Data modyfikacji:

Sztuka brafitting'u

Autor: Ania Król-Wrodycka

Brafitting to nic innego jak umiejętność doboru odpowiedniego biustonosza do naszej sylwetki i wielkości piersi. Dlaczego takie ważne jest odpowiednie dobranie stanika? Co się dzieje, gdy nosimy źle dobrany biustonosz? Jak się okazuje, kobiety zazwyczaj noszą o jedną do nawet trzech rozmiarów miseczki mniejsze niż powinny, natomiast w obwodzie stanik mają za luźny o numer lub dwa.

 

biustonosz, bielizna, stanik, brafiting

 

Źle dobrany stanik, jak mówią lekarze, może powodować bóle szyi, pleców i ramion. W skrajnych przypadkach bóle takie mogą wymagać interwencji lekarza, a niektóre kobiety zmuszone są nawet poddać się operacji.

Dobranie odpowiedniego stanika to nie tylko kwestia wyboru modelu, fasonu czy wzoru. Przy jego wyborze należy kierować się określonymi zasadami. Nawet jeśli masz praktycznie jednakowe wymiary jak twoja przyjaciółka, to ten sam model bielizny może nie leżeć równie dobrze na Tobie, co na niej. A to dlatego, że nasze piersi różnią się nie tylko wielkością, ale także kształtem, jędrnością, czy rozstawem. Rodzajów staników i miseczek do wyboru też jest bez liku, dlatego przed zakupem warto zawsze najpierw przymierzyć bieliznę.

 

5 prostych zasad, czyli jak dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza

  1. obwód biustonosza powinien być ścisły i prostopadły do kręgosłupa, zapięcie nie może przesuwać się do góry, w stronę karku
  2. miseczka powinna obejmować całą pierś i kończyć się w połowie pachy, fiszbiny nie mogą wbijać się w ciało pod pachą
  3. biustonosz w środkowej części, między piersiami, powinien ściśle przylegać do mostka
  4. biust nie powinien „wylewać się” nad górną lub boczną krawędzią miseczki
  5. ramiączka biustonosza nie powinny wbijać się w ciało, powinno się dać włożyć 2 palce pomiędzy ramiączko a ramię

 

Bra_Girls_BB

 

Pamiętaj, aby wszystkie powyższe zasady były spełnione. Źle dobrany biustonosz nie tylko wygląda nieestetycznie, obwisa i traci jędrność, ale także może powodować szereg dolegliwości, które z czasem mogą stać się naprawdę uciążliwe. Należą do nich bóle pleców, skrzywienie kręgosłupa czy bóle głowy, spowodowane zbyt dużym obciążeniem i naciskiem na nerwy.

 

PAMIĘTAJ! To nie piersi mają się dostosować do zakupionej bielizny, a na odwrót, to bieliznę należy kupić dostosowaną do naszych piersi!

 

 

Obwód


Obwód to najważniejszy element biustonosza, to na nim opiera się 90% ciężaru piersi. I to właśnie on (a nie ramiączka !!!) utrzymuje biustonosz na miejscu, zapewniając odpowiednie podtrzymanie Twojego biustu.

W celu ustalenia prawidłowego obwodu zmierz się ściśle pod biustem na wydechu. Centymetr krawiecki powinien płasko przylegać do ciała i być równoległy do podłogi.
Jeśli masz większe piersi, Twoja sylwetka jest pełniejsza lub jesteś w ciąży prawidłowe zmierzenie się jest wcale trudniejsze.
Poproś wtedy o pomoc drugą osobę. Następnie od uzyskanego wyniku odejmij 5 cm.

Na przykład jeśli Twój obwód po zmierzeniu to 77 cm, to po odjęciu 5 cm otrzymasz 72 cm. Wynik zawsze zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru. W tym przypadku będzie to 70 cm.

Doradzam także sprawdzenie rozmiaru sąsiedniego ( tu akurat 75 cm), aby przekonać się, w którym czujesz się i wyglądasz lepiej. Może zdarzyć się, że w jednym modelu, bardziej rozciągliwym, wybierzesz 70, a w innym, wykonanym z mniej elastycznego materiału, lepszy będzie 75.

