Urlop okolicznościowy - urodzenie dziecka

Data:

Niezależnie od urlopu ojcowskiego pracującemu ojcu przysługuje urlop okolicznościowy - 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu urodzenia dziecka. W czasie wolnym pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

 

urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka, urlop okolicznościowy na dziecko

 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka ?

Ani Kodeks Pracy, ani Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie mówią, że urlop z tytułu urodzenia dziecka należy się jedynie ojcu. Prawo do urlopu ma bowiem rodzic będący pracownikiem, a zatem zarówno mama, jak i tata dziecka. Jednakże w praktyce urlop okolicznościowy wykorzystywany jest głównie przez ojców. Bowiem po porodzie matka dziecka rozpoczyna, z mocy prawa, urlop macierzyński.

Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy?

Urlop dla ojca nie musi być wykorzystany w dniu narodzin dziecka. Nie ma też obowiązku korzystania z niego dzień po dniu. Można wnioskować o przyznanie dwóch dni wolnych razem lub osobno. Warunkiem jest jednak, by czas ten był powiązany z przyjściem dziecka na świat. Dlatego należy wykorzystać go w możliwie bliskim terminie od dnia narodzin potomka. Dni wolne można przeznaczyć np. na przywiezienie malucha ze szpitala lub załatwienie formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Pracodawca nie ma prawa odmówić pracownikowi udzielenia urlopu okolicznościowego w terminie, w którym ten chce wykorzystać wolne dni.

Wraz z wnioskiem o urlop z tytułu narodzenia dziecka należy przedstawić pracodawcy odpis skróconego aktu urodzenia dziecka. Jeżeli pracownik jeszcze nie posiada tego dokumentu, zapewne będzie musiał dostarczyć go w późniejszym terminie.

 

Podstawa prawna urlopu dla ojca

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. 1996 r. Nr 60, Poz. 281).

 

centrum_praw_ojca_logo

 

Artykuł powstał przy współpracy ze stowarzyszeniem
CENTRUM PRAW OJCA I DZIECKA

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia© Melissa Schalke All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
14-3-2018
Ocena:
Jeśli ma się rodzinę, to najlepiej być na dobrym etacie. Jeśli działalność gospodarcza, to tylko jakaś żyłka złota.
28-3-2016
Ocena:
szkoda,że prowadzacmu DG nie przysługuje z tego tytułu nawet odpis od składek ZUS !!
Oj, niesprawiedliwy to Kraj !!