Sprzedawane bez recepty, zarówno herbatki, jak i tabletki odchudzające, najczęściej zawierają wyciągi z guarany, korzenia imbiru, żen-szenia, czy z zielonej herbaty. Jaki, tak naprawdę, mają wpływ na nasz organizm i czy rośliny rzeczywiście mogą pomóc pozbyć się kilku zbędnych kilogramów? A jeśli tak, które dokładnie? Sprawdźmy!
Paulinia guarana pochodzi z dżungli amazońskiej, a jej właściwości znane są od wieków. Amazońskie ludy tubylcze spożywały ją dla podniesienia sprawności fizycznej i psychicznej oraz wydajności podczas dużych wysiłków fizycznych. Indianie, zamieszkujący lasy deszczowe, od tysiącleci doceniają zdrowotne właściwości guarany, nazywając ją „darem od Boga” lub „eliksirem młodości”. Obecnie, wyciąg z guarany jest jednym z ulubionych dodatków do preparatów wspomagających odchudzanie. A wszystko to za sprawą dużej zawartości kofeiny - czterokrotnie większej niż w ziarnach kawowca.
To właśnie dzięki niej guarana „daje kopa”, działa stymulująco i zwiększa wytrzymałość organizmu. Dodatkowo, kofeina podnosi temperaturę ciała, a wówczas organizm potrzebuje energii i przyspiesza przemianę materii. Oprócz wielu zalet, guarana ma jedną podstawową wadę. Zawarta w niej kofeina uzależnia, a jej przedawkowanie może wywołać bóle głowy i bezsenność. Dlatego, wyciągi z tej rośliny nie są zalecane dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Imbir to jedna z najstarszych znanych przypraw. W tropikalnej Azji uprawiany jest od ponad trzech tysięcy lat. Oprócz swoich walorów smakowych ma też dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, przyspieszając tym samym proces spalania tłuszczów i węglowodanów. Działa żółciopędnie, rozkurczowo, leczy wzdęcia i skutecznie przeciwdziała nudnościom. Dzięki swoim właściwościom, bardzo często jest dodawany do herbat i preparatów odchudzających.
W Chinach już kilka tysięcy lat temu stosowano korę wierzby jako środek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy, wzmacniający i oczyszczający organizm z toksyn. Obecnie, kora wierzby białej jest bardzo często stosowana w preparatach odchudzających. Znajdują się w niej bowiem duże ilości salicyny, która w ludzkim organizmie zostaje przetworzona do kwasu salicylowego, a ten oprócz doskonałych właściwości przeciwbólowych usprawnia pracę układu pokarmowego i przyspiesza rozkład tłuszczów i węglowodanów. Zwiększa także termogenezę i pobudza pocenie. W konsekwencji czego dochodzi do szybszego spalania kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych.
Mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem, zawiera potas, kwasy organiczne, sterole i inulinę. Pomaga w schorzeniach dróg żółciowych i kłopotach trawiennych. Obniża poziom cholesterolu, pomaga w leczeniu miażdżycy, otyłości, reumatyzmu. Dzięki swoim silnym właściwościom moczopędnym jest bardzo częstym dodatkiem do preparatów odchudzających. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż w nadmiernych dawkach mniszek lekarski może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Koper włoski, podobnie jak mniszek, ma właściwości moczopędne. Ale oprócz tego, poprawia trawienie, a także pobudza przemianę materii. Najczęściej stosuje się go w formie naparu, parząc suszony korzeń kopru przez około 15 minut (25 gram na litr wody). Zalecana dawka to do 3 filiżanek dziennie.
Zielona herbata różni się od czarnej tym, że nie jest poddawana fermentacji. Jej listki są tylko delikatnie suszone, dzięki czemu zachowują zieloną barwę. Poza doskonałym aromatem, zielona herbata zawiera: kofeinę i minerały: fluor, żelazo, sód, wapń, cynk oraz witaminy A, B1, B2, C, E i K. Spożycie zielonej herbaty powoduje zwiększenie spalania tkanki tłuszczowej podczas spoczynku oraz zapobiega otyłości. Przeprowadzone przez Uniwersytet w Birmingham badania wykazały, że poziom spalania tłuszczu po zażyciu ekstraktu zielonej herbaty był o 17% większy, niż po zażyciu placebo.
Żeń-szeń uprawiany jest w Azji, a jego najcenniejsza odmiana - żeń-szeń biały, na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. Roślina ta znana jest medycynie chińskiej od czterech tysięcy lat. Przeciwdziała zmęczeniu i pobudza układ immunologiczny, zwiększa zdolność organizmu do dużych wysiłków fizycznych, a regularnie stosowany, obniża poziom ”złego” cholesterolu i cukru we krwi. Dodatkowo, podobnie jak mniszek i koper, działa moczopędnie i tym samym, może powodować utratę wagi.
Senes znany jest jako stały składnik środków przeciwdziałających zaparciom, ma bowiem działanie przeczyszczające. Przyjmując preparaty z sensem pamiętamy jednak, że powinno się go stosować doraźnie, gdyż zbyt długie spożywanie może poskutkować zahamowaniem pracy jelit.
Babka jajowata to roślina stosowana jako środek przeczyszczający. Poprawia perystaltykę jelit, a podana około 3 godziny przed posiłkiem, pęcznieje w żołądku, tym samym zmniejszając uczucie głodu. Dzięki niej, jemy mniej.
Grejpfrut, choć jest powszechnie znanym owocem, to nie tylko ciekawa alternatywa dla pomarańczy. Dzięki zawartej w grejpfrutach nyrynginie (to substancja, która nadaje owocom ich charakterystyczny, gorzki smak), pomagają one pozbyć się toksyn z organizmu. Dzięki temu i dużej zawartości błonnika, pomagają w utracie wagi.
Opuncja figowa to żółtopomarańczowy owoc kaktusa rosnącego w Ameryce Łacińskiej. Wyciąg z tej rośliny wykorzystuje się często w suplementach diety. A to dlatego, że opuncja ma działanie odtruwające, przyspiesza przemianę materii i hamuje uczucie głodu.
Rosnąca na krzewach papryczka chili pochodzi z Ameryki Południowej. Dzięki zawartej w niej kapsaicynie (odpowiada za pikantny smak), przyspiesza metabolizm, a więc i spalanie zmagazynowanego tłuszczu. Dodatkowo, zmniejsza apetyt, zwłaszcza na potrawy słodkie i tłuste.
Modna w ostatnim czasie, herbata Yerba Mate to suszone liście wiecznie zielonego ostrokrzewu paragwajskiego. Zawierają one związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające i antymutagenne. Zawarte w herbacie saponiny zwiększają wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także przyspieszają metabolizm tłuszczów.
W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy preparaty wspomagające odchudzanie, zawierające właśnie wyciągi z guarany, korzenia imbiru, wierzby białej, mniszka lekarskiego, żenszenia, czy zielonej herbaty. Mogą one pomóc w walce z nadwagą, ale nie zdziałają cudów. Dopiero w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami mogą przyczynić się do oczyszczenia organizmu i zrzucenia nadmiarowych kilogramów.
Pamiętajcie jednak, że nawet ziołowe preparaty sprzedawane bez recepty (także herbatki) stosowane długotrwale mogą wywołać skutki uboczne, głównie odwodnienie i bóle głowy. Z tej przyczyny, w stosowaniu ich zalecamy zdrowy rozsądek, a w trakcie „kuracji odchudzającej” przypominamy o konieczności uzupełniania płynów, minerałów i witamin.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl