Data publikacji:

Celiakia a ciąża

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Celiakia to choroba o podłożu genetycznym, która polega na silnej nietolerancji glutenu. To białko roślinne występujące w kilku rodzajach zbóż. U osób, których układ pokarmowy nie radzi sobie prawidłowo z trawieniem tego białka, gluten może działać toksycznie na organizm. A przez to powodować niepłodność.

ciąża z celiakią

 

Gluten to połączenie białek roślinnych, które znajduje się w pszenicy (i jej odmianach), życie oraz w jęczmieniu. Celiakia to choroba, która polega na trwałej nietolerancji tego połączenia białek. Przyjmowanie glutenu w pokarmie skutkuje u osób chorych na celiakię uszkodzeniem kosmków jelitowych. To z kolei może prowadzić do zaburzenia wchłaniania składników spożywczych z pożywienia, a co za tym idzie nawet do niedoborów. Dodatkowo przy niezdiagnozowanej celiakii może dojść do toksycznego wpływu tego białka na organizm. A to z kolei może mieć groźne konsekwencje dla innych układów i całego organizmu.

Celiakia a zajście w ciążę

Celiakia, nazywana również chorobą trzewną jest chorobą autoimmunologiczną. Może powodować niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Celiakia jest chorobą wrodzoną, ale może ujawnić się w różnych momentach życia. Często do zdiagnozowania celiakii dochodzi właśnie wówczas, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko, a lekarze nie znajdują przyczyn związanych z układem rozrodczym. Celiakia może przyjmować postać utajoną lub skąpoobjawową, więc wiele osób choruje nieświadomie. Zidentyfikowanie dolegliwości następuje dopiero po diagnozie.

Po wykonaniu badań w kierunku celiakii okazuje się, że częste biegunki lub zaparcia, wzdęcia, stany zapalne jamy ustnej, uczucie zmęczenia były objawami celiakii. Zaburzenie płodności na skutek nieleczonej celiakii może nastąpić zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. U kobiet okres płodny jest skrócony, może dochodzić do zatrzymania owulacji albo problemem jest zagnieżdżenie i utrzymanie się zarodka. U mężczyzn nieleczona celiakia może obniżać jakość nasienia, a nawet powodować impotencję.

Celiakia w ciąży

Pomimo celiakii i skróconego okresu płodnego u kobiety oraz szeregu zaburzeń, do których choroba prowadzi, może dojść do zapłodnienia. W przypadku nieleczonej celiakii istnieje wysokie ryzyko poronienia. Dodatkowo często notuje się przypadki cukrzycy ciążowej u ciężarnych z nieleczoną celiakią. Warto jednak wiedzieć, że leczenie celiakii nie jest skomplikowane. Przy prawidłowym postępowaniu kobieta ze zdiagnozowaną celiakią może urodzić zdrowe dziecko, a choroba ta nie jest nawet przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Kluczem jest stosowanie diety bezglutenowej.

Leczenie celiakii w ciąży

Nie ma leku na celiakię i jedyny sposobem zlikwidowania uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów jest stosowanie diety bezglutenowej. Wbrew obiegowej opinii dieta bezglutenowa w ciąży może być stosowana bez obaw. Dieta bez glutenu może być w pełni wartościowa i zbilansowana. Węglowodany ze zbóż można przyjmować w postaci produktów bezglutenowych. Ryż, kukurydza, komosa ryżowa, kasza jaglana, gryka, owiec amarantus. Komponując dietę bezglutenową należy bacznie przyglądać się etykietom, bo wiele produktów, których o to nie podejrzewamy – może zawierać gluten, na przykład wędliny lub jogurty. Kobiety z celiakią, które zajdą w ciążę powinny być pod kontrolą nie tylko ginekologa położnika, ale także gastroenterologa. 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.