Czyszczenie biżuterii

Data:

Biżuteria często ma dla właściciela wyjątkową wartość – oprócz tej materialnej, nierzadko jest ona prezentem od bliskiej osoby, pamiątką rodzinną lub symbolem ważnego momentu w życiu (np. ślubu, chrztu czy komunii). Jednak, żeby służyła nam jak najdłużej, należy o nią właściwie dbać. Podpowiadamy, jak czyścić i przechowywać biżuterię, by cały czas wyglądała olśniewająco.

 

czyszczenie biżuterii, biżuteria złota, biżuteria srebrna

 

Grunt to wybrać dobrą metodę

Po jakimś czasie drogocenne ozdoby tracą swój pierwotny blask. Możesz go przywrócić, właściwie pielęgnując swoją biżuterię. Nie wystarczy jej jednak regularnie przecierać szmatką – każdy materiał należy pielęgnować w inny sposób.

  • Złoto najlepiej jest czyścić wkładając je do słoika napełnionego ciepłą wodą i płatkami mydlanymi. Potrząsaj słoikiem przez kilka minut, po czym wyjmij biżuterię, opłucz pod ciepłą wodą i wysusz.
  • Na czyszczenie srebra wiele osób poleca pastę do zębów. Ta metoda jest tak popularna, jak i... niewłaściwa. My polecamy inny sposób: srebrną biżuterię przetrzyj sokiem z cytryny, a następnie opłucz ją wodą.
  • Do czyszczenia bursztynów świetnie nada się spirytus. Po wyczyszczeniu koniecznie przetrzyj bursztyny szmatką z bawełny lub natrzyj je oliwą z oliwek.
  • Korale należy zanurzyć w wodzie z solą, a następnie przepłukać wodą i wetrzeć w nie olejek migdałowy.
  • Trochę bardziej skomplikowana jest sprawa z perłami – są one bardzo delikatne. Samodzielnie możesz zabrać się za czyszczenie pereł kultywowanych (to znaczy pochodzących z muszli sztucznie drażnionej ostrygi): należy zanurzyć je w wodzie z dodatkiem soli (jedna łyżeczka na jeden litr wody) i wyciągnąć po ok. 3 godzinach. Jeśli nie jesteś pewna, jakich pereł posiadaczką jesteś, zostaw ich pielęgnację fachowcowi.

 

Pamiętaj, by do czyszczenia biżuterii nie używać chemicznych detergentów – to najprostsza droga do jej zniszczenia i porysowania. Z tego samego powodu powinnaś zdejmować pierścionki i bransoletki do sprzątania (a najlepiej zakładać gumowe rękawice, by chronić jednocześnie skórę dłoni).

 

Przechowywanie

Na to, jak będzie wyglądała Twoja biżuteria, bardzo duży wpływ ma też sposób, w jaki ją przechowujesz. O ile drobiazgi z tworzywa sztucznego możesz przechowywać gdziekolwiek, tak inne materiały mają swoje wymagania. Złoto, srebro i kamienie szlachetne powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu, inaczej będą szybko ciemnieć. Do przechowywania małych elementów sprawdzą się różnego rodzaju pojemniczki i szkatułki. Najlepiej, gdy każdy z drobiazgów będzie miał swoją przegródkę i będzie zawinięty w miękki materiał. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik – unikaj tych metalowych, mogą niekorzystnie wpływać na biżuterię wykonaną z innych metali. Korale powinny leżeć w drewnianym pudełku.

Jeśli jesteś posiadaczką biżuterii, którą bez obaw można przechowywać na zewnątrz, możesz cieszyć nią oczy na co dzień – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie akcesoria. Wiele sklepów posiada w swojej ofercie ozdobne stojaki na biżuterię – mogą na nich zawisnąć kolczyki, bransoletki czy naszyjniki. Dla długich naszyjników możesz przymocować specjalny hak – dzięki temu biżuteria nie będzie się plątała i niszczyła. Możesz skorzystać z poradników DIY (ang. do it yourself, czyli zrób to sam) i własnoręcznie zrobić i ozdobić szkatułki czy wieszaki na swoje błyskotki.

 

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.