Data modyfikacji:

Dieta bezglutenowa w ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Celiakia nazywa chorobą trzewną to nic innego jak nietolerancja glutenu. Gluten jest mieszaniną białek, która występuje w zbożach. Przede wszystkim w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jedynym sposobem leczenia celiakii jest stosowanie diety bezglutenowej. Jest to ważne szczególnie w ciąży.

zboża bezglutenowe

Celiakia a ciąża

Celiakia może ujawnić się właśnie w ciąży i bardzo ważne jest, aby szybko ją zdiagnozować i leczyć.  Nieleczona celiakia w ciąży może prowadzić do poważnych powikłań. Zazwyczaj kobiety, które (zwykle nieświadomie) chorują na celiakię mają problemy z zajściem w ciąże lub jej utrzymaniem. Gdy dochodzi jednak do zapłodnienia i ciąża przetrwa pierwsze tygodnie, bardzo ważne jest, aby zacząć stosować dietę bezglutenową i być pod stałą opieką nie tylko ginekologa położnika, ale także gastroenterologa.

Celiakię w ciąży trzeba leczyć

Nieleczona celiakia w ciąży to duże zagrożenie dla płodu. Celiakia prowadzi do uszkodzenia, a nawet zaniku kosmków jelitowych. To z kolei zaburza wchłanianie substancji odżywczych, które są potrzebne nie tylko mamie, ale także rozwijającemu się dziecku. Dodatkowo, nieleczona celiakia zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej. Bez wątpienia choroba wpływa na ogólny stan organizmu, co w ciąży jest podwójnie ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe możliwości diagnostyczne celiakii

Niezależnie od tego, czy diagnoza została postawiona dopiero w ciąży czy wcześniej konieczne jest leczenie celiakii. A na to jest tylko jeden sposób. Dieta bezglutenowa i całkowite wyeliminowanie glutenu z codziennego menu. Niestety nie jest to takie proste, bo producenci żywności dodają zboża do produktów, w których zupełnie się ich nie spodziewamy na przykład do wędlin.Dieta bezglutenowa w ciąży

Konieczne jest wyeliminowanie pszenicy ze wszystkimi jej odmianami. Najpopularniejsze z nich to durum i orkisz. Żyto także zawiera gluten. Wyeliminować należy również jęczmień. Usunięcie tych zbóż z codziennego menu nie jest bardzo problematyczne, jest wiele zamienników i gatunków zbóż bezglutenowych. To przede wszystkim gryka, ryż, kukurydza, komosa ryżowa, owies, amarantus. Zainteresować się warto także kaszą jaglaną, która jest otrzymywana z prosa. To niezwykle zdrowy produkt. W sklepach dostać można mąkę jaglaną, która z powodzeniem zastąpi nam mąkę pszenną w kuchni.

Dieta bezglutenowa może być smaczna, zdrowa i dobrze zbilansowana, a nawet o wiele zdrowsza niż tradycyjna dieta. Dieta bez glutenu oznacza zwykle rezygnację z białego pieczywa, ciastek, bułek, makaronu i zastąpienie ich mniejszą ilością, zdrowszych zamienników. Warto zainteresować się również warzywami strączkowymi, które nie zawierają glutenu, a są bardzo wartościowe. To fasola, groch, ciecierzyca, soczewica. Co ciekawe dostępna jest już mąka z grochu, a nawet makaron z grochu.

Ważne jest, aby uważnie czytać etykiety i wybierać produkty oznaczone jako „gluten free” lub bezglutenowe. W składzie unikać należy wszelkiego rodzaju zagęstników, bo to one zwykle produkowane są ze zboża. Dieta bezglutenowa wcale nie wymaga rezygnacji z pieczywa czy domowych ciast, bo jedno i drugie można zrobić z mąk bezglutenowych. Nawet piekarnie oferują już bezglutenowe pieczywo.

Dieta bezglutenowa dla ciężarnej

Jeśli jednak ciężarna nie potrafi skomponować sobie posiłków lub ma poważne obawy, że jej dieta nie będzie zbilansowana, może skorzystać z pomocy dietetyka, który dostosuje posiłki do jej wymagań, upodobań, a także do zapotrzebowania energetycznego. Dieta bezglutenowa dla ciężarnej, opracowana przez specjalistę będzie z pewnością zawierać rozpiskę wszystkich codziennych posiłków wraz z przepisami i wskazówkami. W razie potrzeby, na taką dietę przejść może cała rodzina i nikomu nie wyrządzi to szkody. Dieta bezglutenowa dla dzieci nie grozi żadnymi niedoborami, a wręcz przeciwnie – może pomóc zbudować zdrowe nawyki żywieniowe.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.