Data modyfikacji:

Sposób na mdłości w ciąży


Ciąża to piękny, ale jednocześnie trudny stan – na samym jego początku wiele kobiet musi zmierzyć się z uporczywymi mdłościami. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie sprawdź, jakie sposoby na mdłości w ciąży uznawane są za najskuteczniejsze.
wymioty

Poranne nudności – skąd się biorą?


Poranne nudności to dolegliwość, z którą musi mierzyć się nawet 75% przyszłych matek. U niektórych bywają one bardzo silne, u innych zdecydowanie bardziej dyskretne.

Choć medycyna wciąż „idzie” do przodu, do tej pory naukowcy nie wiedzą, jakie są dokładne przyczyny tej przypadłości. Dużą rolę przypisuje się zmianom hormonalnym, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki – nie wyjaśnia to jednak, dlaczego niektóre kobiety w ogóle nie cierpią na poranne nudności, a inne wymiotują niemal całymi dniami.

Oczywiście termin „poranne nudności” najczęściej nijak ma się do rzeczywistości. U kobiet, które ciężko przechodzą pierwsze tygodnie odmiennego stanu, nudności i wymioty mogą występować w dowolnej części dnia – nierzadko dzieje się to nawet popołudniami.

Co pomaga na nudności w ciąży?


Pytanie, co jest dobre na nudności w ciąży, zadaje sobie wiele kobiet. Ty również? Zatem koniecznie wypróbuj poniższe metody na poprawę samopoczucia.

• Zmiana diety

Dobry sposób na mdłości w ciąży to zrezygnowanie z potraw smażonych, tłustych i ciężkich na rzecz lekkich, duszonych i pieczonych. Bardzo ważne jest również, aby nie jeść na godzinę lub dwie przed snem i aby w ciągu dnia spożywać kilka małych posiłków, a nie np. trzy duże.

• Picie dużych ilości wody

Według niektórych kobiet na mdłości świetnie działa nawadnianie organizmu. Jednak nawet jeżeli ta metoda okaże się w twoim przypadku nieskuteczna, nie rezygnuj z wypijania co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Twój organizm bardzo tego potrzebuje!
• Odpowiednie postępowanie rano

Dobry sposób na poranne nudności to zjedzenie małej przekąski – np. herbatnika, jeszcze przed wstaniem z łóżka. Dopiero po takim posiłku należy spokojnie, bez pośpiechu wstać.

• Unikanie mocnych zapachów

Sprawdzony sposób na mdłości w ciąży to również unikanie nieprzyjemnych, drażniących zapachów. Dla wielu przyszłych mam nie do wytrzymania jest przede wszystkim zapach kawy oraz mięsa – głównie kurczaka. Ponadto mdłości mogą nasilać się na skutek wdychania zapachu ciężkich perfum czy środków do czyszczenia domu.

• Jedzenie imbiru

Jeśli chodzi o najbardziej polecane sposoby na mdłości w ciąży, to należy tu wymienić spożywanie imbiru. Z badań wynika, że przyprawa ta redukuje mdłości nawet u 80% kobiet doświadczających nudności z powodu ciąży. Ulgę przynosi zarówno rzucie świeżego imbiru, jak i picie naparu z korzenia tej rośliny.

• Przyjmowanie witaminy B6

Witamina B6 ma fantastyczny wpływ funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego, dzięki czemu – jak twierdzą doświadczone mamy, naprawdę redukuje nasilenie ciążowych mdłości. Oczywiście zanim rozpoczniesz jakąkolwiek suplementację, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Gdy sposoby na mdłości w ciąży są nieskuteczne – kiedy do lekarza?


Niestety zdarza się, że poranne nudności są u przyszłej mamy tak nasilone, że nie tylko uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie, ale nawet zagrażają zdrowiu. Jeżeli domowe sposoby na mdłości w ciąży nie skutkują, tj. jeśli zwracasz większość posiłków i napoje, to może grozić ci odwodnienie. W takiej sytuacji należy udać się do szpitala – być może niezbędne będzie podanie ci kroplówki nawadniającej.

Pamiętaj też, że obecnie lekarze dysponują lekami zmniejszającymi nasilenie mdłości. Jeśli więc czujesz, że przestajesz panować nad sytuacją, koniecznie o nie poproś.
Autor: Robert Wojtaś