Data publikacji:

Zakazane kosmetyki - czego lepiej nie używać w ciąży?

Autor: Ulanka

O skórę należy dbać na co dzień, jednak w czasie ciąży wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Oprócz kosmetyków do zadań specjalnych, czyli przeznaczonych dla kobiet w ciąży, możesz sięgać po zwykłe produkty (kto zdecydowałby się na wyrzucenie wszystkich posiadanych kosmetyków?). Musisz jednak wiedzieć, jakich substancji w tym szczególnym okresie lepiej unikać. 

 

Kosmetyki zakazane w ciąży

 

Jakich kosmetyków się wystrzegać?

Na czas ciąży bezwzględnie powinno się odstawić produkty, które zawierają następujące składniki:

  • triklosan - używany w produktach antybakteryjnych, ma działanie rakotwórcze,
  • kwas salicylowy - ma działanie złuszczające, a więc zawarty jest w peelingach i kosmetykach przeznaczonych dla cery trądzikowej. Może powodować powikłania ciąży, wady wrodzone noworodka i zaburzoną krzepliwość krwi u dziecka,
  • witamina A - może powodować uszkodzenia płodu,
  • olejek rozmarynowy - może wykazywać działanie rakotwórcze, ale przede wszystkim, podany doustnie, ma działanie poronne,
  • fluor - zawarty w płynach do płukania ust, toksycznie wpływa na rozwijające się dziecko,
  • mocno stężone kwasy AHA - mogą spowodować silne przebarwienia skóry.

Na czas ciąży powinno się odstawić wszystkie kosmetyki o intensywnym działaniu, takie jak lakiery i pianki do włosów, lakiery i zmywacze do paznokci czy silnie perfumowane kosmetyki. Wszystkie te agresywne produkty mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. U chłopców mogą pojawić się problemy ze spermatogenezą, czyli wytwarzaniem plemników w jądrach, zaś dziewczynki mogą być zagrożone wcześniejszym pokwitaniem. Warto też unikać takich toksycznych składników jak parabeny, BHT i BHA, które mają działanie rakotwórcze. W trakcie ciąży należy odstawić kosmetyki o działaniu estrogennym (na przykład wyciąg z soi).

 

Na które produkty uważać?

Bardzo popularne jest przekonanie, że w trakcie ciąży lepiej powstrzymać się od stosowania chemicznych substancji do włosów, przede wszystkim farb. Jak to w końcu jest - farbować, czy nie? Zwolennicy tezy o konieczności powstrzymania się przed zabiegiem farbowania wskazują na przenikanie substancji z farby do łożyska. Inni twierdzą, że to mit. Nasza rada - jeśli nie możesz zrezygnować z koloryzacji, poczekaj z nią do zakończenia drugiego trymestru. Unikniesz tym samym zbędnego ryzyka zaszkodzenia dziecku.

 

Należy też zachować ostrożność podczas stosowania ciepłego wosku (dotyczy to depilacji całego ciała), który może wpływać na krążenie żylne. Z tego samego powodu powinnaś też rozważyć odstawienie kosmetyków zawierających kofeinę - wpływają one na krążenie żylne i mogą powodować żylaki. Zamiast tego sięgnij po kosmetyki ujędrniające, które zawierają bezpieczne ekstrakty roślinne.

 

Które kosmetyki są w pełni bezpieczne?

W trakcie ciąży bez obaw możesz stosować kosmetyki z takim składnikami, jak:

  • naturalne ekstrakty, np. z wiesiołka czy ogórecznika,
  • gliceryna,
  • panthenol,
  • kwas hialuronowy,
  • olej kokosowy (świetnie sprawdzi się zarówno w łazience, jak i w kuchni! Jest to doskonały preparat na rozstępy i świetny sposób na wzmocnienie odporności).

Na ogół cera ciężarnych kobiet jest ładniejsza, niż zazwyczaj, jednak zdarza się i tak, że jej stan się pogarsza. Czy skoro w czasie ciąży powinno się unikać kwasów AHA czy kwasu salicylowego, kobieta jest skazana na prawie rok problemów skórnych? Oczywiście można znaleźć bezpieczniejsze alternatywy. Jeśli wahasz się, czy dany kosmetyk jest bezpieczny w trakcie ciąży, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty. Na pewno sprawdzą się kosmetyki hipoalergiczne, które zapobiegają alergii (te przebadane dermatologicznie i wskazane dla kobiet w ciąży posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka). Dobrze jest też stosować wysokie filtry, które chronią skórę przed przebarwieniami. 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
26-05-2017
Ocena:
Iwona, jakie lakiery polecasz, te z dobrym składem?? Co to za marki??? ja własnie kupiłam ostatnio ten top seche vite i chyba mnie uczulił, pojawiły się małe krostki na dłoniach i podpuchnięte opuszki, dziś wybieram się z tym do dermatologaPozdrawiam
01-04-2017
Ocena:
Mysle, ze chodzilo o nadmiar wit A, bo jednak jakos sie wchlania. Dla mnie to porażka jak widzę witaminy dla ciezarnych z wit A w składzie to aż przerazenie bierze, kiedy wlasnie lepien ograniczac nawet w diecie...
08-03-2017
Ocena:
Myślę, że unikanie składnikőw rakotwórczych, jest wskazane, niezależnie od ciąży, wieku i płci człowieka.Czytajmy zawsze kompozycję kupowanego kosmetyku. Na początku trochę kłopotliwe i czasochłonne, ale gdy dobierzemy odpowiednie dla nas specyfiki, kupujemy je automatycznie. Uwielbiam lakiery do paznokci, natomiast od wielu lat wybieram te 3 free, tzn. bez folmaldehydu, toluenu i DBP. Znalazłam 3 marki z bezpiecznymi seriami i tego się trzymam. Uwaga na killera top coat, przyspieszającego wysychanie, uwielbianego przez zwolenniczki manucure, słynny Sèche vite! Wystarczy otworzyć butelkę, a smród chemikaliów przyprawia o zawrót głowy. Formaldehyd, toluen to tylko kropla w morzu niebezpiecznych substancji w Sèche Vite. Odżywki Essie też są na czarnej liście myślących o zdrowiu. Planując ciążę ( nie tylko wtedy) czytajmy skład. Nie dajmy sobie sprzedać wszystkiego, co daje ładny efekt i jest skuteczne w działaniu.To podstawa odpowiedzialności za siebie i naszą rodzinę.
22-01-2017
Ocena:
co za bzdura wit a zewn w ogole nie wplywa na plod
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.