Data publikacji:

Rak piersi - jak pomóc chorej kobiecie ?

Autor: Katarzyna Michniewska

Rak piersi jest chorobą, z której można się wyleczyć. Coraz częściej mówi się o tym, że jeśli pacjentka ma wolę życia, to nic nie stanie jej na przeszkodzie w walce z nowotworem. Liczne badania naukowe potwierdzają, że odpowiednia postawa wobec choroby zwiększa szanse przeżycia. O swojej wygranej w walce z rakiem otwarcie opowiadają osoby publiczne: Krystyna Kofta, Katarzyna Grochola czy choćby Kylie Minogue.

nowotwór piersi

Kilka słów o raku piersi

Rak piersi to najpopularniejszy nowotwór złośliwy wśród kobiet. Co roku w Polsce notuje się około 12. tysięcy zachorowań. Aktualne metody leczenia pozwalają na wyleczenie 80-90% chorujących kobiet. Jednakże warunkiem powrotu do zdrowia jest wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju choroby, gdy guz nie przekracza 1. cm wielkości. Dlatego tak istotna jest profilaktyka: regularne samobadanie piersi i mammografia.

 

Najczęstsze objawy raka piersi to:

- guz w piersi;
- zniekształcenie brodawki;
- wydzielina z brodawki;
- zmiana wielkości lub kształtu piersi;
- zmiany skórne wokół brodawki;
- pomarszczenie skóry piersi;
- guz w dole pachowym.

 

Jak pomóc kobiecie chorej na raka piersi

Po usłyszeniu diagnozy - nowotwór piersi kobieta doznaje szoku. Jak to rak? Dlaczego ja? Jak to możliwe? Co dalej? Czy to znaczy, że umrę? Po chwili pojawia się bunt i zwątpienie. Po co się leczyć? Szkoda reszty życia na wizyty w szpitalach. Co z dziećmi? Stopniowo strach przed bólem, samotnością i śmiercią ustępuje miejsca woli walki, w której oprócz leczenia najważniejszą rolę odgrywa wsparcie najbliższych.

Ale jak pomóc chorej osobie? Czy mogę coś zrobić? Owszem możesz i to bardzo wiele. Przede wszystkim nie traktuj kobiety jak pacjentki. Nie pytaj co chwilę jak się czuje i nie przypominaj o chorobie. Po prostu, bądź z nią.

Poznaj wroga. Znając przeciwnika łatwiej się z nim walczy. Posiadając odpowiednią wiedzę będzie Ci łatwiej zrozumieć, co czuje kobieta zmagająca się z nowotworem piersi. Nie bój się zapytać jej jak możesz pomóc. Być może chciałaby się po prostu przytulić lub wygadać, a nie wie jak zacząć rozmowę. Dla wielu chorych pomocne są spotkania z duchownymi. Postaraj się namówić kobietę na uczestnictwo w grupie wsparcia. Osoby, które wygrały walkę z rakiem dają nadzieję, pomagają i zawsze służą dobrym słowem.

Towarzysz chorej podczas wizyt u lekarza. Razem analizujcie wyniki badań, dyskutujcie o nowym leczeniu, wyciągajcie wnioski i znajdujcie pozytywne aspekty obecnego stanu rzeczy.

Jak wynika z licznych badań, korzyści wynikające ze wsparcia emocjonalnego są nieocenione. Pacjentki, które mają wsparcie w walce z rakiem piersi zdecydowanie szybciej i chętniej stosują się do zaleceń lekarskich. Kobieta zmagająca się z nowotworem złośliwym musi wiedzieć, że jesteś przy niej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Friday All right reserved

 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
24-08-2015
Ocena:
A ja PYTAM WAS - Czy prawda jest, że raka piersi można wyleczyć bezproblemowo, bo to NATURALNA reakcja mózgu na dramatyczne konflikty? Spotkałam się z taką stroną http://domyzdrowienia.org.pl gdzie organizują turnusy zdrowienia, na których ponoć można sobie uswiadomić swój konflikt i wyjść z raka ???!!!
13-01-2015
Ocena:
U mnie w rodzinie babcia miała raka piersi, ale poddała się zabiegowi mastektomii i dożyła 87 lat! Z tą chorobą naprawdę można wygrać. Ja z koleipoddałam się badaniom genetycznym na BRCA1 i BRCA2. Niestety wyszła mi mutacja w BRCA2. Wykonuję systematycznie badania wskazane na podstawie wyniku i na razie jest ok. Wiem ponadto, że gdyby pojawiły się jakiekolwiek zmiany wykryję je szybko i lekarze będą mogli działać na wczesnym stadium.
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.