10 zasad bezpiecznej kąpieli

Data:

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli i stosować je na codzień.10-zasad-bezpiecznej-kapieli-dziecko-wanna-550x350

 

1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli

Żeby kąpiel dziecka była bezpieczna, nigdy nie zostawiaj go samego. To najważniejsza zasada bezpieczeństwa kąpieli niemowlęcia oraz małego dziecka. Rodzic powinien towarzyszyć maluchowi przy myciu nawet do 6. roku życia. Jeśli musisz koniecznie wyjść z łazienki zawołaj inną dorosłą osobę, aby przypilnowała kąpiącego się malca, albo wyjmij go z wody, owiń w ręcznik i zabierz ze sobą.

 

2. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim zaczniesz kąpiel dziecka zadbaj o to, aby mieć pod ręką wszystko co potrzebne do wykonywania tej czynności: kosmetyki do kąpieli, zabawki, ręczniki.

 

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu o temperaturze 22 - 24°C, aczkolwiek niektórzy badacze zalecają temperaturę wyższą - bardziej zbliżoną do temperatury skóry czyli ok. 28°C. Wyższą temperaturę warto zastosować szczególnie przy kąpieli niemowlęcia czy noworodka.

 

4. Sprawdź temperaturę wody

Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 36-37,5 °C. Jeśli nie mamy specjalnego termometru do jej sprawdzenia, można zanurzyć w nalanej wodzie nadgarstek lub łokieć i w ten sposób stwierdzić, czy woda nie jest zbyt ciepła.

 

5. Nie nalewaj zbyt dużej ilości wody

Przygotowując kąpiel dla niemowlęcia nalej do wanny 5. - 8. cm wody. Czyli tyle, aby sięgała ona siedzącemu dziecku mniej więcej do pępka.

 

6. Ogranicz czas trwania kąpieli

Kąpiel niemowlęcia powinna trwać około 10. minut, ponieważ po upływie tego czasu wyraźnie spada temperatura wody. Nie należy dolewać ciepłej, gdyż może to spowodować poparzenie malca.

 

7. Zadbaj o to, aby wanienka była bezpieczna

Przy kąpaniu najmniejszych dzieci istnieje spore ryzyko, że mogą poślizgnąć się na dnie wanienki, dlatego zaleca się używanie mat antypoślizgowych lub zakup wanienki, której dno już posiada takie zabezpieczenie.

 

8. Pamiętaj o kosmetykach do kąpania

Pielęgnacja noworodka, niemowlęcia a później małego dziecka wymaga specjalnie dostosowanych kosmetyków. Dlatego wybierając środki pielęgnacyjne dla malucha należy dokładnie sprawdzić dla jakiego wieku są przeznaczone, oraz jakie substancje są w nich zawarte. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

 

9. Zwróć uwagę czym myjesz dziecko

Do mycia małego dziecka najlepiej wybrać delikatną myjkę lub gąbkę. W przypadku noworodków wystarczy delikatnie umyć je ręką lub zwilżoną pieluszką.

 

10. Delikatnie osuszaj skórę dziecka po kąpieli

Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć swój ręcznik. Przy osuszaniu noworodków i niemowląt należy pamiętać, że ich skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa, dlatego zamiast pocierania, delikatnie dotykajmy ją ręcznikiem.

 

Stosując powyższy dekalog możemy być pewni, że maluszkowi nic się nie stanie podczas tego wieczornego rytuału. Trzeba też pamiętać, aby po kąpaniu malca jak najszybciej ubrać w suchą odzież. Świeżo po kąpieli jest szczególnie narażony na wyziębienie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Adam Borkowski

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
5-7-2020
Ocena:
j abym powiedziała - przygotuj cos do jedzenia zaraz po kąpieli! mój Franek jest zawsze mega głodny jak kończymy się kąpać! ;)) wtedy najlepiej coś lekkiego na ząb, jak owoc, mus z owocowy (Holle ma pyszne!) albo jogurcik bez cukru:)
11-1-2019
Ocena:
A jakie środki pielęgnacyjne na skórę dziecka zalecacie po kapieli?