Data modyfikacji:

10 zasad bezpiecznej kąpieli

Autor: Agnieszka Pytlińska

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli i stosować je na codzień.

10-zasad-bezpiecznej-kapieli-dziecko-wanna-550x350

 

1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli

Żeby kąpiel dziecka była bezpieczna, nigdy nie zostawiaj go samego. To najważniejsza zasada bezpieczeństwa kąpieli niemowlęcia oraz małego dziecka. Rodzic powinien towarzyszyć maluchowi przy myciu nawet do 6. roku życia. Jeśli musisz koniecznie wyjść z łazienki zawołaj inną dorosłą osobę, aby przypilnowała kąpiącego się malca, albo wyjmij go z wody, owiń w ręcznik i zabierz ze sobą.

 

2. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim zaczniesz kąpiel dziecka zadbaj o to, aby mieć pod ręką wszystko co potrzebne do wykonywania tej czynności: kosmetyki do kąpieli, zabawki, ręczniki.

 

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu o temperaturze 22 - 24°C, aczkolwiek niektórzy badacze zalecają temperaturę wyższą - bardziej zbliżoną do temperatury skóry czyli ok. 28°C. Wyższą temperaturę warto zastosować szczególnie przy kąpieli niemowlęcia czy noworodka.

 

4. Sprawdź temperaturę wody

Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 36-37,5 °C. Jeśli nie mamy specjalnego termometru do jej sprawdzenia, można zanurzyć w nalanej wodzie nadgarstek lub łokieć i w ten sposób stwierdzić, czy woda nie jest zbyt ciepła.

 


5. Nie nalewaj zbyt dużej ilości wody

Przygotowując kąpiel dla niemowlęcia nalej do wanny 5. - 8. cm wody. Czyli tyle, aby sięgała ona siedzącemu dziecku mniej więcej do pępka.

 

6. Ogranicz czas trwania kąpieli

Kąpiel niemowlęcia powinna trwać około 10. minut, ponieważ po upływie tego czasu wyraźnie spada temperatura wody. Nie należy dolewać ciepłej, gdyż może to spowodować poparzenie malca.

 

7. Zadbaj o to, aby wanienka była bezpieczna

Przy kąpaniu najmniejszych dzieci istnieje spore ryzyko, że mogą poślizgnąć się na dnie wanienki, dlatego zaleca się używanie mat antypoślizgowych lub zakup wanienki, której dno już posiada takie zabezpieczenie.

 


8. Pamiętaj o kosmetykach do kąpania

Pielęgnacja noworodka, niemowlęcia a później małego dziecka wymaga specjalnie dostosowanych kosmetyków. Dlatego wybierając środki pielęgnacyjne dla malucha należy dokładnie sprawdzić dla jakiego wieku są przeznaczone, oraz jakie substancje są w nich zawarte. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

 

9. Zwróć uwagę czym myjesz dziecko

Do mycia małego dziecka najlepiej wybrać delikatną myjkę lub gąbkę. W przypadku noworodków wystarczy delikatnie umyć je ręką lub zwilżoną pieluszką.

 

10. Delikatnie osuszaj skórę dziecka po kąpieli

Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć swój ręcznik. Przy osuszaniu noworodków i niemowląt należy pamiętać, że ich skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa, dlatego zamiast pocierania, delikatnie dotykajmy ją ręcznikiem.

 

Stosując powyższy dekalog możemy być pewni, że maluszkowi nic się nie stanie podczas tego wieczornego rytuału. Trzeba też pamiętać, aby po kąpaniu malca jak najszybciej ubrać w suchą odzież. Świeżo po kąpieli jest szczególnie narażony na wyziębienie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Adam Borkowski


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
j abym powiedziała - przygotuj cos do jedzenia zaraz po kąpieli! mój Franek jest zawsze mega głodny jak kończymy się kąpać! ;)) wtedy najlepiej coś lekkiego na ząb, jak owoc, mus z owocowy (Holle ma pyszne!) albo jogurcik bez cukru:)
11-01-2019
Ocena:
A jakie środki pielęgnacyjne na skórę dziecka zalecacie po kapieli?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.