Data modyfikacji:

Połóg - odchody po porodzie

Autor: Katarzyna Moryc

Zaraz po porodzie następuje okres połogu. Towarzyszą mu, między innymi, odchody połogowe powstające na skutek oczyszczania się macicy z krwi, śluzu i resztek błon płodowych. U części kobiet są one bardziej obfite, u innych mniej. Jedne panie zmagają się z nimi przez cały okres połogu, u innych zanikają nieco wcześniej. Jedno jest pewne - nie można ich lekceważyć, bowiem to właśnie odchody połogowe są niezastąpionym źródłem informacji o stanie zdrowia młodej mamy zaraz po narodzinach dziecka. Zobacz co powinno Cię zaniepokoić, a co jest zupełnie naturalne.

 

Odchody połogowe po porodzie

 

Wygląd odchodów połogowych

Odchody połogowe występują u każdej kobiety po porodzie, niezależnie od tego, czy rodziła ona naturalnie, czy poprze cesarskie cięcie.

Zaraz po porodzie, przez okres od 3 do 7 dni, odchody poporodowe mają postać krwistej wydzieliny, w której mogą pojawiać się niewielkie skrzepy krwi. Wraz z upływem czasu, zmienia ona swoje zabarwienie. Najpierw lekko blednie, staje się różowawa lub jasnoczerwona, a potem brązowa.  W trzecim tygodniu odchody połogowe stają się białawe i śluzowe. Około 5-6 tygodnia zanikają całkowicie, a u kobiet, które nie karmią piersią może pojawić się krwawienie przypominające miesiączkę.

To jak obfite są odchody poporodowe jest indywidualną cechą każdej kobiety. Obfitość wydzieliny waha się od 200 ml do 500 ml na dobę. Tempo oczyszczania się macicy nasila się podczas wysiłku fizycznego oraz w czasie karmienia piersią.  

Obserwacja odchodów połogowych nie jest skomplikowana, a może być bardzo pożyteczna, gdyż pewne zmiany w wyglądzie wydzieliny mogą świadczyć o powikłaniach. Na przykład, pojawienie się dużej ilości ciemnej krwi lub skrzepów może być wynikiem nieprawidłowego obkurczania się macicy lub też urazów okołoporodowych.

 

 

Odchody połogowe - niepokojące objawy

Zmiana barwy odchodów na zielonkawe oraz ich nieprzyjemny zapach są symptomem rozwijającego się stanu zapalnego. W takim przypadku może pojawić się złe samopoczucie oraz podwyższona temperatura. Koniecznie zgłoś się do lekarza, bowiem zaniedbanie powikłań okresu okołoporodowego może być tragiczne w skutkach.

Po przeprowadzeniu serii badań, lekarz przepisze stosowne antybiotyki, a w poważniejszych przypadkach zaleci wykonanie opróżnienia macicy z zalegających resztek lub/i rozszerzenie kanału szyjki macicy umożliwiające swobodne odpływanie odchodów.

Aby uniknąć zakażeń, przez cały czas połogu stosuj odpowiednią higienę krocza i nie bagatelizuj niepokojących objawów.

Biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia powikłań, po porodzie niezwykle ważna jest obserwacja odchodów połogowych. Nie jest ona trudna. W końcu, wszelkie nieprawidłowości okresu połogowego znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie, zapachu oraz ilości odchodów. Jeśli coś Cię w nich zaniepokoi, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 


Co powinno Cię zaniepokoić?

Jeżeli:

  • nastąpi zmiana barwy odchodów na zielonkawą,
  • występuje nieprzyjemny zapach odchodów połogowych,
  • nastąpi obfitsze i bardziej intensywne krwawienie po okresie stabilizacji i jego zmniejszenia,
  • wystąpią skrzepy w późniejszej fazie połogu,
  • pojawią się gorączka lub dreszcze,
  • odchody nagle ustają,

lepiej skontaktuj się z lekarzem. Twoje zdrowie jest teraz szczególnie ważne – masz przecież dla kogo być silna i zdrowa. 

 

Zdjęcie: Fotolia 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Wyczerpujący artykuł. Dzięki
gorączka połogowa

Co oznacza gorączka połogowa i co zrobić?

2022-11-14
Połóg to czas, w którym temperatura ciała nie powinna odbiegać od normy. Jedynie w pierwszych godzinach po porodzie, w wyniku nadmiernego zmęczenia i odwodnienia organizmu, temperatura ciała może być nieznacznie podwyższona. Wysoka temperatura może być objawem zapalenia piersi lub niegroźnej infekcji, ale może również świadczyć o zakażeniu połogowym. Co robić, kiedy wystąpi gorączka połogowa?
ból odbytu po porodzie

Ból odbytu po porodzie: jakie mogą być przyczyny? Jak się z nim uporać?

2022-10-14
Odczuwasz kłujący ból odbytu po porodzie? Boisz się oddać stolec w obawie, że szwy przy kroczu się rozejdą? Sprawdź, jakie są przyczyny bólu podczas oddawania stolca po porodzie. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. 
Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

Orgazm w połogu: czy jest to możliwe?

2022-09-28
Czy orgazm w połogu jest bezpieczny? Orgazm łechtaczkowy w czasie połogu - ile po porodzie można rozpocząć współżycie? Orgazm w połogu: czy jest to możliwe? Odpowiadamy na te ważne pytania, gdyż wiele osób twierdzi, że pierwszy seks po porodzie jest właściwie jak pierwszy seks. Pełno w nim niewiadomych. Czas abstynencji po ciąży jest bardzo trudny zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny. Więc z radością przyjmij wiadomość, że orgazm w czasie połogu jest do osiągnięcia.
brzuch po porodzie

Brzuch po porodzie – jak wygląda brzuch po porodzie? Jak o niego dbać?

2022-07-13
To, jak wygląda brzuch po porodzie, może niemile zaskoczyć świeżo upieczoną mamę. Jest on wciąż sporych rozmiarów, jego skóra jest rozciągnięta, może być też „ozdobiony” licznymi rozstępami – krótko mówiąc, w zupełności nie przypomina tego sprzed ciąży. Na szczęście może on prezentować się znacznie lepiej – wystarczy dać organizmowi trochę czasu, a później pamiętać o odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Podpowiadamy, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie i co dokładnie warto robić, aby poprawić jego wygląd.
zaparcia po porodzie

Zaparcia po porodzie – jak poradzić sobie z zaparciami po porodzie?

2022-07-11
Zaparcia po porodzie to problem wielu kobiet. Szczególnie niepokojące wydają się te, które następują w pierwszych dniach połogu – niesłusznie jednak, ponieważ brak stolca przez pierwsze dwa dni po porodzie jest naturalny. Sprawdź, kiedy w końcu powinno dojść do wypróżnienia, jak zapobiegać zaparciom i co robić, kiedy już się pojawiają.
podklady poporodowe

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

2022-04-23
Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.
jakie majtki po cesarce

Jakie majtki po cesarce wybrać?

2022-03-20
W okresie poporodowym młoda mama musi nosić specjalną bieliznę – taką, która pozwoli skórze oddychać i pomieści sporej wielkości podkłady poporodowe. Dotyczy to nie tylko kobiet, które rodziły naturalnie, ale również tych po cesarskim cięciu. Sprawdź, jakie majtki po cesarce są szczególnie polecane, a których nosić nie warto.