8 wskazówek jak robić dobre zdjęcia dzieciom

Data:

Nie ma wdzięczniejszych modeli od naszych pociech i bardziej wzruszających albumów ze zdjęciami, niż te które prezentują zdjęcia dzieci. Po latach takie albumy mają szczególną wartość gdyż dokumentują, jak nasze dzieci rozwijały się od kołyski aż po czasy szkolne. Jednak, żeby kolekcja fotografii była udana, warto przestrzegać kilku zasad. W 8 punktach podpowiadamy jak robić zdjęcia.


fotografia-dzieci-sesja-zdjecia-wskazowki-550x350

 

A zatem jak robić zdjęcia dzieciom - oto 8 punktów, na które MUSISZ zwrócić uwagę:

 

1. Nie rób zdjęć z góry

Żeby fotografie dzieci były udane, należy trochę się pogimnastykować i robić zdjęcia z poziomu dziecka. Jeśli będziemy nad nim ciągle stali proporcje będą zaburzone, nie pokażmy tez emocji pociechy we właściwy sposób.

 

2. Postaw na naturalność

Nie zamęczajmy dziecka prośbami, by uśmiechnęło się do aparatu. Spróbujmy je uchwycić w naturalnych dla niego sytuacjach - podczas zabawy, w trakcie snu, jedzenia. Zdjęcia dzieci, ale także i dorosłych, zrobione z zaskoczenia często stanowią o wiele cenniejszą pamiątkę niż te pozowane.

 

3. Oswój dziecko z aparatem

Starszym pociechom warto pokazać jak działa aparat fotograficzny i jak robić zdjęcia. Pozwólcie im samodzielnie pstryknąć kilka ujęć i zaprezentujcie efekty. Dziecko zrozumie na czym polega sesja fotograficzna i chętniej nam będzie pozować do kolejnych ujęć.

 

4. Zwracaj uwagę na detale

Odpowiednio dobierz tło do fotografii - w miarę możliwości powinno być jednolite i spokojne, żeby nie odwracało uwagi od głównego motywu zdjęcia. Jeśli robisz zdjęcia w plenerze, wystarczy wybrać dobre ujęcie. W domu koniecznie posprzątaj walające się ubrania, czy zabawki. Nawet jeśli zdjęcie będzie dobre bałagan w tle wszystko zepsuje. Dobierzmy też właściwie ubrania. Najlepiej unikać krzykliwych kolorów i dużych wzorów gdyż nie wyglądają dobrze.

 

5. Nie nadużywaj lampy błyskowej

Po pierwsze lampa będzie raziła malucha w oczy i nie będzie chciał pozować. Po drugie fotografie dzieci z dużą ilością sztucznego światła wyglądają nienaturalnie. Należy popracować nad ustawieniami czułości ISO i robić jak najwięcej ujęć bez użycia lampy.

 

6. Korzystaj z trybu zdjęć seryjnych

Zazwyczaj ciężko nam uchwycić ten właściwy moment, bo dziecko dużo się rusza i jest niecierpliwe. Z pomocą przychodzi nam tryb zdjęć seryjnych - do wyboru będziemy mieli kilka wersji tego samego ujęcia i wybierzemy najlepsze.

7. Starannie wybieraj kadr

Za każdym razem gdy robisz zdjęcie dzieci zwróć uwagę na odpowiedni kadr i kompozycję. Staraj się nie ucinać rąk, nóg, czubka głowy. Takie zdjęcia nie wyglądają źle w komputerze ale do albumu czy do oprawienia w ramkę mogą się po prostu nie nadawać.

 

8. Selekcjonuj i segreguj zrobione zdjęcia

Róbmy dziecku jak najwięcej zdjęć - tylko wtedy uda nam się uwiecznić najważniejsze chwile w jego rozwoju. Pamiętajmy jednak o selekcji - nieudane ujęcia kasujmy, żeby nie zabierały nam miejsca na dysku. Te które chcemy zachować segregujmy natomiast na bieżąco - opisujmy foldery, żeby po latach wiedzieć kiedy, gdzie i w jakiej sytuacji fotografia została wykonana.

 

Przeczytaj również:

Jakich zdjęć NIGDY nie wrzucać na Facebooka? >>>

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © Katrina Brown

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
29-4-2020
Ocena:
Świetny artykuł. Zapraszam do siebie gdzie z perspektywy fotografa dziecięcego opisuję to jak robić zdjęcia dzieciom Izabela Gawron Fotografia :)
16-1-2017
Ocena:
ja wykonuje moim szkrabom faktycznie całe mnóstwo zdjęć, ale też zdecydowałam się na profesjonalną sesję niemowlęcą żeby mieć naprawdę wyjątkową pamiątkę, Pani Magdalena z kolorowafotografia zrobiła super zdjęcia i będziemy mieć piękną pamiątkę na lata