć piękna dostała z tej okazji kwiaty i dlaczego dostaje je do dziś? Na te i inne pytania dotyczące Dnia Kobiet odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

dzien-kobiet-550x350

 

Historia

Genealogia tego święta jest trudna do ustalenia. Jedyne co jest pewne w 100% to to, że wywodzi się ona z walki kobiet o prawo do człowieczeństwa. Jedna z hipotez zalążków Dnia Kobiet odnosi się do 20 lutego 1829 roku, gdy amerykańskie kobiety masowo wyszły na ulicę, aby zażądać praw politycznych. Od tego czasu corocznie odbywały się manifestacje propagujące idee socjalistyczne, prawa wyborcze dla kobiet i inne hasła związane z równouprawnieniem.

 

Druga wersja datuje korzenie tego święta nieco później - bo w roku 1857, kiedy to miał miejsce strajk kobiet w nowojorskiej fabryce tekstyliów. Żądały one wówczas skrócenia czasu pracy i zrównania praw i zarobków z prawami i zarobkami mężczyzn. Tej tezie przeczy jednak historyczka Temma Kaplan, twierdząca, że nie ma dowodów historycznych potwierdzających wybuch takowego strajku.

 

Dlaczego 8 marca?

Z kolei wersja związana bezpośrednio z 8 marca wiąże Dzień Kobiet ze strajkiem 15. tysięcy pracownic fabryki. Znowu powodem była walka o prawa wyborcze i równouprawnienie w 1908 w Nowym Jorku. Święto oficjalnie zatwierdzono uchwalą II Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26 – 28 sierpnia 1910 z inicjatywy Klary Zetkin. Po raz pierwszy w Europie obchodzono je 19 marca 1911, najpierw w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Dani, jako dzień manifestacji i demonstracji feministycznych. Co skończyło się falą zakazów obchodzenia go.

W kolejnych latach Dzień Kobiet upływał pod znakiem protestów feministycznych. W 1917 roku w S. Petersburgu demonstracje kobiet zostały krwawo stłumione. W 1922 roku datę Międzynarodowego Dnia Kobiet przesunięto i ustanowiono na 8 marca, aby upamiętnić te wydarzenia i uhonorować tym samym kobiety, które zginęły. Od tego dnia Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca.

Wszystkim Dzidziusiowiczkom z okazji ich święta życzymy wszystkiego, czego tylko sobie zażyczą oraz spędzenia wspaniałego dnia :)

Zdjęcie: Pixabay.pl

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.