Data modyfikacji:

Świąd skóry w ciąży, o czym może świadczyć?

Autor: Joanna Górnisiewicz

Jedną z dolegliwości, które dość często dotykają kobiety w ciąży, jest swędzenie skóry. Przyczyny mogą być bardzo błahe, zdarza się jednak, że uciążliwy świąd skóry jest objawem poważnego zaburzenia.

 

świąd skóry w ciąży

 

Niegroźna dolegliwość

Skóra w ciąży nie ma łatwo, szczególnie ta na brzuchu. W ciągu kilku miesięcy musi rozciągnąć się tak bardzo! Nic więc dziwnego, że owo rozciąganie jest przyczyną dotkliwego swędzenia. Dlatego należy smarować brzuch, biodra, a nawet plecy nawilżającymi kremami, które choć trochę złagodzą uczucie dyskomfortu. Powinien to być specyfik przeznaczony dla mam w ciąży, ale niektórym kobietom ulgę przynosi smarowanie się oliwką dla dzieci. Unikać trzeba także szorstkich, drażniących ubrań, gorących kąpieli i opalania się.

 

Uciążliwe, ale niegroźne

Czasami skóra nie tylko swędzi, ale też pokrywa się grudkami, pęcherzykami, pokrzywką, które występują najpierw tam, gdzie pojawiły się rozstępy, a później również na tułowiu i kończynach, przy czym twarz, dłonie i stopy są wolne od zmian. Choroba zaczyna się w trzecim trymestrze, zwykle u pierwiastek, częściej w ciąży mnogiej, jej nazwa to: swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży (Pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy – PUPPP). Leczy się ją objawowo, smarując kortykosteroidami, które przepisać musi lekarz.

Także „świerzbiączka ciężarnych” objawia się dotkliwym swędzeniem, a grudki jej towarzyszące są zgrupowane zwykle na kończynach i w górnej części tułowia. Tego typu dermatozy mijają zwykle wraz z porodem, zdarza się, że zostawiają przebarwienia.

 


Przemijające, ale niebezpieczne

Jeżeli swędzą dłonie i stopy (później także reszta ciała), a towarzyszą temu mdłości, żółtaczka, powiększenie wątroby, to prawdopodobnie dolegliwość jest poważniejsza: cholestaza. Jest ona spowodowana zaburzeniami pracy wątroby i pojawia się wówczas, gdy wzrost hormonów ciążowych jest najwyższy, czyli koło 30 tygodnia. Lekarz musi wykluczyć inne choroby, więc ciężarna zwykle musi zostać poddana obserwacji, zwłaszcza, że cholestaza może spowodować zaburzenia krzepnięcia krwi, ale także poród przedwczesny, dlatego niezbędne jest monitorowanie ciąży. Także cukrzyca ciążowa może objawiać się swędzeniem skóry, zwykle już na początku ciąży. Cukrzycę łatwo wykryć (ciężarne poddawane są testowi obciążenia glukozą) i stosunkowo łatwo leczyć (przede wszystkim dietą), jednak nie można jej zaniedbać, gdyż może to poważnie zagrozić dziecku i matce.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Friday


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
28-05-2018
Ocena:
tak to jest zreszta warunek konieczny. nawet jak ktos nie ma objawow to musi przejsc leczenie. tylko wtedy mozna sie wyleczyc
28-05-2018
Ocena:
Hanna a leczyłas się sama czy wraz z innymi w domu? Bo nie wiem czy wiesz ale trzeba wszystkich przeleczyc żeby to nie wracało
28-05-2018
Ocena:
no raz a porzadnie sie wyleczyc trzeba, to nie bedzie wracal, ale nigdy nie wiesz czy potem cie znowu gdzies nie zaraza...
25-05-2018
Ocena:
jest jakis sposob zeby ten siwerzb ciagle nie wracal?
22-04-2018
Ocena:
no nas tez lekarz uprzedzał o tym, że moze to troche potrwać. Z tego co pamiętam to byl to jakis miesiąc. Na szczęście nikt z rodziny się nie zaraził i nie ciagnelo sie to dluzej
22-04-2018
Ocena:
i co po jakim czasie wyleczyliscie? bo slyszalam ze dlugo sie to moze ciagnac
18-04-2018
Ocena:
ja u corki stosowałam novoscabin jak w przedszkolu to złapała. fajny preparat, bo łatwy w użyciu, jakoś 5 dni się stosuje, a później tylko fenistil w kropach podawałam w razie jakby świąd się utrzymywał (bo moze)
16-04-2018
Ocena:
Moze sprobuj domowych sposobow, slyszalam, ze olejek herbaciany stosuje sie na świerzb. Chociaż też uważam, ze najbezpieczniej bedzie udac sie do lekarza
14-04-2018
Ocena:
no tak tylko ze ja w 4tym miesiacu... nie chcialabym sie faszerowac jakimis lekami teraz...
31-03-2017
Ocena:
katerina, idź do lekarza jak najszybciej! jest wiele środków do zwalczania tego swiństwa, bez recepty tez. Ja sama złapałam świerzb po porodzie już (pewnie przez obnizona odporność :/)
31-03-2017
Ocena:
a co jeśli swędzenie okaże się świerzbem? zaczynam mieć takie podejrzenia...
17-03-2016
Ocena:
Jestem w 32 tyg. ciąży. Tak okropnie mnie swędzi dolna część brzucha, że chyba zwariuję. Nawet teraz ciężko mi pisać, drapię się ciągle. Trudno, będą rozstępy ;( Byle by podrapać to swędzące miejsce ;P
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?