Data publikacji:

Celiakia a ciąża

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Celiakia to choroba o podłożu genetycznym, która polega na silnej nietolerancji glutenu. To białko roślinne występujące w kilku rodzajach zbóż. U osób, których układ pokarmowy nie radzi sobie prawidłowo z trawieniem tego białka, gluten może działać toksycznie na organizm. A przez to powodować niepłodność.

ciąża z celiakią

 

Gluten to połączenie białek roślinnych, które znajduje się w pszenicy (i jej odmianach), życie oraz w jęczmieniu. Celiakia to choroba, która polega na trwałej nietolerancji tego połączenia białek. Przyjmowanie glutenu w pokarmie skutkuje u osób chorych na celiakię uszkodzeniem kosmków jelitowych. To z kolei może prowadzić do zaburzenia wchłaniania składników spożywczych z pożywienia, a co za tym idzie nawet do niedoborów. Dodatkowo przy niezdiagnozowanej celiakii może dojść do toksycznego wpływu tego białka na organizm. A to z kolei może mieć groźne konsekwencje dla innych układów i całego organizmu.

Celiakia a zajście w ciążę

Celiakia, nazywana również chorobą trzewną jest chorobą autoimmunologiczną. Może powodować niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Celiakia jest chorobą wrodzoną, ale może ujawnić się w różnych momentach życia. Często do zdiagnozowania celiakii dochodzi właśnie wówczas, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko, a lekarze nie znajdują przyczyn związanych z układem rozrodczym. Celiakia może przyjmować postać utajoną lub skąpoobjawową, więc wiele osób choruje nieświadomie. Zidentyfikowanie dolegliwości następuje dopiero po diagnozie.

Po wykonaniu badań w kierunku celiakii okazuje się, że częste biegunki lub zaparcia, wzdęcia, stany zapalne jamy ustnej, uczucie zmęczenia były objawami celiakii. Zaburzenie płodności na skutek nieleczonej celiakii może nastąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U kobiet okres płodny jest skrócony, może dochodzić do zatrzymania owulacji albo problemem jest zagnieżdżenie i utrzymanie się zarodka. U mężczyzn nieleczona celiakia może obniżać jakość nasienia, a nawet powodować impotencję.

Celiakia w ciąży

Pomimo celiakii i skróconego okresu płodnego u kobiety oraz szeregu zaburzeń, do których choroba prowadzi, może dojść do zapłodnienia. W przypadku nieleczonej celiakii istnieje wysokie ryzyko poronienia. Dodatkowo często notuje się przypadki cukrzycy ciążowej u ciężarnych z nieleczoną celiakią. Warto jednak wiedzieć, że leczenie celiakii nie jest skomplikowane. Przy prawidłowym postępowaniu kobieta ze zdiagnozowaną celiakią może urodzić zdrowe dziecko, a choroba ta nie jest nawet przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Kluczem jest stosowanie diety bezglutenowej.

Leczenie celiakii w ciąży

Nie ma leku na celiakię i jedyny sposobem zlikwidowania uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów jest stosowanie diety bezglutenowej. Wbrew obiegowej opinii dieta bezglutenowa w ciąży może być stosowana bez obaw. Dieta bez glutenu może być w pełni wartościowa i zbilansowana. Węglowodany ze zbóż można przyjmować w postaci produktów bezglutenowych. Ryż, kukurydza, komosa ryżowa, kasza jaglana, gryka, owiec amarantus. Komponując dietę bezglutenową należy bacznie przyglądać się etykietom, bo wiele produktów, których o to nie podejrzewamy – może zawierać gluten, na przykład wędliny lub jogurty. Kobiety z celiakią, które zajdą w ciążę powinny być pod kontrolą nie tylko ginekologa położnika, ale także gastroenterologa. 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?