Zęby u niemowlaka – czy mogą nie wyjść?
Rodzice, którzy wciąż nie mogą doczekać się pierwszych ząbków u niemowlaka, zastanawiają się czasami, czy mogą się one w ogóle nie pojawić. Rzeczywiście, istnieją przypadki niewywiązania się zalążków mleczaków. Należy jednak pamiętać, że do takich sytuacji dochodzi bardzo, bardzo rzadko.
Jeśli dziecko ma już rok i wciąż nic nie wskazuje na to, by wkrótce rozpoczął się u niego proces ząbkowania, można udać się do lekarza stomatologa w celu skontrolowania sytuacji. Warto jednak pamiętać, że brak uzębienia u roczniaka nie jest wyjątkowo niepokojącą sytuacją – takie przypadki zdarzają się o wiele częściej, niż się to wydaje rodzicom.
Zęby u niemowlaka – co robić, żeby wyszły?
Jedyne, co można zrobić, aby w końcu pojawiły się pierwsze zęby u niemowlaka, to.. uzbroić się w cierpliwość. Nie ma żadnego znanego medycznie sposobu, aby przyspieszyć proces ząbkowania i zdecydowanie nie należy w tej kwestii eksperymentować.
Gdy wyżynające się zęby u niemowlaka są powodem cierpienia – jak pomóc ząbkującemu dziecku?
Pierwsze zęby u niemowlaka to powód do dumy u rodziców, ale nierzadko i przyczyna cierpienia samego zainteresowanego. Co możesz zrobić, aby mu pomóc? Oto kilka wskazówek.
- Podawaj dziecku chłodne gryzaki
Podczas wyżynania się ząbków dziąsła bardzo swędzą, dlatego dziecko odczuwa silną potrzebę zaciskania ich na różnych przedmiotach. Warto podawać mu schłodzone gryzaki, przy czym zdecydowanie nie mogą być to gryzaki wyjęte z zamrażarki.
- Smaruj dziąsła żelami znieczulającymi
W aptekach – także internetowych, dostępne są żele znieczulające, które natychmiast przynoszą dzieciom ulgę. Tego typu produkt możesz kupić bez recepty, pamiętaj jednak, aby używać go zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce informacyjnej.
- Podawaj maluszkowi leki przeciwbólowe
Jeśli twoje dziecko bardzo cierpi, możesz podać mu leki przeciwbólowe: ibuprofen oraz paracetamol. Pamiętaj jednak, że należy stosować je naprzemiennie i nie wolno przekraczać zalecanej dawki.
Jeżeli karmisz piersią, to rób to jak najczęściej – w tym szczególnym okresie maluszek potrzebuje twojego wsparcia.