Prawidłowo dobrany biustonosz powinien ciasno opinać obwód, a gdy jest nowy powinien być zapięty na ostatnią haftkę. Nie może utrudniać oddychania czy ranić ciała.
Pamiętaj również, że miseczka np. F przy obwodzie 70 to zupełnie inne F niż przy obwodzie 80. Zatem po ustaleniu odpowiedniego obwodu biustonosza powinnaś ustalić nowy rozmiar miseczki.

 

Miseczki

Dobierając rozmiar miseczki, musisz ponownie dokonać pomiaru. Nie istnieje coś takiego jak sama literka B lub C, gdyż sama literka nic nie znaczy. Musi być ona powiązana z obwodem pod biustem. 60C, 70C czy 85C to zupełnie inny rozmiar miseczki mimo, że literka ta sama. Miseczka rośnie wraz ze wzrostem obwodu. I tak miseczka 75E może być mniejsza niż 85D. A więc literki podajemy koniecznie razem z obwodem!

Aby sprawdzić właściwy rozmiar swojej miseczki tym razem zmierz obwód w biuście. Mierz biust jak najluźniej, w jego najszerszym miejscu. Nie ściskaj go, pozwól swobodnie przesuwać się centymetrowi i odczytaj wynik. Gdy będziesz miała wynik obwodu w biuście i obwodu pod nim, zapisz je i skorzystaj z poniższej tabeli aby dobrać właściwy rozmiar.

Jak korzystać z tabeli? To proste. Jeśli obwód Twojego biustu wynosi np. 96 cm, a pod biustem (zmierzony wg powyższych zasad) 70 cm, to powinnaś wybrać rozmiar biustonosza 70F. Pamiętaj, że tabela jest jedynie punktem wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru. Rozmiary biustonoszy mogą się różnić w zależności od danego modelu czy marki. Więc nie zrażaj się tylko przymierzaj.

 

biust_tabela1

 

Miseczka stanika powinna obejmować całą pierś. Jeśli pierś wystaje poza stanik i tworzą się „bułki”, to znaczy że miseczka jest za mała. Lepiej wybrać odrobinę za dużą miseczkę niż za małą, ponieważ przy odpowiednio dobranym rozmiarze, biust z czasem dopasowuje się do tej większej miseczki.

Gdy już włożyłaś biust w miseczki, zagarnij piersi spod pach. Dzięki temu upewnisz się, że biust wypełnia miseczki. To bardzo ważny element przymierzania i codziennego noszenia biustonosza. Na koniec możesz trochę poskakać, podnieść ręce do góry, pomachać nimi, zrobić skłon w przód. Wszystko leży dobrze, nic się nie przesuwa. Tak właśnie ma być.

 

Ramiączka

To na obwodzie stanika pod biustem, utrzymuje się biust. Absolutnie nie daj sobie nigdy wmówić, że wystarczy podciągnąć ramiączka, gdy masz za luźny obwód! Jeśli ramiączka będą wbijać się w ciało, zostawiać czerwone ślady, może to doprowadzić do różnych schorzeń w przyszłości. Ramiączka powinny tylko lekko podtrzymywać biustonosz, wystarczy, że naciągniesz je do momentu, kiedy nie będą się zsuwać z ramion.

Zwróć uwagę na różnice w systemach numeracji.

Pamiętaj! Dobór biustonosza jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż zależy od Twojej budowy ciała. Nie zniechęcaj się więc, gdy za pierwszym razem nie uda Ci się znaleźć właściwego. Przymierzaj, próbuj, układaj … do skutku. W końcu znajdziesz biustonosz odpowiedni dla Twojego biustu. A wtedy poczujesz się jak kobieta nowonarodzona. To zaskakujące ale zmiana biustonosza i jego właściwe dobranie wpływa korzystnie nie tylko na wygląd Twoich piersi. Przede wszystkim polepsza Twoje samopoczucie i poprawia postawę. Co jeszcze? Po zmianie stanika ubrania, w których chodziłaś dotychczas będą jakoś zadziwiająco lepiej leżały, a czasem może się wydawać, że schudłaś!

 

Brafitterki

Jeśli nie czujesz się na siłach i chciałabyś skorzystać z profesjonalnej porady specjalisty przy wyborze stanika, pomyśl o wizycie u brafitterki. Taka osoba pomoże wybrać stanik, doradzi jak układać piersi w miseczkach i podpowie w czym wyglądamy najlepiej. Najczęściej brafitterki można znaleźć w dobrych sklepach z bielizną. Dobrych czyli zazwyczaj takich, w których kupisz stanik od obwodu 60, a miseczkę wybierzesz nawet do K.

 


Brafitting dla przyszłych mam

Jeśli jesteś w ciąży z pewnością przyda Ci się dobry stanik. Twój biust, o ile już nie wyskoczył ze stanika, to zaraz to zrobi, cały czas powiększa się i potrzebuje odpowiedniego podtrzymania i wystarczającej ilości miejsca. Szczególnie teraz kiedy twoje piersi są bardzo wrażliwe i jakikolwiek ucisk powoduje ból, będziesz potrzebować czegoś specjalnego.

W normalnym staniku fiszbina o
kala pierś z boku. W staniku dla mam nie ma tego ograniczenia, gdyż staniki dla ciężarnych nie mają fiszbin, a niektóre mają również inaczej wyprofilowane miseczki. Dzięki temu pierś ma więcej miejsca i żaden drut nie wpija się boleśnie w ciało.
Biustonosze marki HotMilk dodatkowo wyposażone są w większą liczbę haftek. To rozwiązanie przydaje się gdy potrzebujemy zwiększyć obwód, bo dzidzia podchodzi pod żebra lub aby wieczorem poluźnić stanik. Poza tym są naprawdę sexy!

Z własnego doświadczenia wiem, że w trakcie ciąży nawet kiedy idziesz spać warto założyć stanik. W ten sposób dbasz o wygląd Twojego biustu również podczas snu. Ja podczas pierwszej i teraz drugiej ciąży śpię w bawełnianych, elastycznych stanikach bez fiszbin. Super sprawa :) I jaka wygoda.

Co do wyboru stanika na codzień, proponuję Wam nosić stanik do karmienia już w trakcie ciąży!

Tak, wiem, że brzmi to śmiesznie, ale dzięki temu biustonosze posłużą ci na dłużej. Nie będziesz musiała kupować zwyczajnego stanika przed porodem i do karmienia malucha, po porodzie. A trzeba dodać, że w tej chwili można znaleźć piękne biustonosze dla mam. Takie, po których nie widać, że mają klapkę.

 

Jak zaplanować kupno biustonoszy w ciąży?

Można tak, jak ja:

  • kupiłam 2 biustonosze do karmienia w 7 miesiącu ciąży, które nosiłam do mniej więcej 9 miesiąca ciąży. Później, po 3 miesiącach od porodu, kiedy miseczka i obwód się zmniejsza, mogłam je znowu używać.
  • 2 kolejne staniki kupiłam w 9 miesiącu ciąży, kiedy biust staje się jeszcze bardziej obfity, a zaraz po porodzie zyska jeszcze trochę objętości ze względu na nawał pokarmu. Te biustonosze przydadzą się na ostatni okres ciąży (9 miesiąc) oraz przez pierwsze 2, 3 miesiące po porodzie, gdy biust jest największy.

Lepiej nie czekać z zakupem na narodziny dziecka bo potem jest co innego na głowie, nawet jak uda Ci się wyskoczyć do sklepu, nie będziesz miała głowy na porządne przymiarki :)

 

Pamiętaj! Kupując biustonosz w ciąży zawsze wybieraj większą miseczkę - Twój biust wkrótce dorośnie do rozmiaru.

Powodzenia :)

 

Zdjęcie: Fotolia by © maxkateUSA


Autor

Ania Król-Wrodycka

Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek - Lili i Uli, zarażona chustowaniem, szczęśliwa z  mężem, Łukaszem. Absolwentka łódźkiej Akademii Sztuk Pięknych, ubrania i buty to jej żywioł.

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Bardzo przydatna ta tabelka. Zapisuje sobie :)
usta

Czy można powiększać usta będąc w ciąży?

