Rak piersi jest chorobą, z której można się wyleczyć. Coraz częściej mówi się o tym, że jeśli pacjentka ma wolę życia, to nic nie stanie jej na przeszkodzie w walce z nowotworem. Liczne badania naukowe potwierdzają, że odpowiednia postawa wobec choroby zwiększa szanse przeżycia. O swojej wygranej w walce z rakiem otwarcie opowiadają osoby publiczne: Krystyna Kofta, Katarzyna Grochola czy choćby Kylie Minogue.
Rak piersi to najpopularniejszy nowotwór złośliwy wśród kobiet. Co roku w Polsce notuje się około 12. tysięcy zachorowań. Aktualne metody leczenia pozwalają na wyleczenie 80-90% chorujących kobiet. Jednakże warunkiem powrotu do zdrowia jest wykrycie raka we wczesnym stadium rozwoju choroby, gdy guz nie przekracza 1. cm wielkości. Dlatego tak istotna jest profilaktyka: regularne samobadanie piersi i mammografia.
Najczęstsze objawy raka piersi to:
- guz w piersi;
- zniekształcenie brodawki;
- wydzielina z brodawki;
- zmiana wielkości lub kształtu piersi;
- zmiany skórne wokół brodawki;
- pomarszczenie skóry piersi;
- guz w dole pachowym.
Po usłyszeniu diagnozy - nowotwór piersi kobieta doznaje szoku. Jak to rak? Dlaczego ja? Jak to możliwe? Co dalej? Czy to znaczy, że umrę? Po chwili pojawia się bunt i zwątpienie. Po co się leczyć? Szkoda reszty życia na wizyty w szpitalach. Co z dziećmi? Stopniowo strach przed bólem, samotnością i śmiercią ustępuje miejsca woli walki, w której oprócz leczenia najważniejszą rolę odgrywa wsparcie najbliższych.
Ale jak pomóc chorej osobie? Czy mogę coś zrobić? Owszem możesz i to bardzo wiele. Przede wszystkim nie traktuj kobiety jak pacjentki. Nie pytaj co chwilę jak się czuje i nie przypominaj o chorobie. Po prostu, bądź z nią.
Poznaj wroga. Znając przeciwnika łatwiej się z nim walczy. Posiadając odpowiednią wiedzę będzie Ci łatwiej zrozumieć, co czuje kobieta zmagająca się z nowotworem piersi. Nie bój się zapytać jej jak możesz pomóc. Być może chciałaby się po prostu przytulić lub wygadać, a nie wie jak zacząć rozmowę. Dla wielu chorych pomocne są spotkania z duchownymi. Postaraj się namówić kobietę na uczestnictwo w grupie wsparcia. Osoby, które wygrały walkę z rakiem dają nadzieję, pomagają i zawsze służą dobrym słowem.
Towarzysz chorej podczas wizyt u lekarza. Razem analizujcie wyniki badań, dyskutujcie o nowym leczeniu, wyciągajcie wnioski i znajdujcie pozytywne aspekty obecnego stanu rzeczy.
Jak wynika z licznych badań, korzyści wynikające ze wsparcia emocjonalnego są nieocenione. Pacjentki, które mają wsparcie w walce z rakiem piersi zdecydowanie szybciej i chętniej stosują się do zaleceń lekarskich. Kobieta zmagająca się z nowotworem złośliwym musi wiedzieć, że jesteś przy niej.
Zdjęcie: Fotolia by © Friday All right reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.