Data publikacji:

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.


Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Zęby u niemowlaka – kiedy?

Pierwsze zęby u niemowlaka najczęściej pojawiają się w okolicach 6. miesiąca życia. Nie ma jednak niczego nieprawidłowego w pojawieniu się ząbków wcześniej albo później. Co więcej – medycynie znane są przypadki narodzin dzieci z wyrżniętymi ząbkami i w tym również nie należy doszukiwać się patologii.

To, kiedy pojawią się pierwsze zęby u niemowlaka, w dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Jeśli więc ciągle bezskutecznie szukasz „perełki” w buzi swojego dziecka, zapytaj rodziców i teściów, kiedy pierwszy ząbek pojawił się u ciebie oraz partnera/partnerki. Jeśli nastąpiło to bardzo późno, to prawdopodobnie tak samo będzie u waszej latorośli. 

Zęby u niemowlaka – objawy

Bardzo często zdarza się, że pierwsze zęby u niemowlaka wyrzynają się zupełnie bezobjawowo – ot, zupełnie nieoczekiwanie ktoś odkrywa, że w buzi maluszka coś już się pojawiło. Nie brakuje jednak również i dzieci, które mocno cierpią podczas procesu ząbkowania. U takich maluszków pojawiają się następujące objawy:
  • spulchnienie dziąseł; u niektórych dzieci dziąsełka stają się również wyraźnie zaczerwienione,
  • zły nastrój dziecka – maluch jest drażliwy, płaczliwy, niespokojny,
  • podwyższona temperatura; ząbkujące dzieci nie gorączkują wysoko, temperatura ciała nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza,
  • swędzenie dziąseł, które sprawia, że dziecko zaciska je na różnych przedmiotach, a czasem nawet trze nimi o gryzak, rękę czy smoczek,
  • wydzielanie obfitych ilości śliny,
  • niechęć do jedzenia,
  • pojawienie się problemów ze snem; są one szczególnie widoczne u niemowląt, które wcześniej przesypiały całą noc lub jej większość. 
Należy zauważyć, że wyżynające się zęby u niemowlaka nie powodują takich objawów jak: biegunka, wymioty, wysoka gorączka, wysypka czy kaszel. Jeśli takie symptomy występują, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pediatrą. 

Jak wychodzą zęby u niemowlaka?

Zanim wyrżną się zęby u niemowlaka, dziąsła muszą się rozpulchnić, czyli „rozluźnić”. Kiedy tak się stanie, najpierw pojawią się dolne „jedynki”, czyli siekacze – dzieje się tak u zdecydowanej większości dzieci. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mleczaki zawiązują się już w szóstym tygodniu życia płodu. Od tej chwili aż do dnia, w którym dziecko przyjdzie na świat, zawiązki te pokrywają się kolejnymi warstwami szkliwa. Noworodek rodzi się zatem z gotowym kompletem ząbków – gdy pokryje je odpowiednia ilość szkliwa, zaczynają one przebijać dziąsło. 

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Zastanawiasz się, jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka? Otóż pierwszym sygnałem, że ten moment jest bardzo bliski, jest pojawienie się na dziąśle krótkiej, sinej kreseczki. Ząbek w tym momencie nie jest jeszcze widoczny, ale zacznie być w ciągu kolejnych dwóch lub trzech dni. 

Jeśli zauważasz na dziąsełku dziecka taką właśnie kreskę, to możesz postukać w to miejsce małą łyżeczką – prawdopodobnie usłyszysz głuchy dźwięk uderzania o niewidoczny jeszcze ząbek. 

Zęby u niemowlaka – czy mogą nie wyjść?

Rodzice, którzy wciąż nie mogą doczekać się pierwszych ząbków u niemowlaka, zastanawiają się czasami, czy mogą się one w ogóle nie pojawić. Rzeczywiście, istnieją przypadki niewywiązania się zalążków mleczaków. Należy jednak pamiętać, że do takich sytuacji dochodzi bardzo, bardzo rzadko.

