Data modyfikacji:

Dieta bezglutenowa w ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Celiakia nazywa chorobą trzewną to nic innego jak nietolerancja glutenu. Gluten jest mieszaniną białek, która występuje w zbożach. Przede wszystkim w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jedynym sposobem leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej. Jest to ważne szczególnie w ciąży.

zboża bezglutenowe

Celiakia a ciąża

Celiakia może ujawnić się właśnie w ciąży i bardzo ważne jest, aby szybko ją zdiagnozować i leczyć.  Nieleczona celiakia w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań. Zazwyczaj kobiety, które (zwykle nieświadomie) chorują na celiakię mają problemy z zajściem w ciąże lub jej utrzymaniem. Gdy dochodzi jednak do zapłodnienia i ciąża przetrwa pierwsze tygodnie, bardzo ważne jest, aby zacząć stosować dietę bezglutenową i być pod stałą opieką nie tylko ginekologa położnika, ale także gastroenterologa.

Celiakię w ciąży trzeba leczyć

Nieleczona celiakia w ciąży to duże zagrożenie dla płodu. Celiakia prowadzi do uszkodzenia, a nawet zaniku kosmków jelitowych. To z kolei zaburza wchłanianie substancji odżywczych, które są potrzebne nie tylko mamie, ale także rozwijającemu się dziecku. Dodatkowo, nieleczona celiakia zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. Bez wątpienia choroba wpływa na ogólny stan organizmu, co w ciąży jest podwójnie ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

Niezależnie od tego, czy diagnoza została postawiona dopiero w ciąży czy wcześniej konieczne jest leczenie celiakii. A na to jest tylko jeden sposób. Dieta bezglutenowa i całkowite wyeliminowanie glutenu z codziennego menu. Niestety nie jest to takie proste, bo producenci żywności dodają zboża do produktów, w których zupełnie się ich nie spodziewamy na przykład do wędlin.Dieta bezglutenowa w ciąży

Konieczne jest wyeliminowanie pszenicy ze wszystkimi jej odmianami. Najpopularniejsze z nich to durum i orkisz. Żyto także zawiera gluten. Wyeliminować należy również jęczmień. Usunięcie tych zbóż z codziennego menu nie jest bardzo problematyczne, jest wiele zamienników i gatunków zbóż bezglutenowych. To przede wszystkim gryka, ryż, kukurydza, komosa ryżowa, owies, amarantus. Zainteresować się warto także kaszą jaglaną, która jest otrzymywana z prosa. To niezwykle zdrowy produkt. W sklepach dostać można mąkę jaglaną, która z powodzeniem zastąpi nam mąkę pszenną w kuchni.

Dieta bezglutenowa może być smaczna, zdrowa i dobrze zbilansowana, a nawet o wiele zdrowsza niż tradycyjna dieta. Dieta bez glutenu oznacza zwykle rezygnację z białego pieczywa, ciastek, bułek, makaronu i zastąpienie ich mniejszą ilością, zdrowszych zamienników. Warto zainteresować się również warzywami strączkowymi, które nie zawierają glutenu, a są bardzo wartościowe. To fasola, groch, ciecierzyca, soczewica. Co ciekawe dostępna jest już mąka z grochu, a nawet makaron z grochu.

Ważne jest, aby uważnie czytać etykiety i wybierać produkty oznaczone jako „gluten free” lub bezglutenowe. W składzie unikać należy wszelkiego rodzaju zagęstników, bo to one zwykle produkowane są ze zboża. Dieta bezglutenowa wcale nie wymaga rezygnacji z pieczywa czy domowych ciast, bo jedno i drugie można zrobić z mąk bezglutenowych. Nawet piekarnie oferują już bezglutenowe pieczywo.

Dieta bezglutenowa dla ciężarnej

Jeśli jednak ciężarna nie potrafi skomponować sobie posiłków lub ma poważne obawy, że jej dieta nie będzie zbilansowana, może skorzystać z pomocy dietetyka, który dostosuje posiłki do jej wymagań, upodobań, a także do zapotrzebowania energetycznego. Dieta bezglutenowa dla ciężarnej, opracowana przez specjalistę będzie z pewnością zawierać rozpiskę wszystkich codziennych posiłków wraz z przepisami i wskazówkami. W razie potrzeby, na taką dietę przejść może cała rodzina i nikomu nie wyrządzi to szkody. Dieta bezglutenowa dla dzieci nie grozi żadnymi niedoborami, a wręcz przeciwnie – może pomóc zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.