Data publikacji:

Ubieramy świąteczną choinkę

Autor: Tata Szymona

„Tato, a kiedy u nas będzie choinka? My już mamy w przedszkolu. I wiesz co ma być na górze choinki? Gwiazdka!” – tak odezwał się Szymon w czasie powrotu do domu w piątkowe popołudnie. I w zasadzie zadał dobre pytanie – kiedy będzie u nas? Może właśnie w ten piątek – ostatni przed Świętami Bożego Narodzenia? „To co, może ubierzemy choinkę dzisiaj?” – zapytałem. „Taaak!” – Szymon z radością odkrzyknął, a zaraz potem dodał: „Ale ja będę ubierał naszą choinkę!”.

Ubieranie choinki z dzieckiem

 

Jak to było dawniej...

No właśnie, jak to jest z tym ubieraniem? Czy dorośli dopuszczają do tego dzieci? Czy tylko każą im patrzeć z boku, w obawie przed zniszczeniem choinkowych baniek? U mnie w domu, odkąd tylko pamiętam, była dokładnie opracowana procedura na ubranie drzewka. Tata odpowiedzialny był za ustawienie choinki oraz ubranie ją w sznur świecących lampek. To zawsze właśnie od tego zaczynało się ubieranie świątecznego drzewa. Zawsze najpierw lampki układane były na podłodze w prostej linii, by rozsupłać ewentualne węzły i splątania. Potem lampki były podłączane pod prąd, by sprawdzić, czy działają. Następnie wymieniane były żarówki, które odmówiły posłuszeństwa – bo przecież nie mogło braknąć ani jednej lampki. Gdy już każda z żarówek świeciła, tata wyłączał lampki i układał je na choince, zawsze tak samo: od samej góry aż do samego dołu owijał nimi całe drzewko. Potem włączał lampki i my wszyscy wieszaliśmy bombki, aniołki, gwiazdki inne świąteczne. Wszystko toczyło się zawsze w bardzo rodzinnej atmosferze, razem, z uśmiechami.

 

 

A jak jest dziś

Tak było kiedyś, gdy mieszkałem jeszcze z rodzicami. A jak to wygląda teraz, kiedy sam jestem tatą? W tym roku po raz pierwszy kupiliśmy żywą choinkę, prawdziwą, w doniczce – z planem na późniejsze zasadzenie w ogródku. A samo ubieranie? Faktycznie ubraliśmy drzewko w piątek. Zaangażowaliśmy w to Szymona i oczywiście, nie mogło być inaczej, niż tak, jak wyniosłem to z rodzinnego domu. Najpierw były światełka, a dopiero potem ozdoby. Właśnie – tym razem ozdoby, a nie bombki. Uznaliśmy, że skoro choinka jest naturalna, to również ozdoby takie muszą być. Więc Szymon z prawdziwą radością wieszał drewniane reniferki, i dzwonki. A wcześniej jeszcze słomiane aniołki i gwiazdki. Znalazło się także miejsce dla samodzielnie przez nas wypieczonych i ozdobionych pierników. Łańcuch zaś zrobiliśmy w tym roku z nawleczonego na nitkę popcornu. Szymek potem z dumą patrzył na kolorową choinkę, rozświetloną lampkami. A my patrzyliśmy na niego i widząc radość w jego oczach, cieszyliśmy się, że dopuściliśmy go świątecznego drzewka i ozdabiał go razem z nami.

I to chyba tak naprawdę najlepszy sposób na ubranie choinki. Nie chodzi przecież tak naprawdę o to, jak bardzo „bogato” nasza choinka będzie ubrana, jak bardzo będzie naturalna (albo nie), czy wreszcie, czy jest naprawdę prawdziwym drzewkiem, czy jego sztucznym odpowiednikiem. To tylko symbolika. Warto za to przy okazji Świąt Bożego Narodzenia trochę bardziej zadbać o „otoczkę”, jaką mamy przy okazji tych dni. O rodzinną atmosferę, o pogodny nastrój, optymizm. Bardzo dobrym pomysłem jest robienie wszystkiego razem i ubieranie choinki jest tutaj świetnym przykładem. Nawet, jeżeli nasze dziecko nie umie sobie poradzić z powieszeniem ozdób, albo jeśli nasze naturalne drzewko ma po prostu kłujące igły – zawsze możemy poprosić, by podawał nam kolejne ozdoby, lub by podpowiedział, którą ozdobę gdzie powiesić. Bo przecież Święta Bożego Narodzenia, to też święta rodzinne, święta rodziców, którym urodziło się dziecko. Najlepszym sposobem na ich uczczenie jest przygotowanie się do nich wspólnie, prawda?

 

Zdjęcie: pexels.com


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.