Sezonowe warzywa i owoce

Data:

Dorodne pomidory, ciesząca oko czerwona papryka, soczyste jabłka i jędrna cukinia właśnie wylądowały w Twoim sklepowym wózku? Producenci doskonale wiedzą jak zachęcić nas do zakupu. A naszpikowane chemią warzywa i owoce, choć wyglądające piękne, i apetyczne, nie koniecznie muszą być  zdrowe.

warzywa_rower1

 

W naszym życiu wszystko jest podporządkowane porom roku i cyklom natury. Także uprawa warzyw i owoców. Produkty sezonowe to takie, które osiągają swój optymalny wzrost w określonym przez przyrodę czasie. Przyjmuje się, że dla każdego człowieka najlepsze są te warzywa i owoce, które rosną w promieniu 50 km od jego domu. Ta zasada tyczy się nie tylko warunków polskich, ale całego globu.

 

Zdrowe warzywa i owoce

Abyśmy mogli cieszyć się świeżą zieleniną przez cały sezon, warzywa i owoce nie dojrzewają  w tym samym momencie, ale pojawiają się w pewnych odstępach czasu. Wymiennie. Marchew, pietruszka, sałata, kabaczki, buraki oraz ziemniaki, w zależności od odmiany, dojrzewają dopiero w czerwcu - sierpniu. Z owoców pierwsze pojawiają się truskawki, a następnie owocują maliny, porzeczki i agrest. Natomiast późne lato to czas jabłek, gruszek oraz śliwek. Wszystkie warzywa pojawiające się wcześniej, już na przełomie maja i czerwca, są uprawiane w warunkach szklarniowych lub pochodzą z importu.

 

Dla nas najważniejsze jest to, że tylko lokalne, sezonowe i  rosnące  w naturalnych warunkach warzywa oraz owoce są pełnowartościowe. Swoją optymalną wartość odżywczą i energetyczną osiągają one jedynie o danej porze roku. Dlatego właśnie wtedy powinny znaleźć się one na naszych talerzach. Doskonale nadają się także na przetwory. Smaczny dżem i aromatyczna marmolada zatrzymają smak lata na dłużej. 

 

Zalety produktów lokalnych:

  • są pełnowartościowe - zawierają duże ilości białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin oraz mikro i makroelementów.
  • są zdecydowanie mniej naszpikowane chemią – nie muszą dorastać szybciej, dojrzewać w hangarach, przetrwać trudy transportu do kraju docelowego, czy mieć idealnej powierzchni i doskonałego wyglądu.
  • dojrzewają w  takich samych warunkach klimatycznych i pogodowych jak ich konsumenci - gruszka z przydomowego ogródka dostarczy naszemu organizmowi  bardziej wartościowych składników odżywczych i energetycznych niż banan, gdyż będzie szybciej asymilowana przez nasz organizm. Analogicznie, w miejscu gdzie naturalnie rosną banany, gruszka będzie gorzej przyswajana niż wspomniany banan.  
  • są zazwyczaj tańsze – A to dlatego, że nie musimy dodatkowo płacić za ich transport oraz przechowywanie. 
  • wspierają lokalnych producentów i lokalny rynek.

 

Import warzyw i owoców

Sprowadzane z dalekich krajów przeważnie uprawiane są na plantacjach przemysłowych. Na takich plantacjach rośliny nawożone są środkami chemicznym, które mają im zapewnić szybki wzrost, odporność na chwasty i szkodniki, powolne dojrzewanie oraz apetyczny wygląd. Co więcej rośliny nie dojrzewają na krzakach i drzewach, tylko w hangarach i kontenerach. 


Im dalsza podróż je czeka, tym więcej stosuje się zabiegów chemicznych, aby dotarły do celu jako atrakcyjne i ładne. Aby wyglądały smacznie poddawane są także innym zabiegom: są podmrażane, woskowane, napromieniowywane i kąpane w specjalnych roztworach. Takim sztuczkom poddawane są np. banany.

 

Przetwory

Aby móc cieszyć się zdrowymi, lokalnymi roślinami  przez całą zimę najlepiej zawczasu zgromadzić zapasy. Odpowiednio przechowywane (w ciemnej i suchej piwnicy)  na pewno będą o wiele zdrowsze niż te świeże, importowane z odległych plantacji. Warto także zrobić przetwory. Świetnie nadają się do tego pomidory, dynia, papryka,  ogórki, truskawki, śliwki, maliny i wiśnie.

Jedząc produkty w porze roku, w której naturalnie dojrzewają, spożywamy dokładnie takie składniki mineralne jakich nasz organizm potrzebuje. Mamy pewność, że są to owoce i warzywa dojrzewające naturalnie, na słońcu, bez użycia chemii i ogromnej ilości nawozów. Może nie wyglądają tak pięknie jak te importowane, ale na pewno są one zdrowsze, smaczniejsze i bardziej wartościowe dla naszego organizmu. Dodatkowo kupując warzywa i owoce pochodzące z najbliższego otoczenia, nie płacimy za ich transport i  wspieramy lokalny handel oraz gospodarkę.Zatem zanim kolejny raz sięgniemy po dorodnego ananasa lub kuszące mango, zastanówmy się, czy nie lepiej zjeść jabłko. Tylko nie to, pochodzące z odległej Portugali, a nasze, swojskie. Dobre, bo Polskie!

 

Zdjęcia: Fotolia © by Ekaterina Pokrovsky

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
1-12-2019
Ocena:
eh, bez przesady @kaleidoor. z tym, że Holle jest OK się zgadzam, ale tez nie można popadac w paranoje. wszystko z głowa i będzie dobrze:)
28-6-2019
Ocena:
najlepsze sa warzywa i owoce ekologiczne, dlatego my często chodzimy razem na taki targ, gdzie kupujemy od zaufanego sprzedawcy...tyle jest teraz chemii w warzywach i owocach , ze trzeba uważać, skąd bierze się produkty dla dzieci. oprócz mojego sprzedawcy z targu ufam tylko firmie Holle, co tez ma organiczne produkty i w sumie juz nikomu więcej...wszedzie ta chemia, cukry...
1-4-2016
Ocena:
Witam,
czy można wykorzystać zdjęcie roweru