Mycie głowy niemowlęciu i dziecku – kilka porad

Data:

O ile maluchy uwielbiają chlapanie się w wodzie pod każdą postacią, o tyle całkiem sporo z nich wpada w popłoch, kiedy trzeba umyć głowę. Istnieje sporo pomysłów na poprawę tego stanu. Ale najlepsze spośród nich to te sprawdzone w codziennym życiu przez mamy i ich pociechy. Zobacz, co pomogło innym mamom sprawić by kąpiel dziecka była samą przyjemnością.

 

mycie-glowy-550x350

 

Zabawki z górnej półki

Sposobem mamy Ani na mycie włosów córki okazało się ustawianie zabawek na wysoko zawieszanej półce. Ania bardzo chętnie sprawdza co zmieniło się tam od ostatniej kąpieli, a tym samym musi zadrzeć wysoko główkę. Dzięki temu mama spokojnie może umyć niesforną burzę loków córki.

  • Nasza rada: Jeśli nie masz możliwości ustawienia zabawek na półce, możesz wykorzystać do tego również specjalne zabawki mocowane na przyssawki bądź wykonane ze specjalnej pianki przyczepiającej się do kafelków.

 

Lekcja mycia głowy

To pomysł, który sprawdził się w domu małej Ewy, która jak tylko usłyszała o tym, że trzeba umyć włosy uciekała z łazienki. Zdaniem mamy Ewy nie ma jak porządna edukacja, dlatego bardzo dokładnie pokazało swojej córeczce jak krok po kroku myć głowę. Aby lekcja była jeszcze bardziej prawdziwa, to Ewa myła włosy mamie.

  • Nasza rada: Pokaż swojemu dziecku bardzo dokładnie jak myć włosy. Jeżeli dodatkowo dasz mu możliwość umycia Twoich włosów, będzie widziało co dzieje się podczas kąpieli. To bardzo ważne, ponieważ najbardziej boimy się tego, czego nie znamy.

 

 

Mycie głowy to zabawa

Problem z myciem włosów u Michałka został rozwiązany przypadkowo przez tatę. Malec strasznie nie lubił kąpieli, bo trzeba było zamoczyć włosy i wszędzie było pełno wody. Latem przed wyjazdem na wakacje tata kupił Michasiowi sprzęt do pływania. W zestawie poza dmuchanymi rękawkami były również okulary do nurkowania, które chłopiec postanowił jak najszybciej wypróbować. Okazało się, że dzięki nim woda nie spływa po twarzy, a oglądanie piany przez okulary jest bardzo fajne. Od tej pory zawsze podczas kąpieli okulary muszą być pod ręką.

  • Nasza rada: Okulary do nurkowania to nie jedyny możliwy sposób zabawnej ochrony oczu i buzi dziecka przed pianą i wodą. Można do tego celu wykorzystać również specjalne rondo kąpielowe lub opaski z daszkiem.

 

Konieczna wizyta u fryzjera

Piękne loki Julki niestety trzeba było skrócić, nad czym bardzo boleli rodzice, ale pomogło. Dziewczynka stanowczo odmawiała mycia oraz czesania swoich długich włosów, jednakże po zmianie fryzury bardzo polubiła mycie głowy i nawet sama zaczęła się czesać.

  • Nasza rada: Czasami warto poświęcić loki malucha, aby pielęgnacja niemowlęcia i jego włosów była łatwiejsza. Warto pamiętać, że włosy prędzej czy później odrosną :)
 

Sposób na samodzielne dziecko - Ja sam

To sposób, który pozwolił rodzicom Filipa na spokojne mycie jego głowy. Malec był zawsze bardzo samodzielny, co rodzice skrzętnie wykorzystali. Pewnego dnia podczas kąpieli tata zaproponował Filipowi, żeby to on umył sobie włosy. Maluchowi bardzo się to spodobało i od tamtej pory sam myje głowę. Jest z tego bardzo dumny.

  • Nasza rada: Dzieci bardzo sobie cenią samodzielność. Warto to wykorzystać. Często wystarczy delikatna sugestia i pociecha zaczyna sama robić wielką pianę na głowie, a potem chętnie pomaga w jej spłukiwaniu. Nie można jednak zapomnieć, że rodzic i tak jest niezbędny podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Acik

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.