Data publikacji:

Położna - niezastąpiona "przyjaciółka" każdej kobiety

Autor: Katarzyna Moryc

Według definicji, położna jest samodzielnym specjalistą w zakresie opieki nad kobietami na każdym etapie ich życia. Jednak najbardziej kojarzona jest ze swoją pracą w okresie ciąży i porodu. To z nią spotykamy się na kolejnych wizytach ciążowych, w szkole rodzenia i to właśnie ona jest obecna podczas porodu, a po nim, pomoże nauczyć przystawiania dziecka do piersi czy opieki nad noworodkiem. W Polsce to właśnie 8 maja położne obchodzą swoje święto. Na świecie, Dzień Położnej obchodzony jest 3 dni wcześniej, bo 5 maja. Ale kim właściwie jest położna, w jaki sposób może nam pomóc i jakie może mieć specjalizacje położnicze?

 

położna i kobieta w ciąży

 

Położna – jedno słowo, tak wiele kompetencji

Ta profesjonalistka wykonuje zawód samodzielny, który jest chroniony ustawą z 2011 roku (z późniejszymi zmianami). Musi posiadać odpowiednie wykształcenie, potwierdzone dyplomem ukończenia studiów wyższych, a także posiadać prawo do wykonywania zawodu. W skład jej kompetencji wchodzą, między innymi:

  • kierowanie na badania, a nawet pobieranie niektórych badań (np. cytologii, czy wymazu z szyjki macicy),
  • monitorowanie płodu przy wykorzystaniu aparatury medycznej,
  • opieka nad ciężarną,
  • prowadzenie porodu fizjologicznego,
  • opieka nad kobietą w połogu,
  • edukacja i doradztwo (m.in. w temacie przygotowania do życia w rodzinie, karmienia piersią, odżywiania w czasie ciąży i karmienia),
  • profilaktyka chorób kobiecych i patologii położniczych,
  • udzielenie pomocy w nagłej sytuacji (np. poród pośladkowy, krwotok poporodowy, czy masaż szyjki macicy), do momentu przybycia lekarza.

A jak to jest z relacją położnej z lekarzem? Wiele osób myśli, że położna podlega lekarzowi, jak merytorycznemu zwierzchnikowi. Jednak, w praktyce wygląda to inaczej, bowiem lekarz i położna są równorzędnymi partnerami w pracy.

Położne spotkamy na oddziałach położniczych, na salach porodowych, na oddziałach noworodkowych i patologii noworodków, na ginekologii, patologii ciąży, na sali operacyjnej, w przyszpitalnych, bądź prywatnych przychodniach. Ale, co warto podkreślić, położna może też objąć swoją opieką już małe dziewczynki i „zajmować się” nimi przez cały okres ich życia. W okresie dojrzewania edukują, przygotowują do życia w rodzinie, uczą o higienie, planowaniu ciąży, antykoncepcji. Potem, także można skorzystać z pomocy położnej, na przykład w okresie menopauzy, czy w czasie rozmaitych chorób. Ale nie chodzi wyłącznie o pomoc czysto medyczną. Położna, bowiem, jest w stanie udzielić wsparcia emocjonalnego kobiecie i jej rodzinie.

 

Położna podczas porodu

Rola położnej podczas porodu jest szczególnie ważna, ponieważ jest ona osobą, z którą będziecie miały najbliższy kontakt. To ona będzie wykonywała niezbędne badania diagnostyczne, będzie Was wspierać, a także, będzie swojego rodzaju łącznikiem między Wami, a lekarzem (który najczęściej wkracza do akcji dopiero w ostatniej fazie porodu).

A jak to jest z wyborem położnej do porodu? Jeśli decydujecie się na poród w konkretnym szpitalu, macie dwie opcje:

  1. zdecydować się na „szczęśliwy traf” i korzystać z pomocy położnej z przydziału (opcja całkowicie bezpłatna, niewymagająca wcześniejszej rezerwacji)
  2. odpłatnie skorzystać z usług wybranej położnej, po ówczesnym podpisaniu z nią odpowiedniej umowy.

Czy warto decydować się na płatna asystę? To indywidualna sprawa każdej z nas. Czasem, kobieta tak bardzo boi się porodu i tego, że zostanie zdana sama na siebie w obcym miejscu, z obcymi ludźmi dookoła, że woli mieć przy sobie kogoś, dzięki komu poczuje się bezpieczniej (partner lub ktoś z rodziny obecny na sali porodowej nie zawsze jest w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom). Położna daje jej ten komfort psychiczny. Plusem zdecydowanie jest to, że taką położną dobrze poznacie sporo wcześniej niż w dniu porodu, bo jeszcze podczas ciąży. Musicie ją przecież wybrać, umówić się z nią na spotkanie, porozmawiać. Dzięki temu, macie szansę w pełni jej zaufać i dowiedzieć się od niej, czego możecie się spodziewać po samym porodzie. Dostaniecie do niej numer telefonu i jeśli będziecie miały pytania, problem, czy po prostu potrzebowały słów otuchy, czy potwierdzenia, że to już poród zawsze możecie do niej zadzwonić.

