Data publikacji:

Czyszczenie biżuterii

Autor: Ulanka

Biżuteria często ma dla właściciela wyjątkową wartość – oprócz tej materialnej, nierzadko jest ona prezentem od bliskiej osoby, pamiątką rodzinną lub symbolem ważnego momentu w życiu (np. ślubu, chrztu czy komunii). Jednak, żeby służyła nam jak najdłużej, należy o nią właściwie dbać. Podpowiadamy, jak czyścić i przechowywać biżuterię, by cały czas wyglądała olśniewająco.

 

czyszczenie biżuterii, biżuteria złota, biżuteria srebrna

 

Grunt to wybrać dobrą metodę

Po jakimś czasie drogocenne ozdoby tracą swój pierwotny blask. Możesz go przywrócić, właściwie pielęgnując swoją biżuterię. Nie wystarczy jej jednak regularnie przecierać szmatką – każdy materiał należy pielęgnować w inny sposób.

  • Złoto najlepiej jest czyścić wkładając je do słoika napełnionego ciepłą wodą i płatkami mydlanymi. Potrząsaj słoikiem przez kilka minut, po czym wyjmij biżuterię, opłucz pod ciepłą wodą i wysusz.
  • Na czyszczenie srebra wiele osób poleca pastę do zębów. Ta metoda jest tak popularna, jak i... niewłaściwa. My polecamy inny sposób: srebrną biżuterię przetrzyj sokiem z cytryny, a następnie opłucz ją wodą.
  • Do czyszczenia bursztynów świetnie nada się spirytus. Po wyczyszczeniu koniecznie przetrzyj bursztyny szmatką z bawełny lub natrzyj je oliwą z oliwek.
  • Korale należy zanurzyć w wodzie z solą, a następnie przepłukać wodą i wetrzeć w nie olejek migdałowy.
  • Trochę bardziej skomplikowana jest sprawa z perłami – są one bardzo delikatne. Samodzielnie możesz zabrać się za czyszczenie pereł kultywowanych (to znaczy pochodzących z muszli sztucznie drażnionej ostrygi): należy zanurzyć je w wodzie z dodatkiem soli (jedna łyżeczka na jeden litr wody) i wyciągnąć po ok. 3 godzinach. Jeśli nie jesteś pewna, jakich pereł posiadaczką jesteś, zostaw ich pielęgnację fachowcowi.

 

Pamiętaj, by do czyszczenia biżuterii nie używać chemicznych detergentów – to najprostsza droga do jej zniszczenia i porysowania. Z tego samego powodu powinnaś zdejmować pierścionki i bransoletki do sprzątania (a najlepiej zakładać gumowe rękawice, by chronić jednocześnie skórę dłoni).

 

Przechowywanie

Na to, jak będzie wyglądała Twoja biżuteria, bardzo duży wpływ ma też sposób, w jaki ją przechowujesz. O ile drobiazgi z tworzywa sztucznego możesz przechowywać gdziekolwiek, tak inne materiały mają swoje wymagania. Złoto, srebro i kamienie szlachetne powinny być przechowywane w ciemnym i suchym miejscu, inaczej będą szybko ciemnieć. Do przechowywania małych elementów sprawdzą się różnego rodzaju pojemniczki i szkatułki. Najlepiej, gdy każdy z drobiazgów będzie miał swoją przegródkę i będzie zawinięty w miękki materiał. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik – unikaj tych metalowych, mogą niekorzystnie wpływać na biżuterię wykonaną z innych metali. Korale powinny leżeć w drewnianym pudełku.

Jeśli jesteś posiadaczką biżuterii, którą bez obaw można przechowywać na zewnątrz, możesz cieszyć nią oczy na co dzień – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie akcesoria. Wiele sklepów posiada w swojej ofercie ozdobne stojaki na biżuterię – mogą na nich zawisnąć kolczyki, bransoletki czy naszyjniki. Dla długich naszyjników możesz przymocować specjalny hak – dzięki temu biżuteria nie będzie się plątała i niszczyła. Możesz skorzystać z poradników DIY (ang. do it yourself, czyli zrób to sam) i własnoręcznie zrobić i ozdobić szkatułki czy wieszaki na swoje błyskotki.

 

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

wigilijne przesądy

Wigilijne przesądy – skąd się wzięły i jakie mają znaczenie?

2024-12-18
Wigilia Bożego Narodzenia to czas pełen tradycji i symboliki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wśród nich szczególne miejsce zajmują przesądy wigilijne, mające na celu zapewnienie pomyślności, zdrowia i szczęścia w nadchodzącym roku. Skąd się wzięły te wierzenia i jakie kryją w sobie znaczenie?
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.