Niemowlak nie jest w stanie fizycznie i świadomie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Ale spokojnie, to się wkrótce zmieni. Czas na zmiany przychodzi dopiero około drugiego roku życia, kiedy dojrzewa dziecięcy układ nerwowy, powiększa się pęcherz moczowy i usprawnia się praca zwieraczy odpowiedzialnych za trzymanie moczu. Kiedy to wszystko się zadzieje, maluch będzie gotowy, aby świadomie usiąść na nocnik. Zobacz, jak możesz mu pomóc.
Na początku, zapamiętaj sobie dwie podstawowe zasady. Po pierwsze, każde dziecko rozwija się we własnym tempie – jedne maluchy nabywają pewne umiejętności szybciej, inne wolniej. Po drugie, przesiadka z pieluch na nocnik to nie jest kwestia jednego dnia, a proces, który może (choć nie musi!) być długi i żmudny. Uzbrój się więc w cierpliwość.
Teoretycznie, nie ma naukowych podstaw, które pozwoliłyby jednoznacznie określić optymalny moment, by zrezygnować z pieluch. Ważne, byś podchodziła do sprawy z dużą dawką zdrowego rozsądku. To Ty najlepiej znasz swoje dziecko i z pewnością poradzisz sobie w odczytywaniu wysyłanych przez nie sygnałów.
Będziesz miała zdecydowanie większe szanse na powodzenie, jeśli podejmiesz próby w momencie, gdy dziecko będzie spełniało choć część z tych kryteriów:
Najczęściej, dzieje się to w okolicach 2 roku życia, a nawet bardziej, między 2 a 3 urodzinami. Często obserwuje się, że dziewczynki pierwsze uczą się panować nad zwieraczami. Ale reguły nie ma.
Nauka treningu czystości to proces. Należy to podkreślić i zapamiętać, by uniknąć zdenerwowania, frustracji i rozczarowań, które mogą całą sprawę dodatkowo skomplikować i opóźnić. Maluch musi się tego nauczyć i zrozumieć kilka podstawowych zasad:
Jeżeli w Waszym życiu dużo się akurat dzieje, zastanów się, czy dziecko nie będzie zbyt mocno obciążone i zestresowane. Unikaj raczej wprowadzania treningu czystości, gdy: maluchowi pojawia się rodzeństwo, idzie do żłobka, czy przedszkola, albo gdy występują zdarzenia typu wyjazdy, przeprowadzki, konflikty rodzinne, choroby.
W takich wypadkach, warto chwilę odczekać i zacząć, gdy sytuacja się uspokoi, a dziecko będzie mogło w pełni skupić się na nauce nowej umiejętności.
O ile niektóre dzieci nie mają w ogóle problemu z odpieluchowaniem, tak są i takie, które przechodzą proces opornie, często szczerze nie znosząc przy tym nocnika. Jak tego uniknąć? Jest kilka rzeczy, które możesz wypróbować:
Pamiętaj też, by nie wprowadzać „nocnikowego terroru” – to sytuacja dla dziecka nowa i nie powinna mu się źle kojarzyć. Dlatego, nie złość się, gdy mu się nie uda, nie krzycz, nie dawaj kar, nie zawstydzaj i nigdy nie porównuj z innymi.
A co, jeśli malec nadal nie chce korzystać z nocnika, choć według Ciebie jest już na to gotowy? Może warto wypróbować alternatywne metody, jak nakładka na deskę sedesową? Przyda się wtedy także podnóżek lub mały stołeczek, by dziecko było w stanie wspiąć się na muszlę klozetową.
Nawet, jeśli dziecko odnosi już sukcesy związane z korzystaniem z nocnika w ciągu dnia, nie musi to oznaczać „suchych” nocy. Uważa się, że do piątego roku życia dziecka, używanie pieluch do spania może być konieczne i nie ma w tym nic niepokojącego. Wszystko po kolei, czasem pewnych rzeczy nie da się po prostu przyspieszyć.
Pamiętaj, by chwalić dziecko nie tylko za faktycznie odniesione sukcesy, ale także za to, że się stara i próbuje. Miłe słowa od Ciebie będą prawdziwą nagrodą, a także zmobilizują malca do dalszych starań.
Nie licz też na to, że gdy raz powiesz brzdącowi, by informował Cię o swoich potrzebach fizjologicznych, będzie to robił zawsze sam. W ciągu dnia, często pytaj malucha, czy nie chce mu się siusiu, albo kupki.
Nie denerwuj się też, gdy dziecko, z ciekawością będzie oglądało zawartość nocnika. Do tej pory, to Ty zmieniałaś mu pieluchę, a ono nie było do końca świadome jej zawartości. Nie ma nic dziwnego w tym, że interesuje je to, co „wyszło” z niego samego.
Zobaczysz, jeśli podejdziesz do tematu nauki korzystania z nocnika sensownie i z rozwagą, uda się Wam przejść przez ten proces bez zbędnego stresu. Korzystne jest wprowadzanie treningu czystości latem, gdy jest ciepło, a malec często może biegać po domu bez pieluchy, w samych majteczkach. Oczywiście, zapewne zdarzą się wpadki, ale dziecko szybko zrozumie, że siusiu, czy kupka w majtkach to nic przyjemnego.
Nie zapominaj także, by wraz z nocnikiem, wprowadzić zasadę mycia rączek po korzystaniu z toalety!
Powodzenia!
Zdjęcie: Fotolia by matka_Wariatka
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl