Data modyfikacji:

Polip w szyjce macicy – zagrożenie dla ciąży?

Autor: Agnieszka Pytlińska

W czasie ciąży przyszła mama najbardziej obawia się o swoje dziecko. Sytuacje, które odbiegają w jakimś stopniu od normy, wywołują ogromny stres. Zwłaszcza krwawienie budzi obawy i przekonanie, że to zagrożenie dla ciąży. Tymczasem przyczyną niewielkich plamień może być polip na szyjce macicy.

 

polip w szyjce macicy

 

Polipy – co to takiego?

Przyczyna ich powstawania jest nie do końca znana, wiadomo tylko, że na ich rozrastanie duży wpływ mają zaburzenia poziomu hormonów, szczególnie nadmiar estriadolu, który stymuluje wzrost nabłonka i niski poziom progesteronu. Polip jest to bowiem twór powstały w wyniku nadmiernego rozrostu nabłonka wyścielającego jamę i kanał szyjki macicy. Często pojawia się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia lub w czasie ciąży, gdy gospodarka hormonalna nie jest stabilna. W zależności od tego, czy w jego budowie przeważa tkanka włóknista czy gruczołowa, wyróżnia się 2 typu polipów: włókniste i gruczolakowate. Polipy często mają budowę przypominającą maczugę, tzn. na wąskiej szypułce znajduje się kuliste zgrubienie.

 

Objawy i leczenie

W zależności od umiejscowienia polip daje różne objawy: jeżeli jest to polip w macicy, to może być odpowiedzialny za obfite i długie miesiączki lub krwawienie poza okresem. Z kolei polipy szyjkowe krwawią bezpośrednio po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym. Polipom może towarzyszyć też ból, zwłaszcza w czasie miesiączki, gdyż organizm próbuje się go pozbyć. Najczęściej jednak polipy nie dają żadnych objawów i wykrywane są w czasie wizyt kontrolnych. Wprawdzie większość polipów ma charakter łagodny, ale zdarzają się nowotwory, które przybierają postać polipów lub takie, z których nowotwór się może rozwinąć, dlatego bardzo ważne jest regularne powtarzanie badania cytologicznego, które pozwoli na wykrycie i leczenie tej zmiany. Po stwierdzeniu istnienia polipa należy go usunąć w ciągu kilku miesięcy. Jeżeli polip pojawił się w czasie ciąży, to lekarz może zalecić jego usunięcie i założenie szwu (jeżeli polip jest duży), częściej jednak zaleca obserwację, gdyż zdarza się, że polip zostanie samoczynnie usunięty podczas porodu.

 

Zdjęcie: © Max Tactic


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
W takich sytuacjach tylko dobry specjalista jest w stanie pomóc.
31-01-2017
Ocena:
droga Wenus proponuję Ci naprawdę uważać na siebie. Ja podczas dwóch ciąż miałam polipy. Są one groźne podczas ciąży i z czasem mogą coraz bardziej krwawić. W moich przypadkach skończyło się na utracie dzieci a leki które brałam nie działały
29-01-2017
Ocena:
Jestem w 11tc polipa stwierdxono podczas 1 wizyty stwierdzajacej ciażę czyli 8tc. Plamienia na początku byly delikatne w kolorze kawy latte występowały w różnej częstotliwości. Jednak dzis serce mi zamarło pojawiła sie krew. Jestem przerażona wizyte mam zaplanowaną za 4dni jednak jutro zadzwonię i zobaczymy co zaleci mi ginekolig.
30-09-2016
Ocena:
Witam serdecznie,jestem w 23 tyg ciazy I wykryto u mnie polipa 15 mm,ktory ciagle mi dokucza krwawiac glownie po wizytach w toalecie..po wizycie w szpitalu zapisano mi asparagin 3x2 tabletki. Niestety nie pomaga to za wiele...dziwnie czuje sie bedac w ciazy uzywajac podpasek club wkladek w zaleznosci Od obfitosci plamienia...czy jest jakas rada na to?
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?