Samobadanie piersi

Data:

Samobadanie piersi jest niezwykle ważnym i stosunkowo prostym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w obrębie piersi. Najlepiej wykonywać je co miesiąc, tydzień po menstruacji, gdy piersi nie są nabrzmiałe i drażliwe. W jaki sposób je wykonać i na co zwrócić uwagę?

 

samokontrola_piersi_duze

 

 

Szczególnie zadbaj o piersi

Nie wyobrażasz sobie dbania o własne ciało bez wcierania balsamu, nakładania maseczki, peelingu twarzy i depilacji nóg? Ja także, ale pójdźmy krok dalej! Zadbaj o swój biust. Nie tylko poprzez wcieranie kremów ujędrniających, ale także regularne badanie piersi i wnikliwą kontrolę ich stanu. Nie wiem czy wiesz, ale około 80% Polek ma zmiany w piersiach. Na szczęście w zdecydowanej większości to nie rak, tylko niegroźne torbiele, włókniaki lub brodawczaki. W tym przypadku zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne. Gdy w piersi wyczujesz guzek, albo zgrubienie lub z brodawki wycieka płyn koniecznie udaj się do lekarza.

 

Jak wykonać samobadanie piersi - krok po kroku

 1. Rozbierz się do pasa i stań przed lustrem. Dokładnie obejrzyj piersi sprawdzając czy nie ma zmian w ich wyglądzie: kształcie, kolorze, strukturze oraz kolorze brodawek. Pamiętaj, że górna część piersi dochodzi aż do pachy. Upewnij się też czy nie pojawiły się wypryski, dołki i wyciągnięcia skóry. Porównaj wielkość obu brodawek.
 2. Załóż ręce za głowę i ustaw się bokiem do lustra. Obejrzyj biust z jednego, a następnie z drugiego boku.
 3. Oprzyj dłonie na biodrach i naciskając mocno napnij mięśnie klatki piersiowej. Sprawdź, czy nie ma żadnych widocznych zmian.
 4. Pochyl się do przodu i zobacz czy na piersiach nie ma widocznych zagłębień i pofałdowań skóry oraz zmian w kształcie piersi i brodawek.
 5. Ściśnij brodawki upewniając się czy nie wydobywa się z nich żaden płyn.
 6. Następnie połóż się na plecach i podłóż prawą rękę pod głowę. Jeśli masz duży biust podłóż poduszkę pod lewy bark. Lewą dłonią mocno uciśnij pierś (techniki badania przedstawiamy poniżej). Bardzo ważne jest, aby cała dłoń przylegała do piersi.
 7. Sprawdź pachę i dołki nadobojczykowe czy nie ma tam guzków i powiększonych węzłów chłonnych.
 8. Następnie podłóż lewą rękę pod głowę i prawą dłonią zbadaj lewą pierś.

 

Techniki badania piersi

 • ruchy okrężne – Zatocz duże koło po obwodzie piersi wykonując jednocześnie niewielkie kółeczka prostopadle do kierunku ruchu. Ruchem spiralnym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) przesuwaj się w kierunku brodawki.
 • ruchy promieniste – Połóż dłoń na brodawce. Następnie zataczając niewielkie koła zbadaj pierś przemieszczając dłoń w kierunku godziny 12-stej. Powtórz badanie w kierunku godziny 1-szej itd.
 • ruchy góra-dół – Zataczając niewielkie kółka zbadaj całą pierś przesuwając dłoń ‘wężykiem’ w kierunku góra-dół.

 

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • guzek lub zgrubienie w piersi lub pod pachą, które nie reaguje na zmiany hormonalne cyklu i nie znika po menstruacji;
 • wyciek z brodawki sutkowej;
 • zmiany kształtu piersi lub brodawki;
 • zmiany w wyglądzie brodawek: zaczerwienienia, strupki, wciągnięcia, łuszczenia naskórka;
 • zaczerwienienie lub obrzęk piersi;
 • pojawienie się na piersi pofałdowanej skóry przypominającej skórkę pomarańczy;
 • zmiany w kolorze lub strukturze skóry;
 • owrzodzenie, dołki w brodawce lub skórze na piersi.

 

Jeśli podczas samobadania piersi wyczujesz zmianę koniecznie skonsultuj ją z lekarzem. Wątpliwości rozstrzygnąć mogą specjalistyczne badania – mammografia i ultrasonografia.

 

Kiedy najlepiej badać piersi?

Cykle miesięczne, ciąża i przekwitanie powodują zmiany gęstości i struktury piersi. Maleje w nich ilość tkanki tłuszczowej, piersi są wrażliwe na dotyk, albo bardziej nabrzmiałe. Dlatego na badanie piersi warto wybrać odpowiedni dzień, najlepiej tydzień po menstruacji. Pamiętaj też, że samobadanie nie zwalnia Cię z potrzeby regularnego badania piersi u specjalisty. Dlatego raz w roku udaj się na USG (wybierz termin między 1 a 10 dniem cyklu). Jeśli masz powyżej 40 lat powinnaś także wykonywać mammografię - raz na rok, dwa lata.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Forgiss All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
20-5-2016
Ocena:
Przede wszystkim to badania profilaktyczne są bardzo ważne i ja robiłam jeszcze testy predyspozycji do zachorowania na nowotwory w medgentix tez ważna sprawa