Data modyfikacji:

Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach?

Autor: Katarzyna Moryc

Żyjemy w czasach, gdy mnóstwo rzeczy w naszym otoczeniu wykonanych jest z plastiku i innych tworzyw sztucznych. Jemy z plastikowych naczyń, pijemy z plastikowych butelek, dzieci bawią się plastikowymi zabawkami, kręcimy plastikowymi pokrętłami, klikamy w klawiatury wykonane z… No właśnie, z plastiku. Czy można powiedzieć, że jesteśmy uzależnieni od tego tworzywa? Pewnie tak. Ale warto wiedzieć, że nie każdy plastik jest dla nas zdrowy. Skąd wiedzieć, czego unikać, a co jest bezpieczne?

 

 

Klucz jest na opakowaniu!

Jak w przypadku wszystkiego co kupujemy, ważne by patrzeć na opakowania. W przypadku produktów spożywczych, czy kosmetyków zwracamy uwagę głównie na datę ważności. A  samo opakowanie jest równie ważne! Okazuje się, że niektóre substancje, z których produkuje się opakowania (choć nie tylko), mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia.

 

Symbole na opakowaniach – jak je czytać?

Kiedy masz do czynienia z plastikowym opakowaniem , przyjrzyj mu się dokładnie. Powinno posiadać niewielkie oznaczenie, najczęściej na spodzie, lub w dolnej części. To symbol w kształcie trójkąta zbudowanego ze strzałek, a w jego środku znajduje się cyfra (od 01 do 07), oznaczająca tworzywo użyte do produkcji przedmiotu. Zobacz, co kryje się pod poszczególnymi oznaczeniami:  

  • 1 PET, czyli politereftalan etylenu, wykorzystywany jest do produkcji pojemników, opakowań, talerzy jednorazowych oraz butelek, na przykład, na wodę mineralną. Opakowań takich nie powinno się wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami UV, ponieważ substancje w nich zawarte (pochodne ropy naftowej i benzenu) przenikają do pożywienia. Nie wolno ich także ponownie używać – po opróżnieniu opakowanie należy wyrzucić!
  • 2 HDPE, czyli polietylen o dużej gęstości. Uważa się go za jeden z najbardziej bezpiecznych. Nadaje się do wielokrotnego użytku.
  • 3 PVC, czyli polichlorek winylu - wykorzystuje się go do produkcji, między innymi, folii do żywności. Wydziela on toksyczne substancje (w procesie spalania PVC wytwarzają się groźne dla zdrowia związki chemiczne zwane dioksynami). Zdecydowanie lepiej go unikać.
  • 4 LDPE, oznaczenie tworzywa z polietylenu o małej gęstości, używanego do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Jest uznawany za  jeden z bezpieczniejszych plastików. Co ważne, można używać go wielokrotnie.
  • 5 PP, oznacza polipropylen wielokrotnego użytku,  często stosowany  jako opakowanie do żywności.  Wspólnie  z HDPE (2) uznawany za najbezpieczniejszy plastik. 
  • 6 PS to oznaczenie polistyrenu (inaczej nazywany jest on „spienionym” styropianem). Wydziela niebezpieczne toksyny i nie powinien być używany do pakowania żywności. Możemy go znaleźć w jednorazowych przykrywkach, np. do kubków na kawę.
  • 7 Inne - to najbardziej niebezpieczna grupa. Zalicza się do niej, między innymi, produkty zawierające bisfenol A (BPA), używany do produkcji pojemników do przechowywania żywności, wewnętrznych części puszek na żywność i napoje, butelek dla dzieci, plastikowych części smoczków, papieru termicznego do drukarek, na przykład, paragonów sklepowych. Unikaj go, bo bisfenol może mieć szkodliwy wpływie na zdrowie dzieci. Takich produktów, pod żadnym pozorem, nie należy używać powtórnie, ani nie poddawać obróbce termicznej!

 

Co oznaczają symbole na plastikowych opakowaniach?

 

 

Skazani na plastik?

Pamiętaj, wybieraj opakowania, których oznaczenie wskazuje na to, że są bezpieczne. Przechowuj żywność w tych oznakowanych cyframi 2 lub 5. Nie używaj ponownie butelek PET i nie podgrzewaj w kuchenkach mikrofalowych produktów w opakowaniach oznaczonych cyfrą 7. Czytaj instrukcje na opakowaniach, także te dotyczące temperatury oraz mycia w zmywarkach.

To, że jesteśmy otoczeni przez plastik ze wszystkich niemal stron nie oznacza wcale, że nie możemy nic zrobić, żeby ograniczyć jego ilość. Może następnym razem kiedy kupisz pieczywo, zamiast do plastikowego woreczka zapakujesz je do papierowej torby? A na zakupy zabierzesz ze sobą płócienną torbę zamiast standardowej reklamówki?

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.