Data modyfikacji:

Środki na uspokojenie w ciąży

Autor: Ulanka

Ciąża to szczególny okres. Hormony szaleją, przyszłą mamę przepełniają pytania i wątpliwości dotyczące rodzicielstwa, a przy tym wszystkim stara się ona żyć normalnie, nie zaniedbywać rodziny i obowiązków… przecież ciąża to nie choroba. To prawda. Jest to jednak wyjątkowy stan, dlatego w wielu kwestiach należy zachować ostrożność. Co, jeśli hormony wespół z codzienną nerwówką sprawiają, że puszczają Ci nerwy? Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać?

 

jakie środki na uspokojenie w ciąży?

 

To, że kobieta w ciąży nie powinna się denerwować jest powszechnie wiadome - niestety łatwiej powiedzieć, niż wykonać. Choćbyśmy się bardzo starały, przetrwać 9. miesięcy bez żadnego stresu, jest praktycznie niemożliwe. Nieszczęśliwe wydarzenie, sytuacja życiowa, kłótnia z mężem - powodów może być wiele. Co wtedy?

 

Tabletki na uspokojenie w ciąży - tego zdecydowanie unikaj!

Na co dzień naszą bronią w walce ze stresem są najróżniejsze środki uspokajające - tabletki na uspokojenie, choć często bazują na naturalnych produktach, w ciąży nie są jednak wskazane. Wszystko, co przyjmujemy ma wpływ na maleństwo, które nosimy w naszym brzuchu, dlatego żaden lek, także pastylki ziołowe, nie jest w 100 proc. bezpieczny dla rozwijającego się dziecka. Istnieje lista środków, które można podawać w różnych okresach ciąży, jednak wszystkie powinny być podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 



 Ogólnie przyjmuje się, że kobiety w ciąży powinny unikać syntetycznych leków na uspokojenie. Leki takie jak sole bromu, barbiturany czy benzodiazepiny przenikają przez łożysko i mogą silnie oddziaływać na płód. W zależności od tego, w jakim okresie ciąży przyjmowane są leki, mogą one mieć dla maluszka różne skutki:

  • rozszczep podniebienia lub wargi (jeśli leki były przyjmowane w I trymestrze ciąży),
  • nadpobudliwość (która jest przejawem zespołu odstawiennego u dzieci matek zażywających leki przez długi czas),
  • zaburzenia oddychania,
  • osłabienie napięcia mięśni,
  • hipotonia i hipotermia (po przyjmowanie przez kobietę leków w okresie okołoporodowym).

Leki podzielone są na różne kategorie. Kategoria D (do której zaliczamy chlordiazepoksyd czy diazepam) oznacza zagrożenie dla płodu - leki z tej kategorii można stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kategoria X (temazepam i triazolam) oznacza te leki, których absolutnie nie powinno się przyjmować w trakcie ciąży, bowiem ewentualne ryzyko dla dziecka jest dużo większe, niż korzyść dla matki.

 


 

Pamiętaj, że również po porodzie leki na uspokojenie nie są do końca bezpieczne. Wszystko zależy od tego czy karmisz piersią czy nie. Przedostają się one do mleka, co również może niekorzystnie wpływać na dziecko, jeśli karmisz piersią. Jeśli zamierzasz przyjąć lek lub preparat, co do którego nie masz pewności, czy jest bezpieczny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

Melisa i waleriana na wyciszenie nerwów

Kobiety w ciąży powinny stosować tylko preparaty, które nie przenikają przez łożysko i do mleka matki, a także nie powodują uzależnienia. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju preparaty i herbatki ziołowe. Szczególnie polecamy melisę i preparaty z waleriany (inaczej kozłka lekarskiego) – skuteczność tych naturalnych preparatów jest naprawdę wysoka i co najważniejsze są one bezpieczne. Oczywiście ich działanie nie jest tak błyskawiczne jak tabletek na uspokojenie, jednak z pewnością nas wyciszy i pozwoli się zrelaksować. Już sam zapach naparu działa kojąco.

 

Jeśli czujesz się nerwowa zacznij dzień od szklanki melisy i pomyśl o czymś przyjemnym. Jak na przykład spacer na łące w ciepły, wiosenny dzień :)

 

 


Relaksacja, medytacja, spacery

Dobrym pomysłem dla Ciebie mogą być techniki psychoterapii, relaksacji i muzykoterapii. Poczytaj także o relaksacji i technikach oddychania. Gdy przychodzą negatywne myśli, szybko odganiaj je od siebie, niech nie trują swoim negatywnym jadem. Odganianie złych myśli najlepiej zwizualizować. Możesz np. wyobrazić sobie znak STOP. Gdy dopada Cię zła myśl wystawiasz w głowie znak stop i natychmiast kierujesz myśli na coś przyjemnego np. wizję wspólnie spędzonego czasu z mężem i maluszkiem.

