Data modyfikacji:

Uwaga! Nie kompromituj dziecka. 7 zdjęć, które nigdy nie powinny trafić na Facebooka!

Autor: Ulanka

Młodzi rodzice najchętniej dzieliliby się swoim szczęściem z całym światem. Facebook, Instagram, Snapchat…, internet wydaje się być do tego doskonałym narzędziem. Ale czy na pewno? Niektórzy rodzice wykorzystują portale społecznościowe tak bardzo, że na ich profilach dzień w dzień oglądamy zdjęcia i filmiki ich pociech, relacjonujące każdy moment życia! Dosłownie każdy! Zapominają, że zagrożenia w sieci to temat wciąż aktualny, i dwa - że za parę lat, gdy dzieci dorosną, niektóre zdjęcia mogą zwyczajnie się im nie podobać. Na co należy być szczególnie wyczulonym, publikując zdjęcia pociechy w internecie?  Przedstawiamy 7 typów zdjęć, których pod żadnym pozorem NIE PUBLIKUJCIE na Facebooku!

 

Jakich zdjęć lepiej nigdy nie publikować na facebook

 

1. Dziecko w kąpieli lub nagie maleństwo

Zdjęcia, na których dziecko jest nagie - nieważne, w jakim jest wieku - są objęte absolutnym zakazem wrzucania ich do sieci. To, co dla Ciebie jest urocze, innym może posłużyć w zupełnie innych celach. Wrzucając je do sieci, nigdy nie masz pewności czy nie wpadną w niepowołane ręce. W najgorszym przypadku zdjęcia twojego dziecka mogą trafić nawet na strony z dziecięcą pornografią, dlatego bądźcie szczególnie wyczuleni na tego typu ujęcia. Druga sprawa - uwierzcie, za kilka lat 8-10 latek może mieć pretensje, za takie publikacje.

 

2. Zdjęcia na nocniku

Cóż złego jest w maluszku, który siedzi na nocniku? Ano nic, jeśli nie został uwieczniony na zdjęciu, które ląduje w internecie. Podobnie, jak z maluchem w wannie - nawet, jeśli dla Ciebie widok pociechy na nocniku jest pocieszny i uroczy, dla niej samej prędzej czy później będzie to powodem do zażenowania. Pamiętajcie, że niektóre dzieci mają wyjątkowo silnie rozwinięte poczucie wstydu już w młodym wieku. Fakt, że setki albo i tysiące osób oglądają je w intymnej sytuacji, może być dla nich wyjątkowo przykrym i stresującym doznaniem.

 


3. Niezręczne sytuacje / Kompromitujące zdjęcia

Moda na wrzucanie zdjęć do internetu sprawia, że odchodzi się od charakterystycznego dla internautów kreowania swojego życia na doskonałe. Skoro dokumentuje się każdą chwilę swojego życia, do internetu trafiają również pamiątki z tych przykrych momentów - na przykład w czasie choroby, czy w niezręcznej sytuacji. Dotyczy to szczególnie dzieci - takie biedne, chore istotki mogą budzić tak samo duże zainteresowanie jak słodkie, roześmiane maluchy. A tak zwane „lajki”, choć zapewne trochę pocieszą zmartwionych rodziców, czy naprawdę są tego warte? Mówimy: nie, szczególnie, jeśli wiąże się to z pokazywaniem chorych dzieci. Sami chyba też nie chcielibyście, żeby znajomi oglądali Was w takich sytuacjach, drodzy rodzice?

 

Śmieszne zdjęcia, które z jakiegoś powodu stawiają dziecko w niezręcznej sytuacji (pokazują jego wady i słabości albo konsekwencje jego nieodpowiedniego zachowania), dla nas w chwili publikacji może nawet zabawne, również są jednymi z tych, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Przecież pokazując całemu światu, jakiego to masz w domu gamonia, mocno nadwyrężasz zaufanie dziecka. Sygnalizujesz mu, że jego słabsze strony są dla ciebie okazją do pośmiania się z niego (i to co gorsza - publicznego!), a nie czymś, z czym pociecha może się do ciebie zwrócić.

 

          Rodzicu! Pomyśl zanim wrzucisz! Jeśli coś raz trafi do internetu, to zostaje w nim na zawsze!

 

4. Dorosłe dziecko

… czy może raczej dziecko w sytuacji przeznaczonej tylko dla dorosłych. Maluch z puszką piwa czy papierosem raczej nie rozśmieszy Waszych znajomych. A co będzie, jeśli któryś z nich bardziej zaniepokoi się losem Waszej pociechy i warunkami, w jakich jest wychowywana. Przez takie z pozoru "niewinne" ujęcia możecie sprowadzić na siebie kłopoty związane z niewłaściwą opieką rodzicielską!5. Niebezpieczne sytuacje

Dziecko z przystawionym do głowy pistoletem - choćby zabawkowym - czy dzierżące w ręku narzędzia mogące mu zrobić krzywdę to też fatalny materiał na zdjęcia. W najlepszej sytuacji Wasze  poczucie humoru będzie postrzegane jako bardzo niskich lotów. W najgorszej - znów twoje kompetencje rodzicielskie mogą zostać wzięte pod lupę…

 

6. Zdjęcia z kolegami

Uważajcie też na zdjęcia, których publikacja z pozoru nie grozi żadnymi poważniejszymi konsekwencjami. Ot, przyjęcie urodzinowe twojego kilkulatka, na którym zdmuchuje świeczki w towarzystwie kolegów i koleżanek z przedszkola… No właśnie, upewnij się, że rodzice pozostałych maluchów wyrażają zgodę na publikację wizerunku ich dziecka w sieci. Niektórzy rodzice są bardzo wyczuleni na to, gdzie pokazywane są fotografie ich dzieci, i publikując zdjęcia bez ich zgody mogą mieć do Was spore pretensje.

