Origami

Data:

Origami to sztuka składania papieru, polegająca na tworzeniu przestrzennych figur ze zwykłej kartki papieru, której nie wolno ciąć czy kleić. Najczęściej jest kwadratowa, choć można także używać trójkątów, prostokątów lub wielokątów.


origami-550x350

 

Jak zrobić origami?

Figurki z papieru wykonuje się na podstawie instrukcji, która nosi nazwę diagramu (można je znaleźć w licznych książkach poświęconych origami oraz w internecie). Jest on zbiorem rysunków przedstawiających kolejne etapy składania kartki, w których wykorzystuje się kilkanaście charakterystycznych zagięć. Należy je wykonywać bardzo dokładnie, tylko wtedy uda nam się zachować odpowiednie proporcje. Origami powinno składać się na gładkim i twardym podłożu - inaczej nie będziemy w stanie precyzyjnie wykonać wszystkich zgięć.

 

Papier do origami

Wygląd figurek zależy nie tylko od precyzji zgięć, ale także od papieru, z którego zostają wykonane. Musi się łatwo zginać, a jednocześnie być wytrzymały. Idealny jest japoński papier washi - kwadratowe, jednostronnie barwione arkusze wykorzystywane są tradycyjnie w sztuce origami. Dzięki interesującym wzorom dodają składanym figurom atrakcyjności. Do mało skomplikowanych modeli można użyć zwykłego papieru do ksero czy papieru do pakowania prezentów. W przypadku tego ostatniego warto wybrać matową wersję.

 

Origami modułowe

Choć tradycyjnie origami to sztuka składania jednego arkusza papieru, na popularności coraz bardziej zyskuje jej odmiana - origami modułowe, które daje możliwość tworzenia brył geometrycznych. Pojedyncze figury - moduły - składa się w większe modele. Bryły powstają z kilku do nawet kilkuset elementów, które w większości są identyczne.

 

Domowe zabawy z origami

Z origami możemy wspaniale bawić się z naszymi dziećmi. Mogą one próbować składać papier razem z nami, ozdabiać stworzone przez rodziców modele lub po prostu bawić się efektami naszej pracy. Motywów jest tak wiele, szczególnie tych zwięrzęcych, że z powodzeniem możemy zrobić całe papierowe zoo. Dołożycie drzewa, domki i pomysł na wielogodzinną zabawę gotowy. Uwaga! Ponieważ origami zrobione jest z papieru, mniejsze pociechy trzeba pilnować aby nie brało zwierzątek do buzi. Udanej zabawy ;)

 

Origami może też posłużyć do zrobienia oryginalnego prezentu - np. papierowej zakładki do książki w kształcie serca. Część projektu jest w stanie wykonać dziecko.

 

Zdjęcie: Wikipedia fot. by Andreas Bauer Origami-Kunst Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.