Data publikacji:

Samotność po porodzie? Oto 5 sposobów jak sobie z nią poradzić

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Kiedy już trochę odpoczniesz po porodzie, to twój dom wypełnia się: przyjaciółkami, znajomymi z pracy, ciociami, których nie widziałaś od miesięcy i oczywiście dumnymi, świeżo upieczonymi dziadkami. Wszyscy chcą poznać maluszka i zobaczyć, jak się czujesz. W podejmowaniu gości wspiera cię mąż, który na szczęście wziął urlop. Z czasem wizyt jest coraz mniej, tata wraca do pracy, a ty spędzasz całe dnie sam na sam z maluchem. Często wtedy pojawia się samotność, poczucie bezradności i strach, że sobie nie poradzisz. Co robić, żeby nie dać się  im pokonać?

 

samotność po porodzie

 

Scenariusz często wydaje się jeszcze gorszy. Być może jesteś mamą mieszkającą z dala od rodziny, która w obcym mieście, czy dalekim kraju nie ma przy sobie nikogo bliskiego. Może twój partner nie dostał teraz urlopu albo masz pod opieką jeszcze ruchliwego kilkulatka i aż boisz się pomyśleć, jak sobie z tym wszystkim poradzisz.

 

1. To nie powód do wstydu

Wiele kobiet nie chce głośno mówić o tym, że czują się samotne. Obawiają się usłyszeć, że zamiast marudzić, powinny cieszyć się chwilami z dzieckiem albo docenić, że na urlopie macierzyńskim mogą w końcu odpocząć. Tymczasem młodym mamom często właśnie tego najbardziej brakuje: codziennego pośpiechu, biurowych plotek, popołudniowych treningów czy wieczornych wypadów ze znajomymi. Poczucie osamotnienia i odstawienia na boczny „życiowy tor” nie wyklucza miłości do dziecka i radości z macierzyństwa. Można kochać malucha nad życie i jednocześnie tęsknić za zawodowymi wyzwaniami. Co więcej, warto uświadomić sobie, że nie jesteśmy odosobnione w tych emocjach. To samo czuło wiele naszych mam, przyjaciółek i sąsiadek.

 

2. Poznaj mamy w podobnej sytuacji

Parki, skwerki, place zabaw czy przychodnie to idealne miejsce, by poznać mamy, które również szukają towarzystwa. Nie odwracaj oczu, gdy widzisz kobietę z wózkiem, uśmiechnij się i przywitaj, gdy mijacie się po raz kolejny w parkowej alejce. Jeśli mieszkasz w większym mieście, rozejrzyj się wokół, może właśnie niedaleko odbywa się jakieś wydarzenie organizowane specjalnie dla mam. Zajrzyj z ciekawości na zajęcia fitness dla kobiet z dziećmi. A może sama postanowisz wyjść z inicjatywą i zorganizujesz osiedlową wymianę dziecięcych ubranek w zaprzyjaźnionej kawiarni? Nikt nie zrozumie lepiej twoich rozterek niż kobieta, która znajduje się w podobnej sytuacji. Dodatkowo z takiej znajomości może zrodzić się przyjaźń na całe życie. Wyobraź sobie, że wasze dzieci już niedługo będą wspólnie bawić się w piaskownicy koło której dziś siedzicie, bujając je w wózkach.

 

3. Internet pomoże ci rozwinąć skrzydła

Portale dla mam (takie jak właśnie Dzidziusiowo), fora internetowe, grupy na Facebooku to również miejsce, gdzie warto zaglądać, gdy czujemy się samotne. Spróbuj znaleźć w sieci wartościowe miejsce, które pomoże ci rozwinąć pasje, na które wcześniej nie miałaś czasu ani odwagi. Warto jednak poświęcić na to nieco energii. Inspirujące blogi, interesujące webinary i podcasty, których można słuchać w czasie karmienia piersią, przecierania zupek czy prasowania śpiochów. Przypomnij sobie, czy nie marzyłaś od zawsze o własnym biznesie (może sklep internetowy?), dodatkowej pracy (przepisywanie tekstów, pisanie artykułów, czy udzielnie korepetycji online?) a może zrealizujesz się artystycznie (malowanie, szydełko, wystrój wnętrz lub stolarka?). W tym wszystkim pomoże ci właśnie internet. Poszukaj odpowiednich grup, stron, forów. Podpatruj, inspiruj się i działaj!

 

 

4. Pół godziny tylko dla siebie

Zamiast użalać się nad sobą, że z powodu kolki malucha, nie zdążyłaś umyć podłogi przed powrotem męża z pracy, pomyśl, ile w tym czasie mogłabyś zrobić dla siebie. Wyznacz sobie ambitny cel: podczas drzemki dziecka przez 30-40 minut poświęć się wyłącznie sobie. Jednak, żeby było trudniej, niech to będzie codziennie inna rzecz. Raz wymalujesz paznokcie u stóp, by lepiej poczuć się we własnej skórze, innym razem sięgniesz po niedokończona książkę, ulubiony serial czy ćwiczenia z angielskiego. Możesz też napisać notatkę na swoim blogu, czy sprawdzić w końcu, jak zakłada się własną firmę. Dzięki temu zadaniu poczujesz, że twoje życie na urlopie macierzyńskim nie musi ograniczać się do pieluch i ścierania kurzu, a ty jesteś ważniejsza niż sterta ubrań do prasowania.

 

5. Porozmawiaj z partnerem o swoich uczuciach

To ostatni i być może najtrudniejszy punkt. Chociaż wiele z was z pewnością mile się rozczaruje, bo panowie dzielnie wspierać będą was w planach rozwoju, po cichu pękając z dumy. Pewnie znajdą się i tacy mężowie, którzy nie zrozumieją, nie będą mieli siły i ochoty słuchać wywodów o samotności w domu. Próbować jednak warto i trzeba. Pamiętaj ze szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko i uśmiechnięty partner. Ustalcie, że raz na dwa tygodnie masz wieczór tylko dla siebie i spotkania z przyjaciółkami (uwaga! nawet jeśli dziewczyny wpadną do ciebie na herbatę, partner zaopiekuje się dzieckiem, tak jakby nie było cię w domu). Może nadszedł już czas na wyprawę we dwoje do kina i pozostawienie dziecka na 2-3 godziny tylko pod opieka babci czy opiekunki? Czy jesteście już oboje gotowi na to, żebyś w końcu sama wybrała się na zakupy? Tak po prostu dla przyjemności, a nie po seler, którego zapomniałaś kupić rano? Przy okazji rozmów, negocjacji i przekomarzania, często niepostrzeżenie okaże się, że spędziliście ze sobą całkiem miły wieczór.

Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
15-11-2018
Ocena:
Przy dziecko nie ma czasu na myślenie o samotności
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.