Brafitting to nic innego jak umiejętność doboru odpowiedniego biustonosza do naszej sylwetki i wielkości piersi. Dlaczego takie ważne jest odpowiednie dobranie stanika? Co się dzieje, gdy nosimy źle dobrany biustonosz? Jak się okazuje, kobiety zazwyczaj noszą o jedną do nawet trzech rozmiarów miseczki mniejsze niż powinny, natomiast w obwodzie stanik mają za luźny o numer lub dwa.
Źle dobrany stanik, jak mówią lekarze, może powodować bóle szyi, pleców i ramion. W skrajnych przypadkach bóle takie mogą wymagać interwencji lekarza, a niektóre kobiety zmuszone są nawet poddać się operacji.
Dobranie odpowiedniego stanika to nie tylko kwestia wyboru modelu, fasonu czy wzoru. Przy jego wyborze należy kierować się określonymi zasadami. Nawet jeśli masz praktycznie jednakowe wymiary jak twoja przyjaciółka, to ten sam model bielizny może nie leżeć równie dobrze na Tobie, co na niej. A to dlatego, że nasze piersi różnią się nie tylko wielkością, ale także kształtem, jędrnością, czy rozstawem. Rodzajów staników i miseczek do wyboru też jest bez liku, dlatego przed zakupem warto zawsze najpierw przymierzyć bieliznę.
Pamiętaj, aby wszystkie powyższe zasady były spełnione. Źle dobrany biustonosz nie tylko wygląda nieestetycznie, obwisa i traci jędrność, ale także może powodować szereg dolegliwości, które z czasem mogą stać się naprawdę uciążliwe. Należą do nich bóle pleców, skrzywienie kręgosłupa czy bóle głowy, spowodowane zbyt dużym obciążeniem i naciskiem na nerwy.
PAMIĘTAJ! To nie piersi mają się dostosować do zakupionej bielizny, a na odwrót, to bieliznę należy kupić dostosowaną do naszych piersi!
Obwód to najważniejszy element biustonosza, to na nim opiera się 90% ciężaru piersi. I to właśnie on (a nie ramiączka !!!) utrzymuje biustonosz na miejscu, zapewniając odpowiednie podtrzymanie Twojego biustu.
W celu ustalenia prawidłowego obwodu zmierz się ściśle pod biustem na wydechu. Centymetr krawiecki powinien płasko przylegać do ciała i być równoległy do podłogi.
Jeśli masz większe piersi, Twoja sylwetka jest pełniejsza lub jesteś w ciąży prawidłowe zmierzenie się jest wcale trudniejsze.
Poproś wtedy o pomoc drugą osobę. Następnie od uzyskanego wyniku odejmij 5 cm.
Na przykład jeśli Twój obwód po zmierzeniu to 77 cm, to po odjęciu 5 cm otrzymasz 72 cm. Wynik zawsze zaokrąglamy w dół do najbliższego rozmiaru. W tym przypadku będzie to 70 cm.
Doradzam także sprawdzenie rozmiaru sąsiedniego ( tu akurat 75 cm), aby przekonać się, w którym czujesz się i wyglądasz lepiej. Może zdarzyć się, że w jednym modelu, bardziej rozciągliwym, wybierzesz 70, a w innym, wykonanym z mniej elastycznego materiału, lepszy będzie 75.
Prawidłowo dobrany biustonosz powinien ciasno opinać obwód, a gdy jest nowy powinien być zapięty na ostatnią haftkę. Nie może utrudniać oddychania czy ranić ciała.
Pamiętaj również, że miseczka np. F przy obwodzie 70 to zupełnie inne F niż przy obwodzie 80. Zatem po ustaleniu odpowiedniego obwodu biustonosza powinnaś ustalić nowy rozmiar miseczki.
Dobierając rozmiar miseczki, musisz ponownie dokonać pomiaru. Nie istnieje coś takiego jak sama literka B lub C, gdyż sama literka nic nie znaczy. Musi być ona powiązana z obwodem pod biustem. 60C, 70C czy 85C to zupełnie inny rozmiar miseczki mimo, że literka ta sama. Miseczka rośnie wraz ze wzrostem obwodu. I tak miseczka 75E może być mniejsza niż 85D. A więc literki podajemy koniecznie razem z obwodem!
Aby sprawdzić właściwy rozmiar swojej miseczki tym razem zmierz obwód w biuście. Mierz biust jak najluźniej, w jego najszerszym miejscu. Nie ściskaj go, pozwól swobodnie przesuwać się centymetrowi i odczytaj wynik. Gdy będziesz miała wynik obwodu w biuście i obwodu pod nim, zapisz je i skorzystaj z poniższej tabeli aby dobrać właściwy rozmiar.
Jak korzystać z tabeli? To proste. Jeśli obwód Twojego biustu wynosi np. 96 cm, a pod biustem (zmierzony wg powyższych zasad) 70 cm, to powinnaś wybrać rozmiar biustonosza 70F. Pamiętaj, że tabela jest jedynie punktem wyjścia do ustalenia właściwego rozmiaru. Rozmiary biustonoszy mogą się różnić w zależności od danego modelu czy marki. Więc nie zrażaj się tylko przymierzaj.
