Polip w szyjce macicy – zagrożenie dla ciąży?

Data:

W czasie ciąży przyszła mama najbardziej obawia się o swoje dziecko. Sytuacje, które odbiegają w jakimś stopniu od normy, wywołują ogromny stres. Zwłaszcza krwawienie budzi obawy i przekonanie, że to zagrożenie dla ciąży. Tymczasem przyczyną niewielkich plamień może być polip na szyjce macicy.

 

polip w szyjce macicy

 

Polipy – co to takiego?

Przyczyna ich powstawania jest nie do końca znana, wiadomo tylko, że na ich rozrastanie duży wpływ mają zaburzenia poziomu hormonów, szczególnie nadmiar estriadolu, który stymuluje wzrost nabłonka i niski poziom progesteronu. Polip jest to bowiem twór powstały w wyniku nadmiernego rozrostu nabłonka wyścielającego jamę i kanał szyjki macicy. Często pojawia się u kobiet między 30. a 50. rokiem życia lub w czasie ciąży, gdy gospodarka hormonalna nie jest stabilna. W zależności od tego, czy w jego budowie przeważa tkanka włóknista czy gruczołowa, wyróżnia się 2 typu polipów: włókniste i gruczolakowate. Polipy często mają budowę przypominającą maczugę, tzn. na wąskiej szypułce znajduje się kuliste zgrubienie.

 

Objawy i leczenie

W zależności od umiejscowienia polip daje różne objawy: jeżeli jest to polip w macicy, to może być odpowiedzialny za obfite i długie miesiączki lub krwawienie poza okresem. Z kolei polipy szyjkowe krwawią bezpośrednio po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym. Polipom może towarzyszyć też ból, zwłaszcza w czasie miesiączki, gdyż organizm próbuje się go pozbyć. Najczęściej jednak polipy nie dają żadnych objawów i wykrywane są w czasie wizyt kontrolnych. Wprawdzie większość polipów ma charakter łagodny, ale zdarzają się nowotwory, które przybierają postać polipów lub takie, z których nowotwór się może rozwinąć, dlatego bardzo ważne jest regularne powtarzanie badania cytologicznego, które pozwoli na wykrycie i leczenie tej zmiany. Po stwierdzeniu istnienia polipa należy go usunąć w ciągu kilku miesięcy. Jeżeli polip pojawił się w czasie ciąży, to lekarz może zalecić jego usunięcie i założenie szwu (jeżeli polip jest duży), częściej jednak zaleca obserwację, gdyż zdarza się, że polip zostanie samoczynnie usunięty podczas porodu.

 

Zdjęcie: © Max Tactic

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-2-2018
Ocena:
W takich sytuacjach tylko dobry specjalista jest w stanie pomóc.
31-1-2017
Ocena:
droga Wenus proponuję Ci naprawdę uważać na siebie. Ja podczas dwóch ciąż miałam polipy. Są one groźne podczas ciąży i z czasem mogą coraz bardziej krwawić. W moich przypadkach skończyło się na utracie dzieci a leki które brałam nie działały
29-1-2017
Ocena:
Jestem w 11tc polipa stwierdxono podczas 1 wizyty stwierdzajacej ciażę czyli 8tc. Plamienia na początku byly delikatne w kolorze kawy latte występowały w różnej częstotliwości. Jednak dzis serce mi zamarło pojawiła sie krew. Jestem przerażona wizyte mam zaplanowaną za 4dni jednak jutro zadzwonię i zobaczymy co zaleci mi ginekolig.
30-9-2016
Ocena:
Witam serdecznie,jestem w 23 tyg ciazy I wykryto u mnie polipa 15 mm,ktory ciagle mi dokucza krwawiac glownie po wizytach w toalecie..po wizycie w szpitalu zapisano mi asparagin 3x2 tabletki. Niestety nie pomaga to za wiele...dziwnie czuje sie bedac w ciazy uzywajac podpasek club wkladek w zaleznosci Od obfitosci plamienia...czy jest jakas rada na to?