Data modyfikacji:

Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Autor: Punta Mika

Niezależnie od urlopu ojcowskiego pracującemu ojcu przysługuje urlop okolicznościowy - 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia dziecka. W czasie wolnym pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

 

urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, urlop okol

 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka ?

Ani Kodeks Pracy, ani Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie mówią, że urlop z tytułu urodzenia dziecka należy się jedynie ojcu. Prawo do urlopu ma bowiem rodzic będący pracownikiem, a zatem zarówno mama, jak i tata dziecka. Jednakże w praktyce urlop okolicznościowy wykorzystywany jest głównie przez ojców. Bowiem po porodzie matka dziecka rozpoczyna, z mocy prawa, urlop macierzyński.

Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Urlop dla ojca nie musi być wykorzystany w dniu narodzin dziecka. Nie ma też obowiązku korzystania z niego dzień po dniu. Można wnioskować o przyznanie dwóch dni wolnych razem lub osobno. Warunkiem jest jednak, by czas ten był powiązany z przyjściem dziecka na świat. Dlatego należy wykorzystać go w możliwie bliskim terminie od dnia narodzin potomka. Dni wolne można przeznaczyć np. na przywiezienie malucha ze szpitala lub załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego w terminie, w którym ten chce wykorzystać wolne dni.

Wraz z wnioskiem o urlop z tytułu narodzenia dziecka należy przedstawić pracodawcy odpis skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeżeli pracownik jeszcze nie posiada tego dokumentu, zapewne będzie musiał dostarczyć go w późniejszym terminie.

 

Podstawa prawna urlopu dla ojca

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r. Nr 60, Poz. 281).

 

centrum_praw_ojca_logo

 

Artykuł powstał przy współpracy ze stowarzyszeniem
CENTRUM PRAW OJCA I DZIECKA

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia© Melissa Schalke All rights reserved

Komentarze
14-03-2018
Ocena:
Jeśli ma się rodzinę, to najlepiej być na dobrym etacie. Jeśli działalność gospodarcza, to tylko jakaś żyłka złota.
28-03-2016
Ocena:
szkoda,że prowadzacmu DG nie przysługuje z tego tytułu nawet odpis od składek ZUS !!Oj, niesprawiedliwy to Kraj !!
co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...