Zioła na balkonie. Jakie wybrać, gdzie kupić, jak zasadzić. Sprawdź!

Data:

Balkonowy ogródek z ziołami, to nie tylko źródło wspaniałych dodatków do kanapek i innych potrwa, ale także okazja to świetnej aktywności z dzieckiem.  Oto krótki przewodnik po tym, co można sadzić nawet jeśli nasze mieszkanie położone jest w zacienionej części budynku.

fot.Markus Spiske/Unsplash

Jakie wybrać rośliny na balkon?

Pewnie większości z nas marzą się truskawki czy pomidorki koktajlowe - niestety warzywa i owoce najczęściej potrzebują nasłonecznienia, więc jeśli na balkonie jest więcej cienia, warto skupić się na mnie wymagających ziołach. Z nich także można stworzyć interesujące kompozycje. Liście różnią się kolorem i formą dlatego warto je zasadzić tak, by ze sobą współgrały.

 

Zioła na balkon

Wybór ziół doniczkowych jest ogromy - są wśród nich jednoroczne, np. bazylia i majeranek oraz wieloletnie, np. tymianek, szałwia czy mięta. Ta ostatnia jest wyjątkowo wdzięczna do hodowania gdyż zniesie całkowity brak światła. Zwróćmy też uwagę, by zaopatrzyć się w gatunki, które będą zdobić nasz balkon także zimą - należy do nich np. macierzanka oraz lawenda. Dzięki ziołom przestrzeń stanie się bardziej przyjazna, z większą ochotą będziemy przesiadywać na dworze sącząc wieczorem herbatę. Poza walorami estetycznymi taki mini ogródek działa także na inne zmysły - zioła wspaniale pachną! Natomiast z bardziej praktycznej strony patrząc, dostarczą nam oczywiście świeżych dodatków do codziennych potraw! Wystarczy otworzyć okno i już mamy w garści bazylię do sałatki czy miętę do herbaty.

 

Gdzie kupić rośliny na balkon?

Zioła doniczkowe możemy kupić w specjalnych sklepach ogrodniczych, ale popularne rośliny dostaniemy także supermarketach. Bazylia, majeranek czy mięta sprzedawane są tam w doniczkach - należy je przesadzić do skrzyń czy większych donic, następnie dodać odpowiedniego nawozu.

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
23-12-2020
Ocena:
Co myślicie o roślinach doniczkowych, które wytwarzają dużo tlenu, ja korzystam z roślin od Plants & Pots, na prawde duzo fajnych rzeczy znajdziecie
15-12-2018
Ocena:
Ważne by nie sadzić w ,,ziemi do roślin doniczkowych''. Najczęściej jest to produkt kompostowni do których trafia dosłownie wszystko.
2-6-2015
Ocena:
Zawsze marzyłam, żeby mieć świeże zioła na balkonie, ale myślałam, że to dla mnie zbyt skomplikowane. Dopiero przeglądając różne produkty w Obi znalazłam tekst o ziołach. Okazało się, że to nie jest wcale trudne! Spróbujcie też
24-6-2014
Ocena:
Brzmi fantastycznie, ja zazwyczaj mam miętę, bazylię i rozmaryn. Ale chyba oregano i pietruszkę też dosadzę :)
23-6-2014
Ocena:
Na moim balkonie rośne bazylia, oregano, mięta i pietruszka;) Mój ulubiony zestaw ziołowy;P