Rak piersi - jak pomóc chorej kobiecie ?

Data:

Rak piersi jest chorobą, z której można się wyleczyć. Coraz częściej mówi się o tym, że jeśli pacjentka ma wolę życia, to nic nie stanie jej na przeszkodzie w walce z nowotworem. Liczne badania naukowe potwierdzają, że odpowiednia postawa wobec choroby zwiększa szanse przeżycia. O swojej wygranej w walce z rakiem otwarcie opowiadają osoby publiczne: Krystyna Kofta, Katarzyna Grochola czy choćby Kylie Minogue.

nowotwór piersi

Kilka słów o raku piersi

Rak piersi to najpopularniejszy nowotwór złośliwy wśród kobiet. Co roku w Polsce notuje się około 12. tysięcy zachorowań. Aktualne metody leczenia pozwalają na wyleczenie 80-90% chorujących kobiet. Jednakże warunkiem powrotu do zdrowia jest wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju choroby, gdy guz nie przekracza 1. cm wielkości. Dlatego tak istotna jest profilaktyka: regularne samobadanie piersi i mammografia.

 

Najczęstsze objawy raka piersi to:

- guz w piersi;
- zniekształcenie brodawki;
- wydzielina z brodawki;
- zmiana wielkości lub kształtu piersi;
- zmiany skórne wokół brodawki;
- pomarszczenie skóry piersi;
- guz w dole pachowym.

 

Jak pomóc kobiecie chorej na raka piersi

Po usłyszeniu diagnozy - nowotwór piersi kobieta doznaje szoku. Jak to rak? Dlaczego ja? Jak to możliwe? Co dalej? Czy to znaczy, że umrę? Po chwili pojawia się bunt i zwątpienie. Po co się leczyć? Szkoda reszty życia na wizyty w szpitalach. Co z dziećmi? Stopniowo strach przed bólem, samotnością i śmiercią ustępuje miejsca woli walki, w której oprócz leczenia najważniejszą rolę odgrywa wsparcie najbliższych.

Ale jak pomóc chorej osobie? Czy mogę coś zrobić? Owszem możesz i to bardzo wiele. Przede wszystkim nie traktuj kobiety jak pacjentki. Nie pytaj co chwilę jak się czuje i nie przypominaj o chorobie. Po prostu, bądź z nią.

Poznaj wroga. Znając przeciwnika łatwiej się z nim walczy. Posiadając odpowiednią wiedzę będzie Ci łatwiej zrozumieć, co czuje kobieta zmagająca się z nowotworem piersi. Nie bój się zapytać jej jak możesz pomóc. Być może chciałaby się po prostu przytulić lub wygadać, a nie wie jak zacząć rozmowę. Dla wielu chorych pomocne są spotkania z duchownymi. Postaraj się namówić kobietę na uczestnictwo w grupie wsparcia. Osoby, które wygrały walkę z rakiem dają nadzieję, pomagają i zawsze służą dobrym słowem.

Towarzysz chorej podczas wizyt u lekarza. Razem analizujcie wyniki badań, dyskutujcie o nowym leczeniu, wyciągajcie wnioski i znajdujcie pozytywne aspekty obecnego stanu rzeczy.

Jak wynika z licznych badań, korzyści wynikające ze wsparcia emocjonalnego są nieocenione. Pacjentki, które mają wsparcie w walce z rakiem piersi zdecydowanie szybciej i chętniej stosują się do zaleceń lekarskich. Kobieta zmagająca się z nowotworem złośliwym musi wiedzieć, że jesteś przy niej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Friday All right reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
24-8-2015
Ocena:
A ja PYTAM WAS - Czy prawda jest, że raka piersi można wyleczyć bezproblemowo, bo to NATURALNA reakcja mózgu na dramatyczne konflikty? Spotkałam się z taką stroną http://domyzdrowienia.org.pl gdzie organizują turnusy zdrowienia, na których ponoć można sobie uswiadomić swój konflikt i wyjść z raka ???!!!
13-1-2015
Ocena:
U mnie w rodzinie babcia miała raka piersi, ale poddała się zabiegowi mastektomii i dożyła 87 lat! Z tą chorobą naprawdę można wygrać. Ja z koleipoddałam się badaniom genetycznym na BRCA1 i BRCA2. Niestety wyszła mi mutacja w BRCA2. Wykonuję systematycznie badania wskazane na podstawie wyniku i na razie jest ok. Wiem ponadto, że gdyby pojawiły się jakiekolwiek zmiany wykryję je szybko i lekarze będą mogli działać na wczesnym stadium.