 

Staraj się spędzać jak najwięcej czasu na dworze. Spacery w lesie, po parku, na łonie natury to jest to, czego Ci trzeba. Kojący śpiew ptaków, zapach roślin i przyjemny wiatr muskający Twoją twarz. Na samą myśl o takim dniu, już robi się przyjemnie.

 


Pomyśl o jodze dla ciężarnych

Zachęcamy też do podjęcia aktywności fizycznej – w szczególności polecamy zapisanie się na jogę dla ciężarnych. Na jej zajęciach pracujesz kompleksowo: z ciałem i oddechem. Regularne praktykowanie jogi świetnie wpływa zarówno na samopoczucie,  jak i na sprawność fizyczną. Co więcej, niektóre asany (czyli pozycje w jodze) bardzo dobrze przygotują całe Twoje ciało do porodu.

 

Nie praktykuj jednak sama. Owszem, w internecie znajdziesz wiele tutoriali i poradników, jak ćwiczyć, jednak tylko kompetentny nauczyciel pokaże Ci, jak powinnaś pracować z ciałem, by nie doprowadzić do kontuzji i zmaksymalizować korzyści płynące z jogi. Joga, również ta dla pań w ciąży, staje się coraz bardziej popularna – sprawdź, czy w Twojej okolicy są prowadzone takie zajęcia. Kto wie, może zafascynujesz się jogą na tyle, że nie zaprzestaniesz jej praktyki po porodzie. Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie – fizyczne i psychiczne.

 

Zdjęcie: Pixabay.com CC0


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
27-01-2020
Ocena:
jestem 23 tygodniu ciazy i mam kłopoty z spanie i czy moge pic melise
23-04-2018
Ocena:
U mnie w ciąży nie było żadnych kłopotów, ani ze spaniem, ani samopoczuciem. Za to po urodzeniu dziecka było sporo na głowie, nie mówiąc o nawale obowiązków w pracy. Bywały dni,że korzystałam z wspomnianej extraspasminy, żeby się wyciszyć.
19-02-2018
Ocena:
To moja 3ciaza pierwsza poronienie druga ciogle w szpitalu lezalam ale udalo sie mam córeczke a teraz ciogle stres nerwy I jeszcze nasi znajomi robia wszystko by rozbic moj zwiazek .... chociasz wszyscy wiedza ze jest zagrozona ta ciaza to I tak robia ze tylko plakac I sie schowac.... sama nie wiem co robic zeby nie miec stresu ja pije sumie kawe z mlekiem zeby chociaz troszke sie uspokoic
25-01-2018
Ocena:
U mnie w ciąży sprawdzał się odpoczynek, większa ilość snu i zajęcia oddechowe z jogi. Każdy musi znaleźć coś takiego, co go wycisza. Ja w ciąży leków nie brałam, za to teraz, kiedy brakuje mi dnia przydaje się estraspazmina lub pływanie na basenie. Tylko nie zawsze na ten basen jest czas, nie mówiąc o czasie na książkę.
14-01-2017
Ocena:
Bo melisa owszem działa ale tylko ta naturalna a nie to co uważane jest za herbatę. Tam nawet nie ma 10% tego czego powinno być :)
27-06-2016
Ocena:
No dobra, a jak pracujesz w 5/6mc i momentami wychodzisz z siebie to co? Podusia i Relax? L4 dopiero za miesiąc
12-03-2016
Ocena:
Melisa...jasne! Moze dziala po wypiciu kliku hektolitrow :-( w pierwszej ciazy nie potrzebowalam nic poza odpoczynkiem w drugiej, przy trzyletniej córce, dostaje szału. Melise można w miedzy bajki włożyć i tyle!! :-/
26-10-2015
Ocena:
odpowiedni wypoczynek to polowa sukcesu, dlatego czystam o tych waszych supermami poduszkach i zastanawiam się, ktora wybrac?
12-10-2015
Ocena:
w ciązy to tylko melisa i odpoczynek na supermami poduszce.. dzieki temu duetowi miałam chwile relaksu i czas dla siebie
01-10-2015
Ocena:
unikalam czegos takiego. jedynie co pilam bo lubie i mi smakuje to wlasnie melise i dodatkowo odpoczywalam na supermami poduszcze, relaksowalam sie na niej
23-09-2014
Ocena:
wazne jest aby korzystac z bezpiecznych srodkow, w ciąży ciągle się lata do lekarza, zawsze można poprosić aby coś polecił ;)
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?