2021-05-30
Ciąża to wyjątkowy stan w życiu kobiety. Intensywne zmiany, które wiążą się z rozwojem dziecka, nie oznaczają jednak, że przestajemy chcieć czuć się piękne i atrakcyjne. Jednocześnie przyszłe mamy mają sporo wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa zabiegów, z których zwykły korzystać. Bardzo często dotyczą one ust. Obecnie wiele kobiet decyduje się na zabieg wypełniania warg kwasem hialuronowym, by nadać im jędrność oraz objętość. Czy jednak powiększanie ust w ciąży jest dobrym pomysłem? Przekonajmy się.
kosmetyki

Jak skompletować kufer wizażysty?

2021-05-24
Praca wizażysty dla wielu osób jest prawdziwym spełnieniem marzeń. Aby jednak ją wykonywać, potrzebujemy nie tylko talentu, wiedzy czy praktyki, ale również odpowiedniego wyposażenia. Kluczowe znaczenie ma oczywiście kufer wizażysty oraz znajdujące się w nim kosmetyki. Co powinien zawierać taki kufer? Czy lepiej samodzielnie skompletować produkty, czy postawić na gotowe zestawy? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania
makijaż

Makijaż matowy - czy to dobry pomysł na lato?

2021-05-16
Po latach popularności makijażu perłowego i pełnego blasku, nastał czas, w którym makijaż matowy stał się hitem numer jeden. Nie ma w tym nic dziwnego - matowe wykończenie twarzy wygląda niezwykle efektownie, jest też zwyczajnie praktyczne. Bardzo wiele pań zmaga się bowiem z problemem świecącej, tłustej cery, który w połączeniu z perłowymi kosmetykami staje się jeszcze bardziej widoczny. Czy jednak matowy makijaż jest dobrym pomysłem również podczas lata? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.
kobieta pod prysznicem

Pielęgnacja ciała w ciąży. Jak dbać o ciało pod prysznicem?

2021-04-30
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszła mama z jednej strony z niecierpliwością czeka na maleństwo, z drugiej martwi się, czy poradzi sobie z trudami macierzyństwa. W tym okresie organizmem rządzą hormony, ciężarna przeżywa huśtawki emocjonalne, często czuje się zmęczona i osłabiona. W okresie ciąży zmienia się również kobiece ciało. Z każdym miesiącem brzuch robi się coraz większy, waga rośnie, a to powoduje pogorszenie kondycji ciała i skóry. Z tego powodu bardzo ważna jest pielęgnacja ciała. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jakich kosmetyków używać oraz jak dbać o ciało pod prysznicem.
peeling kawowy

Jak zrobić domowy peeling kawowy?

2021-04-22
Marzysz o gładkiej cerze, która bez względu na porę dnia będzie wyglądała na odświeżoną? Jednocześnie stawiasz na naturalne kosmetyki, które nie niszczą skóry, ani nie naruszają jej naturalnej bariery? Jeśli tak, koniecznie musisz przeczytać, jak wykonać peeling kawowy w domowych warunkach! Nasz artykuł to zbiór wiedzy, która przyda ci się w redukcji cellulitu oraz pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy i szyi. Ten niezmiernie prosty zabieg, stanie się twoim ulubionym.
dziecko

Piękne dłonie, czyli domowe sposoby na zniszczoną skórę

2021-04-20
Mówi się, że wieku kobiety nie powinno się oceniać po twarzy, ale po tym, jak wyglądają jej dłonie. W zniszczonych, pomarszczonych dłoniach uwidaczniają się lata ciężkiej pracy i różnych doświadczeń. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów na to, by piękne dłonie znów były naszą ozdobą. Zmęczona skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, natłuszczenia i ochrony. Warto sięgać po naturalne kosmetyki oraz domowe sposoby, które często dają wspaniałe rezultaty, a wymagają niewiele wysiłku.
peeling kawowy

Czy można robić peeling w ciąży? Jaki wybrać?

2021-04-11
Skóra w ciąży jest narażona na rozstępy, utratę jędrności, przebarwienia i wypryski. Jest to dla niej jeden z najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, dlatego panie spodziewające się dziecka powinny położyć nacisk na dbałość o skórę na całym ciele. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, skóra po porodzie wygląda znakomicie. Taki efekt uzyska się, stosując peeling w ciąży. Jaki peeling w ciąży jest bezpieczny?