Data modyfikacji:

Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach?

Autor: Katarzyna Moryc

Żyjemy w czasach, gdy mnóstwo rzeczy w naszym otoczeniu wykonanych jest z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Jemy z plastikowych naczyń, pijemy z plastikowych butelek, dzieci bawią się plastikowymi zabawkami, kręcimy plastikowymi pokrętłami, klikamy w klawiatury wykonane z… No właśnie, z plastiku. Czy można powiedzieć, że jesteśmy uzależnieni od tego tworzywa? Pewnie tak. Ale warto wiedzieć, że nie każdy plastik jest dla nas zdrowy. Skąd wiedzieć, czego unikać, a co jest bezpieczne?

 

 

Klucz jest na opakowaniu!

Jak w przypadku wszystkiego co kupujemy, ważne by patrzeć na opakowania. W przypadku produktów spożywczych, czy kosmetyków zwracamy uwagę głównie na datę ważności. A  samo opakowanie jest równie ważne! Okazuje się, że niektóre substancje, z których produkuje się opakowania (choć nie tylko), mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia.

 

Symbole na opakowaniach – jak je czytać?

Kiedy masz do czynienia z plastikowym opakowaniem , przyjrzyj mu się dokładnie. Powinno posiadać niewielkie oznaczenie, najczęściej na spodzie, lub w dolnej części. To symbol w kształcie trójkąta zbudowanego ze strzałek, a w jego środku znajduje się cyfra (od 01 do 07), oznaczająca tworzywo użyte do produkcji przedmiotu. Zobacz, co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami:  

  • 1 PET, czyli politereftalan etylenu, wykorzystywany jest do produkcji pojemników, opakowań, talerzy jednorazowych oraz butelek, na przykład, na wodę mineralną. Opakowań takich nie powinno się wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami UV, ponieważ substancje w nich zawarte (pochodne ropy naftowej i benzenu) przenikają do pożywienia. Nie wolno ich także ponownie używać – po opróżnieniu opakowanie należy wyrzucić!
  • 2 HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości. Uważa się go za jeden z najbardziej bezpiecznych. Nadaje się do wielokrotnego użytku.
  • 3 PVC, czyli polichlorek winylu - wykorzystuje się go do produkcji, między innymi, folii do żywności. Wydziela on toksyczne substancje (w procesie spalania PVC wytwarzają się groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami). Zdecydowanie lepiej go unikać.
  • 4 LDPE, oznaczenie tworzywa z polietylenu o małej gęstości, używanego do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Jest uznawany za  jeden z bezpieczniejszych plastików. Co ważne, można używać go wielokrotnie.
  • 5 PP, oznacza polipropylen wielokrotnego użytku,  często stosowany  jako opakowanie do żywności.  Wspólnie  z HDPE (2) uznawany za najbezpieczniejszy plastik. 
  • 6 PS to oznaczenie polistyrenu (inaczej nazywany jest on „spienionym” styropianem). Wydziela niebezpieczne toksyny i nie powinien być używany do pakowania żywności. Możemy go znaleźć w jednorazowych przykrywkach, np. do kubków na kawę.
  • 7 Inne - to najbardziej niebezpieczna grupa. Zalicza się do niej, między innymi, produkty zawierające bisfenol A (BPA), używany do produkcji pojemników do przechowywania żywności, wewnętrznych części puszek na żywność i napoje, butelek dla dzieci, plastikowych części smoczków, papieru termicznego do drukarek, na przykład, paragonów sklepowych. Unikaj go, bo bisfenol może mieć szkodliwy wpływie na zdrowie dzieci. Takich produktów, pod żadnym pozorem, nie należy używać powtórnie, ani nie poddawać obróbce termicznej!

 

Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach?

 

 

Skazani na plastik?

Pamiętaj, wybieraj opakowania, których oznaczenie wskazuje na to, że są bezpieczne. Przechowuj żywność w tych oznakowanych cyframi 2 lub 5. Nie używaj ponownie butelek PET i nie podgrzewaj w kuchenkach mikrofalowych produktów w opakowaniach oznaczonych cyfrą 7. Czytaj instrukcje na opakowaniach, także te dotyczące temperatury oraz mycia w zmywarkach.

To, że jesteśmy otoczeni przez plastik ze wszystkich niemal stron nie oznacza wcale, że nie możemy nic zrobić, żeby ograniczyć jego ilość. Może następnym razem kiedy kupisz pieczywo, zamiast do plastikowego woreczka zapakujesz je do papierowej torby? A na zakupy zabierzesz ze sobą płócienną torbę zamiast standardowej reklamówki?

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.
Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

Pokój dla przedszkolaka. Jak urządzić?

2021-08-19
Pokój przedszkolaka nie jest pomieszczeniem szczególnie łatwym do urządzenia. Musi znaleźć się w nim miejsce do spania, odpoczynku i zabawy, ale również już do pracy. Jakby tego było mało, pokoik musi też oczywiście zachwycić samego zainteresowanego. Jeśli nie wiesz, jak to wszystko połączyć i stworzyć idealny pokój dla przedszkolaka – skorzystaj z naszych podpowiedzi.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-08-11
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
sushi w ciąży

Czy można jeść sushi w ciąży?

2021-08-05
Jeśli jesteś w ciąży, to prawdopodobnie przestałaś jeść sushi z uwagi na dobro dziecka. Czy wiesz jednak, że to wyrzeczenie jest trochę „na wyrost”? Sprawdź, jakie sushi w ciąży nie zaszkodzi dziecku i przestań odmawiać sobie tej drobnej przyjemności.
dziecko

Bezpieczne dziecko w domu, czyli jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

2021-05-21
Ciekawość najmłodszych dzieci nie zna granic. Maluchy, które zaczynają raczkować i chodzić, chętnie zaglądają do szafek, szarpią za kable i różne wystające elementy. Niestety, nie wszystkie przedmioty znajdujące się w domu są odpowiednie dla dzieci. Bezpieczne dziecko w domu to podstawa, dlatego mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane na wesołe zabawy raczkującego i stawiającego pierwsze kroki niemowlęcia. Jakie zabezpieczenia przydadzą się w domu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać?
kobieta z komputerem

Proste przepisy z truskawkami. Co przyrządzić?

2021-05-04
Z niecierpliwością czekasz, aż rozpocznie się sezon na truskawki? Przepisy, które znajdziesz w niniejszym artykule, z pewnością umilą ci ten czas. Poznasz sposób na szybki słodki obiad z truskawki, przepisy fit oraz recepturę na dżem uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Smacznego!
słodycze

Jakie środki słodzące są używane w produktach? Czym je zastąpić?

2021-04-03
Nasz pierwszy pokarm jest słodki. Od urodzenia jesteśmy zaprogramowani na poszukiwanie tego smaku, niesie on ze sobą obietnicę zastrzyku energii. Słodycze poprawiają nastrój, przynajmniej na chwilę. Dlatego wiele osób nie potrafi bez nich żyć. Niestety, nadmiar cukru i kalorii w codziennej diecie niesie ze sobą ryzyko problemów zdrowotnych oraz niechcianego przyrostu masy ciała. To powód, dla którego w składzie gotowych produktów coraz częściej można natknąć się na frazę: środki słodzące różnego pochodzenia.