Miseczka stanika powinna obejmować całą pierś. Jeśli pierś wystaje poza stanik i tworzą się „bułki”, to znaczy że miseczka jest za mała. Lepiej wybrać odrobinę za dużą miseczkę niż za małą, ponieważ przy odpowiednio dobranym rozmiarze, biust z czasem dopasowuje się do tej większej miseczki.
Gdy już włożyłaś biust w miseczki, zagarnij piersi spod pach. Dzięki temu upewnisz się, że biust wypełnia miseczki. To bardzo ważny element przymierzania i codziennego noszenia biustonosza. Na koniec możesz trochę poskakać, podnieść ręce do góry, pomachać nimi, zrobić skłon w przód. Wszystko leży dobrze, nic się nie przesuwa. Tak właśnie ma być.
To na obwodzie stanika pod biustem, utrzymuje się biust. Absolutnie nie daj sobie nigdy wmówić, że wystarczy podciągnąć ramiączka, gdy masz za luźny obwód! Jeśli ramiączka będą wbijać się w ciało, zostawiać czerwone ślady, może to doprowadzić do różnych schorzeń w przyszłości. Ramiączka powinny tylko lekko podtrzymywać biustonosz, wystarczy, że naciągniesz je do momentu, kiedy nie będą się zsuwać z ramion.
Zwróć uwagę na różnice w systemach numeracji.
Pamiętaj! Dobór biustonosza jest sprawą bardzo indywidualną, gdyż zależy od Twojej budowy ciała. Nie zniechęcaj się więc, gdy za pierwszym razem nie uda Ci się znaleźć właściwego. Przymierzaj, próbuj, układaj … do skutku. W końcu znajdziesz biustonosz odpowiedni dla Twojego biustu. A wtedy poczujesz się jak kobieta nowonarodzona. To zaskakujące ale zmiana biustonosza i jego właściwe dobranie wpływa korzystnie nie tylko na wygląd Twoich piersi. Przede wszystkim polepsza Twoje samopoczucie i poprawia postawę. Co jeszcze? Po zmianie stanika ubrania, w których chodziłaś dotychczas będą jakoś zadziwiająco lepiej leżały, a czasem może się wydawać, że schudłaś!
Jeśli nie czujesz się na siłach i chciałabyś skorzystać z profesjonalnej porady specjalisty przy wyborze stanika, pomyśl o wizycie u brafitterki. Taka osoba pomoże wybrać stanik, doradzi jak układać piersi w miseczkach i podpowie w czym wyglądamy najlepiej. Najczęściej brafitterki można znaleźć w dobrych sklepach z bielizną. Dobrych czyli zazwyczaj takich, w których kupisz stanik od obwodu 60, a miseczkę wybierzesz nawet do K.
Jeśli jesteś w ciąży z pewnością przyda Ci się dobry stanik. Twój biust, o ile już nie wyskoczył ze stanika, to zaraz to zrobi, cały czas powiększa się i potrzebuje odpowiedniego podtrzymania i wystarczającej ilości miejsca. Szczególnie teraz kiedy twoje piersi są bardzo wrażliwe i jakikolwiek ucisk powoduje ból, będziesz potrzebować czegoś specjalnego.
W normalnym staniku fiszbina o
kala pierś z boku. W staniku dla mam nie ma tego ograniczenia, gdyż staniki dla ciężarnych nie mają fiszbin, a niektóre mają również inaczej wyprofilowane miseczki. Dzięki temu pierś ma więcej miejsca i żaden drut nie wpija się boleśnie w ciało.
Biustonosze marki HotMilk dodatkowo wyposażone są w większą liczbę haftek. To rozwiązanie przydaje się gdy potrzebujemy zwiększyć obwód, bo dzidzia podchodzi pod żebra lub aby wieczorem poluźnić stanik. Poza tym są naprawdę sexy!
Z własnego doświadczenia wiem, że w trakcie ciąży nawet kiedy idziesz spać warto założyć stanik. W ten sposób dbasz o wygląd Twojego biustu również podczas snu. Ja podczas pierwszej i teraz drugiej ciąży śpię w bawełnianych, elastycznych stanikach bez fiszbin. Super sprawa :) I jaka wygoda.
Co do wyboru stanika na codzień, proponuję Wam nosić stanik do karmienia już w trakcie ciąży!
Tak, wiem, że brzmi to śmiesznie, ale dzięki temu biustonosze posłużą ci na dłużej. Nie będziesz musiała kupować zwyczajnego stanika przed porodem i do karmienia malucha, po porodzie. A trzeba dodać, że w tej chwili można znaleźć piękne biustonosze dla mam. Takie, po których nie widać, że mają klapkę.
Można tak, jak ja:
Lepiej nie czekać z zakupem na narodziny dziecka bo potem jest co innego na głowie, nawet jak uda Ci się wyskoczyć do sklepu, nie będziesz miała głowy na porządne przymiarki :)
Pamiętaj! Kupując biustonosz w ciąży zawsze wybieraj większą miseczkę - Twój biust wkrótce dorośnie do rozmiaru.
Powodzenia :)
Zdjęcie: Fotolia by © maxkateUSA
Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek - Lili i Uli, zarażona chustowaniem, szczęśliwa z mężem, Łukaszem. Absolwentka łódźkiej Akademii Sztuk Pięknych, ubrania i buty to jej żywioł.