Data publikacji:

Joga w ciąży

Autor: Ulanka

W ostatnim czasie coraz częściej można się spotkać z jogą dla kobiet w ciąży. Wiele przyszłych mam jeszcze nie wie lub nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co takie ćwiczenia mogą im dać. A szkoda, gdyż joga w ciąży jest również świetnym przygotowaniem do porodu. Co daje nam joga, oraz jak i kiedy zacząć ćwiczyć aby było bezpiecznie?

 

ciężarna ćwiczy jogę

 

Kilka słów o jodze

Joga staje się coraz bardziej popularna w kręgach zachodnich. Tę praktykowaną od tysięcy lat wschodnią dyscyplinę trudno nazwać sportem, gdyż joga, oprócz kształtowania mięśni i sylwetki, podchodzi do człowieka holistycznie, co oznacza, że jej praktyka wpływa zarówno na ciało, jak i na duszę.

 

Uzdrawiająca moc jogi nie jest wynikiem myślenia magicznego, jak sądzą niektórzy. Poza medytacją, o jej skuteczności stanowi pobudzanie poszczególnych organów podczas wykonywania asan (tak nazywają się pozycje w jodze) oraz pogłębiona praca z oddechem. Jako coś więcej niż sport, joga jest świetnym rozwiązaniem właśnie dla pań w ciąży. Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej zajęć dedykowanych przyszłym mamom. Ćwiczenia proponowane kobietom w ciąży wpływają pozytywnie nie tylko na rozciągnięcie mięśni, ale również na wiele innych aspektów związanych z okresem ciąży i porodu, o czym za chwilę. Ważne, że nie musisz się obawiać, że nie podołasz – asany dobierane są bardzo starannie, zgodnie z możliwościami i potrzebami ciężarnych.

 

Joga dla pań w ciąży różni się od tej „zwykłej”. Przede wszystkim nauczyciel wybiera tylko te asany, które są bezpieczne dla kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

 

I tak zamiast skoków do konkretnych asan konieczne będą przejścia; nie wolno też wykonywać tych asan, które powodują za-ciskanie i mocne napięcie brzucha. Na każdym etapie ciąży dobiera się najodpowiedniejsze asany (na inne kładzie się nacisk na początku ciąży, kiedy kobiecie dokuczają mdłości, a na inne pod koniec, kiedy we znaki daje się kręgosłup).

Na co wpływa joga w ciąży?

Praktykowanie jogi przynosi paniom spodziewającym się dziecka wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  • Kontrola oddechu – joga kładzie bardzo duży nacisk na synchronizację ruchu z oddechem. Kie-dy nauczysz się prawidłowego oddychania, zdecydowanie lepiej poradzisz sobie podczas porodu, gdzie oddech jest niezmiernie ważny. Dodatkowo długie wdechy i wydechy spowodują, że Twój maluszek będzie lepiej dotleniony, a Ty - o wiele spokojniejsza.
  • Pozycjonowanie dziecka – niektóre asany jogi np. kot, pomagają dziecku w przyjęciu odpowiedniego ułożenia do porodu. Pozycja kota świetnie się sprawdza również podczas porodu, gdyż łagodzi bóle krzyża.
  • Wzmocnienie mięśni miednicy – o których zdarza nam się, niestety, zapominać. Zaniedbana miednica daje o sobie znać po latach w postaci nietrzymania moczu. Dlatego mięśnie dna miednicy należy zacząć wzmacniać jak najwcześniej – a na jodze na pewno będziesz mogła skupić się na tej części ciała.
  • Ukojenie dla kręgosłupa – w czasie ciąży kręgosłup mocno daje się we znaki. Dzięki asanom rozciągającym i wzmacniającym plecy, poczujesz znaczną ulgę w bólach kręgosłupa. To bardzo ważne zwłaszcza, gdy kręgosłup obciążony jest dodatkiem w postaci większych piersi i brzucha z maluszkiem. Odpowiednie pozycje łagodzą bóle pleców, zarówno te występujące podczas ciąży, jak i te w czasie porodu.
  • Koniec problemów trawiennych – joga ma rozwiązania (czytaj: asany) na każdą dolegliwość; również na kłopoty trawienne. Zaparcia, wzdęcia czy mdłości to doznania znane chyba każdej cię-żarnej. Dzięki jodze znacznie zmniejszysz te problemy.
  • Rozciąganie i elastyczność – elastyczne i sprawne mięśnie to duże ułatwienie dla organizmu podczas porodu. Już sama umiejętność ich rozciągania i rozluźniania okazuje się bardzo przydatna - przyspiesza poród oraz zmniejsza jego bolesność. Poza tym dzięki niej kobieta wspomaga swój organizm, dając możliwość mięśniom na szybszą regenerację przed kolejną falą skurczów.
  • Medytacja – joga w ciąży to nie tylko ćwiczenia, ale również nauka wyciszenia i relaksacji. Poznanie tych technik z pewnością przyda się podczas porodu. Co więcej jest to doskonały sposób na zmniejszenie stresu dnia codziennego, uspokojenie się oraz rozluźnienie, a taki stan wpływa pozytywnie zarówno na przyszłą mamę jak i maluszka.

