Data publikacji:

Obcinanie włosów ma znaczenie - zwyczaje i ciekawostki ze świata

Autor: Ulanka

O tym, że włosy to niezwykle ważna część ciała, wie mama każdej dziewczynki (i pewnie niejednego chłopca), która ma za sobą trudne doświadczenie polegające na rozczesywaniu splątanych kosmyków (tym bardziej, jeśli mała dziewczynka marzy o pasmach do pasa – rozczesanie takich włosów to nie lada wyzwanie…). Jednak czy wiesz, że niemal od zawsze włosy pełniły nie tylko funkcję estetyczną, lecz były elementem ważnych zwyczajów i obrzędów? Poznaj kilka z nich.

 

 

Postrzyżyny - Słowianie

Postrzyżyny to obrzęd starosłowiański. Mniej więcej do siódmego roku życia chłopiec pozostawał pod opieką matki. Przez cały ten czas był on traktowany jak dziecko. Symbolicznym końcem opieki matki były postrzyżyny – rytuał polegający na tym, że ojciec dziecka obcinał mu włosy i oficjalnie uznawał za swojego syna. Postrzyżyny, połączone z wyprawioną z tej okazji ucztą, były początkiem męstwa: od tego czasu bowiem chłopiec uczestniczył w „męskim świecie”: wykonywał męskie prace i uczestniczył w ceremoniach przeznaczonych dla mężczyzn.

 

Co ciekawe, postrzyżyny jako symbol uznania czyjejś władzy na sobą, praktykowany jest do dziś, głównie przez niektórych zakonników i wojskowych.

 

Włosy mają moc - Mongołowie

W różnych zakątkach świata żyją ludy, które wierzą, że włosy są symbolem siły witalnej. Przeświadczenie to jest szczególnie silne na przykład w Mongolii. Dziecięce włosy żyją własnym życiem przez około 2-4 lata w przypadku dziewczynek i 3-5 lat u chłopców. Przez ten czas nie poddaje się ich żadnym zabiegom pielęgnacyjnym: nie są myte, obcinane ani czesane.

 

Symbolika włosów u Indian

Można zaryzykować stwierdzenie, że dla Indian włosy były jednym z ważniejszych elementów ciała: te rosnące gdziekolwiek indziej, niż na głowie, depilowano, z kolei z tymi na głowie wiązało się mnóstwo zwyczajów. Na przykład dziewczętom osiągającym dojrzałość płciową, włosy golono, obcinano lub zmieniano w jakikolwiek inny sposób. Dla wielu plemion (w przeciwieństwie do Słowian) włosy były symbolem męstwa – stąd długie włosy u dorosłych Indian. Kiedy mężczyźnie z plemienia Canella rodziło się dziecko, nie mógł on w żaden sposób ingerować w swoje włosy (obcinać ich czy ozdabiać). Z kolei w innym plemieniu zamieszkującym Boliwię, noworodkom wyskubuje się włosy od czoła do tyłu głowy.

A Wy? Słyszałyście/liście o jakichś ciekawych zwyczajach związanych z włosami u dzieci?

 

Zdjęcie: Fotolia.pl all rights reserved by AGphotographer


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

peeling kawowy

Jak zrobić domowy peeling kawowy?

2021-04-22
Marzysz o gładkiej cerze, która bez względu na porę dnia będzie wyglądała na odświeżoną? Jednocześnie stawiasz na naturalne kosmetyki, które nie niszczą skóry, ani nie naruszają jej naturalnej bariery? Jeśli tak, koniecznie musisz przeczytać, jak wykonać peeling kawowy w domowych warunkach! Nasz artykuł to zbiór wiedzy, która przyda ci się w redukcji cellulitu oraz pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy i szyi. Ten niezmiernie prosty zabieg, stanie się twoim ulubionym.
dziecko

Piękne dłonie, czyli domowe sposoby na zniszczoną skórę

2021-04-20
Mówi się, że wieku kobiety nie powinno się oceniać po twarzy, ale po tym, jak wyglądają jej dłonie. W zniszczonych, pomarszczonych dłoniach uwidaczniają się lata ciężkiej pracy i różnych doświadczeń. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na to, by piękne dłonie znów były naszą ozdobą. Zmęczona skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natłuszczenia i ochrony. Warto sięgać po naturalne kosmetyki oraz domowe sposoby, które często dają wspaniałe rezultaty, a wymagają niewiele wysiłku.
peeling kawowy

Czy można robić peeling w ciąży? Jaki wybrać?

2021-04-11
Skóra w ciąży jest narażona na rozstępy, utratę jędrności, przebarwienia i wypryski. Jest to dla niej jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, dlatego panie spodziewające się dziecka powinny położyć nacisk na dbałość o skórę na całym ciele. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, skóra po porodzie wygląda znakomicie. Taki efekt uzyska się, stosując peeling w ciąży. Jaki peeling w ciąży jest bezpieczny?
włosy pod pachami, golenie, owłosienie łonowe, kobieta

Po co nam owłosienie łonowe i włosy pod pachami?

2021-03-02
Sprawdź czy włosy łonowe i włosy pod pachami mają jakąś rolę czy są nam zupełnie zbędne. Zobacz jaką informację o nas mogą przekazywać innym i przed czym nas chronią. Czy zatem warto je golić na 0?
Lekko muśnięte słońcem ciało wygląda zdrowo i zachęcająco.

Opalenizna bez opalania - 6 sposobów jak uzyskać piękny kolor bez słońca

2020-07-05
Nie lubisz siedzieć na słońcu, a marzy ci się pięknie opalona skóra? Istnieje kilka sposób, dzięki którym w szybki sposób twoje ciało będzie w złocistym kolorze. Sprawdź 6 naszych sprawdzonych metod.
krupa-ciaza

Joanna Krupa pozuje nago w ciąży

2019-08-27
Gwiazda znów zaskoczyła wszystkich i pokazała się nago na okładce "Wprost". Joanna Krupa ma 40 lat, spodziewa się pierwszego dziecka. Zachwyca wyglądem....
kosmetyczny minimalizm

Kosmetyczny minimalizm, wspólna kosmetyczka dla całej rodziny - Dzidziusiowo.pl

2018-07-30
Producentom drogeryjnych kosmetyków zależy, abyśmy kupowali ich jak najwięcej. Dla siebie, dla dzieci, do każdej części ciała osobno. Kosmetyczny minimalizm spr...