 

7. Zdjęcia zdradzające fakty, umożliwiające identyfikację

To naprawdę poważna sprawa. Z pozoru niegroźne zdjęcie np. z rozpoczęcia szkoły, szczególnie Waszego dziecka z legitymacją szkolną, czy pod szkolną tablicą z nazwą i adresem placówki, do której uczęszcza dziecko, fotka z lotniska dokumentująca jak wyjeżdżacie na wakacje ... mogą się stać zaproszeniem dla potencjalnego włamywacza, czy porywacza. Absolutnie nigdy nie zdradzajmy w sieci danych osobowych i faktów umożliwiających naszą identyfikację.

 

Portale społecznościowe używane z głową są oczywiście fantastycznym narzędziem do podtrzymywania kontaktu ze znajomymi. Ale przecież nie trzeba "mówić" w nich dosłownie o wszystkim. Pozwólcie, żeby o tym, czym dzielicie się z innymi, dziecko zdecydowało samo - gdy dorośnie. Fotorelację z życia Waszej pociechy zostawcie do pokazania rodzinie i najbliższym znajomym.

 

Jeśli Waszym zdaniem są jeszcze inne sytuacje, których również nie powinno się upubliczniać, piszcie w komentarzach.

Przeczytaj również:

Jak wybrać dobrego fotografa dla dziecka?>>>

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
22-05-2016
Ocena:
Przeczytałem artykuł i... w zasadzie nic nowego - dla człowieka, który rozsądnie patrzy na swojego malucha i ma jako-takie pojęcie do czego służy FB czy w ogóle Internet. Niestety, patrząc na to, co pojawia się na profilach niektórych rodziców, na stronach www, na "fejsach" i innych tego typu portalach muszę przyznać, że takich artykułów wciąż mało. Nieświadomość rodziców (przepraszam, że polecę "stereotypowo", ale...: szczególnie tych młodych - żeby nie napisać "młodocianych"...) jest w tym zakresie straszna.
Dziewczynka wręcza kwiaty na Dzień Matki

Dzień Matki - 26 maja. Jak obchodziliśmy go dawniej? - Dzidziusiowo.pl

2022-05-26
Mama to najważniejsza osoba w życiu praktycznie każdego z nas. 26 maja obchodzimy w Polsce Dzień Matki. Prześledźmy historię tego święta, a także zobaczmy, gdzie jeszcze obchodzi się ten wyjątkowy dzień.
wielkanoc zwyczaje

Wielkanoc - tradycje i obyczaje

2022-04-06
Wielkanocne zwyczaje - co oznacza Wielki Piątek, a co Lany Poniedziałek? Jakie są wielkanocne obrzędy? Sprawdź.
przepisy na jajka

Wielkanoc - przepisy na jajka

2022-04-06
Jajko to niekwestionowany symbol Świąt Wielkanocnych. Na twardo, zapiekane w piekarniku, zasmażane, faszerowane lub pływające w świętecznym żurku na pewno zagoś...
co do koszyczka wielkanocnego

Wielkanocny koszyczek - co powinno się w nim znaleźć

2022-04-05
Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien być wiklinowy i wyłożony w środku białą serwetką, udekorowany bukszpanem, baziami lub wiosennymi kwiatami. Nie powinno...
Basen do ogrodu dla dziecka

Jaki basen dla dzieci do ogrodu?

2022-03-26
Basen ogrodowy zapewnia dzieciom fantastyczną zabawę i umożliwia schłodzenie się w upalny dzień. Aby jednak maluchy były w nim bezpieczne i aby mogły cieszyć się wspaniałą zabawą przez długi czas, przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech produktu. Podpowiadamy, jak wybrać basen dla dzieci do ogrodu i czym różnią się poszczególne modele.
łóżeczko i komoda dla niemowlaka

Jakie łóżeczko i komoda dla niemowlaka?

2021-11-18
Urządzanie pokoju dziecięcego jest przyjemne, ale bywa również źródłem wielu dylematów. Jeden z nich dotyczy tego, jakie łóżeczko z komodą dla niemowlaka wybrać. Czy zdecydować się na mebel „2 w 1”, czy może jednak na dwa oddzielne? A może w ogóle zrezygnować z komody na rzecz wysokiej szafy? Jeśli i ty zadajesz sobie takie pytania – koniecznie przeczytaj ten tekst.
organizer na przewijak

Jaki organizer na przewijak?

2021-08-22
Aby zmienianie pieluszki niemowlaka odbywało się sprawnie, a on sam ani na sekundkę nie pozostał bez opieki, wszystkie akcesoria – pieluszki, kremy i chusteczki, muszą znajdować się w pobliżu przewijaka. Dla porządku dobrze byłoby je oczywiście jakoś posegregować – np. w specjalnym organizerze. Sprawdź, jaki organizer na przewijak ułatwi ci czynności pielęgnacyjne.