Jeśli dziecko ma już rok i wciąż nic nie wskazuje na to, by wkrótce rozpoczął się u niego proces ząbkowania, można udać się do lekarza stomatologa w celu skontrolowania sytuacji. Warto jednak pamiętać, że brak uzębienia u roczniaka nie jest wyjątkowo niepokojącą sytuacją – takie przypadki zdarzają się o wiele częściej, niż się to wydaje rodzicom. 

Zęby u niemowlaka – co robić, żeby wyszły?

Jedyne, co można zrobić, aby w końcu pojawiły się pierwsze zęby u niemowlaka, to.. uzbroić się w cierpliwość. Nie ma żadnego znanego medycznie sposobu, aby przyspieszyć proces ząbkowania i zdecydowanie nie należy w tej kwestii eksperymentować. 

Gdy wyżynające się zęby u niemowlaka są powodem cierpienia – jak pomóc ząbkującemu dziecku?

Pierwsze zęby u niemowlaka to powód do dumy u rodziców, ale nierzadko i przyczyna cierpienia samego zainteresowanego. Co możesz zrobić, aby mu pomóc? Oto kilka wskazówek.
  • Podawaj dziecku chłodne gryzaki
Podczas wyżynania się ząbków dziąsła bardzo swędzą, dlatego dziecko odczuwa silną potrzebę zaciskania ich na różnych przedmiotach. Warto podawać mu schłodzone gryzaki, przy czym zdecydowanie nie mogą być to gryzaki wyjęte z zamrażarki. 
  • Smaruj dziąsła żelami znieczulającymi
W aptekach – także internetowych, dostępne są żele znieczulające, które natychmiast przynoszą dzieciom ulgę. Tego typu produkt możesz kupić bez recepty, pamiętaj jednak, aby używać go zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce informacyjnej. 
  • Podawaj maluszkowi leki przeciwbólowe
Jeśli twoje dziecko bardzo cierpi, możesz podać mu leki przeciwbólowe: ibuprofen oraz paracetamol. Pamiętaj jednak, że należy stosować je naprzemiennie i nie wolno przekraczać zalecanej dawki. 
  • Częste karmienie
Jeżeli karmisz piersią, to rób to jak najczęściej – w tym szczególnym okresie maluszek potrzebuje twojego wsparcia. 

Wyżynające się zęby u niemowlaka – czego nie robić?

Zapewne nie możesz doczekać się momentu, gdy zobaczysz pierwsze zęby u niemowlaka. Pamiętaj jednak, by podczas tego oczekiwania unikać pewnych błędów.
  • Nie wkładaj dziecku do ust palców bez umycia rąk
Jeśli chcesz sprawdzić, czy w buzi dziecka widoczne są już ząbki, najpierw zawsze dokładnie umyj ręce. W przeciwnym razie możesz przyczynić się do rozwinięcia się infekcji u malca. 
  • Nie podawaj dziecku „naturalnych gryzaków”
Pamiętaj – marchewka nie jest dobrym gryzakiem, zwłaszcza jeśli dziecko ma już chociaż jeden ząbek.

Jak dbać o pierwsze zęby u niemowlaka?

Jak dbać o pierwsze zęby u niemowlaka, aby były one mocne i zdrowe? Oto kilka ważnych wskazówek.
  • Codzienne myj zęby dziecka
Nie czekaj z higieną, aż ząbki wypełnią całą buzię dziecka. Obecnie bez najmniejszych trudności zakupisz pasty do zębów do stosowania „od pierwszego ząbka”. Jeśli nie masz akurat takiej pod ręką, myj ząbek dziecka gazikiem nasączonym przegotowaną, ostudzoną wodą. 
  • Nie podawaj maluszkowi soków ani słodzonej herbaty
Kilkumiesięczne dziecko nie potrzebuje takich płynów. Mogą one przyczynić się do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. 
  • Jak najszybciej naucz maluszka picia z kubka
Długie picie z butelki, zwłaszcza picie mleka i słodzonych napojów, również może przyczynić się do powstania próchnicy butelkowej. Dlatego jak najszybciej wprowadź kubki – może być to kubek niekapek albo tradycyjny kubeczek (ten ostatni jest najbardziej polecany). Raczej unikaj jednak bidonów – działają jak butelki i zdecydowanie nie służą ząbkom. 
Autor: Robert Wojtaś