 

Kiedy można zacząć ćwiczyć?

Jeśli przyszła mama wcześniej nie praktykowała jogi, zaleca się, by rozpoczęła praktykę dopiero w drugim trymestrze ciąży (jeśli masz wątpliwości, czy możesz ćwiczyć, porozmawiaj z lekarzem i nauczycielem jogi). Nie ma natomiast żadnych ograniczeń w drugą stronę – praktykować można aż do porodu. Ważne jest też wybranie odpowiedniego momentu powrotu do praktyki jogi po porodzie. Zaleca się, by odstęp między porodem, a ponowną praktyką wynosił ok. 1. - 2. miesiące w przypadku porodu naturalnego lub minimum 2. miesiące, jeśli kobieta miała robione cesarskie cięcie. Warto też brać pod uwagę ogólną kondycję fizyczną młodej mamy - joginka praktykująca od 10 lat będzie mogła wrócić do jogi zdecydowanie szybciej, niż kobieta, która robiła to ledwie kilka miesięcy.

 

Dobre przygotowanie do porodu

Joga prenatalna stanowi doskonałe przygotowanie do porodu. Z tego powodu jest świetnym uzupełnieniem szkoły rodzenia. Nie powinna stanowić dla niej alternatywy, gdyż szkoła rodzenia kładzie nacisk na inne rzeczy i mocno skupia się na tematyce samego porodu, więc uczestnictwo w takich zajęciach na pewno będzie dla przyszłej mamy wartościowym doświadczeniem.

 

Jak wybrać szkołę jogi?

Dzięki jodze szybciej wrócisz do wcześniejszej sylwetki, ale przede wszystkim wzmocnisz cały organizm. W internecie znajdziesz oczywiście instrukcje wykonywania asan polecanych w czasie ciąży. Pamiętaj jednak, że jogę najlepiej praktykować pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela – szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną. Sama lub pod przewodnictwem amatora możesz wyrządzić sobie więcej szkody, niż pożytku. Dlatego jeśli masz taką możliwość, znajdź szkołę jogi w Twojej okolicy.

 

Jak wybrać tę najlepszą? Jeśli w kręgu Twoich znajomych są kobiety, które praktykowały jogę w ciąży, zapytaj je o zdanie - doświadczenia znajomych to, zaraz po własnych, najlepsza podstawa przy podejmowaniu takich decyzji. Poszukaj też informacji w internecie - z łatwością powinnaś znaleźć opinie o interesujących Cię szkołach. A kiedy zdecydujesz się już na konkretne studio, słuchaj siebie. Obserwuj podejście nauczyciela i swoje samopoczucie po zajęciach. Jeśli nauczyciel jest kompetentny i empatyczny, a Ty po zajęciach czujesz się wyśmienicie - dobrze trafiłaś.

 

Jesteśmy przekonani, że kiedy odczujesz dobroczynny wpływ jogi, nie będziesz chciała zaprzestać praktyki także po urodzeniu maluszka. I nie będziesz musiała! Niektóre szkoły wychodzą młodym mamom naprzeciw i organizują zajęcia, na które można przychodzić z małymi dziećmi. Dzięki temu mamy nie muszą rezygnować z praktyki, a jednocześnie mają maluszka na oku. Czy któraś z Was praktykowała jogę w ciąży? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzu. Może jesteście w stanie polecić najlepsze szkoły jogi w Waszych miastach?

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Hannes Eichinger


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
Co na to fizjoterapeuci?
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?