Data modyfikacji:

Komórka niebezpieczna w ciąży?

Autor: Agnieszka Pytlińska

Amerykańscy naukowcy odkryli, iż dzieci ciężarnych matek, które w trakcie tych 9. miesięcy często korzystały z telefonów komórkowych sprawiają więcej problemów wychowawczych niż ich rówieśnicy. I choć nie udowodniono bezpośredniego negatywnego wpływu komórek na przebieg ciąży i na rozwijające się w brzuchu maleństwo, to prowadzone na świecie badania dają sporo do myślenia. Czym więc grozi korzystanie z komórek w czasie ciąży?

 

używanie telefonu komórkowego w ciąży

 

Badania nad zagrożeniami ciąży

Badania dotyczące zagrożenia ciąży telefonami komórkowymi i ich wpływu na dzieci przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na próbie złożonej z 29. tysięcy dzieci urodzonych między 1997 a 1999 rokiem i ich matkach. Stwierdzono, że u dzieci matek, które często korzystały podczas ciąży oraz wczesnego macierzyństwa z telefonów komórkowych, pojawiły się różne problemy wychowawcze. Takie zmiany zanotowano u około 30% badanych 7-latków, a więc są one dość powszechnym zjawiskiem. W badaniu brano pod uwagę również czynniki takie jak płeć, zdrowie psychiczne i styl życia.

Choć przeciwnicy komórek spodziewaliby się zapewne bardziej spektakularnych odkryć jak np. wzrost liczby wad genetycznych lub ilości przedwczesnych porodów, to nic na takie bezpośrednie powiązania nie wskazuje. Warto jednak pamiętać, że telefon komórkowy używany codziennie i przez niemal każdego to wyznacznik dopiero ostatnich lat. Wiele nieprawidłowości może ujawnić się dopiero w przyszłości.

Komórka nie taka groźna

Część badaczy poddaje w wątpliwość wyniki amerykańskich badań twierdząc, że na złe zachowanie dzieci mogły mieć wpływ również inne czynniki, niekoniecznie sam telefon komórkowy. Wskazują chociażby na to, że matki często korzystające z telefonów podczas ciąży, robiły to również po porodzie i przez kolejne lata. Ich zdaniem długi czas spędzany na rozmowach telefonicznych mógł po prostu skrócić czas poświęcany dziecku. Co w konsekwencji doprowadziło do problemów wychowawczych.

Jak na razie trudno jest dokładnie określić czy i jaki wpływ mają telefony komórkowe na przebieg ciąży. Jedno jest pewne - niemal z dnia na dzień pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, które prowadzą do zmian parametrów badań. W teorii korzystanie z nowoczesnego telefonu nie powinno szkodzić nikomu, jednakże zawsze istnieje pewne „ale”, którego mogą nie dostrzegać nawet naukowcy. Dlatego może lepiej w tym szczególnym okresie odpuścić sobie długie pogawędki telefoniczne. W tym przypadku stanowczo lepiej „zapobiegać niż leczyć”.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Konstantin Sutyagin


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
14-10-2016
Ocena:
Ja też uważam, że lepiej być przezornym i lepiej nie gadać godzinami w ciazy. Ja sobie też kupiłam odpromiennik Creatos, który niweluje to promieniowanie. Lepiej być przezornym :)
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?