Przyszli rodzice mogą monitorować stan tętna swojego malca detektorem tętna płodu. Jest to urządzenie nazywane „domowym KTG”. Badanie tętna płodu można wykonać zarówno w gabinecie ginekologicznym, jak i samemu w domu.
Detektor tętna płodu posiada sondę i głowicę. Podczas badania używamy żelu podobnego do tego, który używany jest podczas badania USG u ginekologa.
Po nałożeniu żelu dokładnie przykładamy sondę do brzucha. Należy przy tym zadbać o dokładny kontakt sondy ze skórą. Przemieszczając powoli sondę po brzuchu, nasłuchujemy bicia serca. Po zatrzymaniu sondy w miejscu, gdzie wyczuwalne jest ono najbardziej, dokładna wartość bicia serca pojawi się na wyświetlaczu. Bicie serca dziecka usłyszymy również w słuchawkach, co jest zawsze niezwykłym doświadczeniem dla przyszłych rodziców.
Badanie detektorem tętna płodu jest bezbolesne dla matki i dziecka.
Detektor tętna płodu – czy jest bezpieczny?
Często przyszli rodzice zastanawiają się nad tym, jak działa detektor tętna płodu i czy jest bezpieczny. Działanie detektora tętna płodu polega na wysyłaniu fal ultradźwiękowych o mikroskopijnym natężeniu. Ich dawka jest tak mała, że nie zagrażają one ani mamie, ani maluszkowi. Urządzenie działa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera.
Warto zaznaczyć, że detektor tętna płodu jest wyrobem medycznym, zgodnym z wszelkimi normami i poddane wielokrotnym badaniom. Jest to urządzenie bezinwazyjne, które nie zagraża matce ani dziecku. Gdyby wykazano jakąkolwiek szkodliwość detektora tętna płodu, nie byłby on przecież używany w gabinetach ginekologicznych czy przez położne. Detektor tętna płodu służy do monitorowania bicia serca dziecka, nie wykrywa natomiast skurczy ciężarnej.