A minusy? Prócz kosztów (w zależności od miasta i samej położnej, ceny wahają się od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy złotych), nigdy nie ma pewności, że jeśli coś się wydarzy i akcja porodowa rozpocznie się niespodziewanie wcześniej, położna będzie w stanie dotrzeć do szpitala na czas. Wtedy, będziecie zdane na położną akurat dyżurującą w szpitalu. Ale spokojnie, wszystkie pracujące na oddziałach porodowych położne są wykształconymi i doświadczonymi osobami, które z pewnością nie pozostawią Was bez opieki.   

 

 

Położna środowiskowa i wizyty patronażowe

Na takich samych zasadach jak wybór lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, następuje wybór położnej rodzinnej. Jeśli jesteście zapisane do przychodni, taką położną macie wybraną i warto wiedzieć, że jej opieką jesteście objęte przez cały czas, w każdym okresie Waszego życia. Wyboru położnej POZ dokonuje się wypełniając otrzymany w przychodni druk. Można to zrobić w każdej chwili i dotyczy to zarówno wyboru pierwszego, jak i zmiany (podobnie jak w przypadku lekarza pierwszego kontaktu, położną bezpłatnie możemy zmienić 2 razy w roku). I ważna informacja: wybór nie musi opierać się na rejonizacji.  

Już w czasie ciąży możecie się zgłosić do swojej położnej (lub, jeśli nie wiecie kto nią jest, do swojej przychodni). Wówczas, zaraz po porodzie, bez problemu uzyskacie fachową pomoc i umówicie się na wizytę patronażową. Taka wizyta jest Waszym przywilejem, nie obowiązkiem położnej. Ale, jeśli zgłosicie taką potrzebę, położna środowiskowa ma obowiązek pojawić się u Was w domu. Pierwsza taka wizyta powinna odbyć się już 48. godzin od wypisu ze szpitala i oczywiście, jest całkowicie bezpłatna. A jak przebiega i co się podczas niej dzieje?

Położna zapewne zbada zbada noworodka (sprawdzi kikut pępowinowy, skontroluje ciemiączko, etc.), ale może zbadać i Was (obejrzeć krocze, ranę po cięciu cesarskim). Może pokazać Wam jak opiekować się maluszkiem, pomóc w przystawieniu go do piersi i nauczyć, na przykład, jak radzić sobie w przypadku nawału pokarmu. Do takiej wizyty warto się przygotować, spisując wcześniej wszystkie pytania, jakie chcecie zadać położnej.  

 

Jak widzicie, położna to niezwykle ważny zawód i to dla każdej z nas. Warto mieć dobre relacje ze swoją położną, by w pełni czerpać z jej doświadczenia.

Wszystkim położnym, nie tylko w Dniu Położnej, życzymy jeszcze więcej pasji, zaangażowania i samych sukcesów w pracy, wyłącznie pozytywnych pacjentek i wiele satysfakcji każdego dnia. 

 

Zdjęcie: fotolia all rights reserved by drubig-photo


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
zycze wszystkim takiej poloznej na jaka sama trafilam. Prawdziwa kobieta z powolaniem i zlotym sercem
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?
świnka skarbonka

Becikowe - dla kogo? Zasady otrzymania becikowego

2021-04-28
Narodziny dziecka to szczególny moment w życiu każdej pary. Przyszli rodzice w końcu mogą powitać na świcie maleństwo, na które czekali wiele miesięcy. Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale również duży wydatek. Zakupy niezbędnych produktów ułatwiają świadczenia dla młodych rodziców. Jednym z nich jest becikowe. Rodzice i opiekunowie powinni wiedzieć, co to jest becikowe, dla kogo jest przeznaczone i jak je otrzymać.
pakowanie torby do szpitala, torba na wyprawkę do szpitala

Wyprawka do szpitala dla mamy - lista rzeczy

2021-03-31
Najlepiej jeśli już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu skompletujesz wszystkie niezbędne rzeczy, które zabierzesz do szpitala. Ale co i ile spakować? Sprawdź nasze propozycje.
wielowodzie w ciąży

Wody płodowe - wielowodzie

2021-03-11
W prawidłowej ciąży , objętość płynu owodniowego w III trymestrze nie powinna przekroczyć 2 litrów. Gdy jest go więcej, mamy do czynienia z wielowodziem. Zobacz, jak się objawia i czym grozi.
cesarskie cięcie

Ile można mieć cesarskich cięć?

2021-03-10
Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą.