Data publikacji:

Jakie podkłady poporodowe wybrać?

Już od pierwszej chwili po porodzie macica zaczyna się obkurczać i oczyszczać, pozbywając się między innymi śluzu, resztek błon oraz krwi. W tym szczególnym czasie kobieta potrzebuje wyjątkowej ochrony, czyli specjalnych podkładów. Sprawdź, jakie podkłady poporodowe są szczególnie polecane i czym właściwie taki produkt różni się od zwykłych podpasek.

podklady poporodowe

Czym są podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe to rodzaj zabezpieczenia, który wyglądem przypomina bardzo dużą podpaskę. Są jednak dużo bardziej przewiewne od podpasek, a także bardziej chłonne i znacznie większe. Dzięki temu gwarantują odpowiednią ochronę, komfort, a do tego przyczyniają się do szybszego gojenia się ran.

Podkłady poporodowe zalecane są zarówno kobietom, które rodziły naturalnie, jak i tym po „cesarce”. Do szpitalnej torby warto spakować co najmniej dwa opakowania (w jednym opakowaniu zazwyczaj znajduje się jedynie 10 sztuk), ponieważ dla zachowania higieny zmienia się je 2-3 godziny.

Podkłady poporodowe – jakie wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wiele przyszłych mam, które planują wyprawkę, zastanawia się, jakie podkłady poporodowe wybrać. Warto poświęcić wyborowi trochę czasu, ponieważ kiepskiej jakości środki higieniczne mogą znacznie obniżyć komfort podczas pobytu w szpitalu.

Oto, na co zwracać uwagę, kupując podkłady poporodowe:

 • Wielkość wkładów
Jako że odchody poporodowe wydalane są w dużych ilościach, wkład musi mieć odpowiednie wymiary. Za wystarczająco duże uchodzą te o wymiarach około 30 cm x 13 cm
 • Odpowiednia chłonność

Aby podkłady poporodowe dobrze wchłaniały płyny, muszą mieć w środku specjalny wkład z celulozy albo żelu.

 • Przepuszczanie powietrza

Podkłady poporodowe powinny być wykonane z „oddychających” materiałów, ponieważ wilgoć przyczynia się do odparzeń skóry. Warto też wiedzieć, że produkty „nieoddychające” sprzyjają namnażaniu się bakterii.

Dobry podkład powinien mieć również miłą, delikatną powłoczkę – to także ma znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia podrażnień.

 • Stabilizacja

Podkłady poporodowe są dość sporych rozmiarów, więc ich przesuwanie się jest źródłem dużego dyskomfortu. Kupując je, upewnij się zatem, że można je przymocowywać do bielizny – np. przy pomocy paska z klejem.

 • Odpowiedni kształt

Jakie podkłady poporodowe zapewnią ci maksimum komfortu? Oczywiście te, które będą odpowiednie wyprofilowane, czyli dostosowane do kształtów ciała.

 • Działanie antybakteryjne

Niektóre podkłady poporodowe mają ekstrakty, np. z zielonej herbaty, które mają działanie bakteriobójcze. Warto wybrać właśnie takie.

Podpaski poporodowe – jakie wybrać? Polecane produkty

Wiesz już, jakie podkłady poporodowe warto kupić. Jeśli jednak nie masz czasu, by sprawdzać cechy każdego produktu, skorzystaj z naszej pomocy. Oto zestawienie, które wskazuje zalety i wady poszczególnych produktów.

 • Canpol Babies oddychające podkłady poporodowe

Świetne podkłady poporodowe o specjalnie wyprofilowanym kształcie, idealnie pasującym do kobiecego ciała. Mają paski samoprzylepne, który utrzymują je w jednym miejscu, a także delikatną warstwę ochronną, która chroni przed podrażnieniami. Są bardzo chłonne i blokują nieprzyjemne zapachy. Ich wadą jest mała liczba sztuk w opakowaniu – warto kupić co najmniej dwa na sam pobyt w szpitalu.

 • Canpol Babies oddychające podkłady porodowe na noc

Jeśli nie wiesz, jakie podkłady poporodowe zabezpieczą cię podczas spania, to i tutaj pomocne będą produkty od Canpol Babies, tyle że w wersji na noc. Są naprawdę spore – ich wymiary to 19 cm na 38 cm, mają też bardzo szeroki pasek z klejem. Jeśli do takich podkładów dobierzesz odpowiednio przylegające majtki, ryzyko zabrudzenia łóżka będzie bardzo małe.

 • Podkłady poporodowe BELLA Mamma

Świetnie podkłady w dobrej cenie. Mają duże wymiary i cechują się wysoką chłonnością. Delikatna, włókninowa powłoczka nie podrażnia wrażliwej skóry, a klasyczny kształt zwiększa komfort użytkowania. Podkłady te są hipoalergiczne, więc przypadną go gustu paniom, u których często występują objawy alergii skórnych. Niestety produkt ten ma też wadę – to brak paska samoprzylepnego.

 • Podkłady poporodowe marki Akuku

Duże podkłady od marki Akuku. Ich wymiary, liczone wraz z rantami, to 19 cm x 35 cm. Mają szeroki pasek samoprzylepny, który znacząco zmniejsza ryzyko przesunięcia się zabezpieczenia. Cienka struktura zewnętrzna przepuszcza powietrze i jest bardzo przyjemna dla skóry, a bardzo chłonny wkład szybko zbiera wilgoć. Podkłady zapewniają długotrwałe uczucie świeżości i nadają się do stosowania także w ciągu nocy.

 • Hartmann podkłady poporodowe

Anatomiczne wkłady chłonne, które świetnie sprawdzą się u kobiet, u których po porodzie nastąpił problem nietrzymania moczu. Wykończone są materiałem przepuszczającym powietrze i mają bardzo chłonny wkład. Dzięki neutralizatorowi brzydkich zapachów podkłady zapewniają duży komfort i zwiększają poczucie bezpieczeństwa. Nadają się również do pochłaniania odchodów porodowych.

 • Podkłady poporodowe GingerOrganic

Jeśli zależy ci na produkcie najwyższej jakości, sięgnij po podkłady GingerOrganic. Nie zawierają one chloru, uczulających substancji zapachowych ani barwników. Wkład świetnie chłonie, mimo że nie ma w sobie żadnych chemicznych substancji. Podkłady produkowane są w 100% z bawełny organicznej. Są hipoalergiczne, testowane klinicznie (mają aż pięć certyfikatów) i w 100% biodegradowalne. Co również niezwykle ważne, każdy podkład ma bardzo delikatną powłoczkę, przez którą z łatwością przenika powietrze. Można pokusić się o stwierdzenie, że wśród podkładów poporodowych ten jest produktem „z najwyższej półki”. 

Zdjęcie: Vladdeep/Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.