Data modyfikacji:

10 zasad bezpiecznej kąpieli

Autor: Agnieszka Pytlińska

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli i stosować je na codzień.

10-zasad-bezpiecznej-kapieli-dziecko-wanna-550x350

 

1. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego podczas kąpieli

Żeby kąpiel dziecka była bezpieczna, nigdy nie zostawiaj go samego. To najważniejsza zasada bezpieczeństwa kąpieli niemowlęcia oraz małego dziecka. Rodzic powinien towarzyszyć maluchowi przy myciu nawet do 6. roku życia. Jeśli musisz koniecznie wyjść z łazienki zawołaj inną dorosłą osobę, aby przypilnowała kąpiącego się malca, albo wyjmij go z wody, owiń w ręcznik i zabierz ze sobą.

 

2. Przygotuj wszystkie potrzebne rzeczy

Zanim zaczniesz kąpiel dziecka zadbaj o to, aby mieć pod ręką wszystko co potrzebne do wykonywania tej czynności: kosmetyki do kąpieli, zabawki, ręczniki.

 

3. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu o temperaturze 22 - 24°C, aczkolwiek niektórzy badacze zalecają temperaturę wyższą - bardziej zbliżoną do temperatury skóry czyli ok. 28°C. Wyższą temperaturę warto zastosować szczególnie przy kąpieli niemowlęcia czy noworodka.

 

4. Sprawdź temperaturę wody

Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 36-37,5 °C. Jeśli nie mamy specjalnego termometru do jej sprawdzenia, można zanurzyć w nalanej wodzie nadgarstek lub łokieć i w ten sposób stwierdzić, czy woda nie jest zbyt ciepła.

 


5. Nie nalewaj zbyt dużej ilości wody

Przygotowując kąpiel dla niemowlęcia nalej do wanny 5. - 8. cm wody. Czyli tyle, aby sięgała ona siedzącemu dziecku mniej więcej do pępka.

 

6. Ogranicz czas trwania kąpieli

Kąpiel niemowlęcia powinna trwać około 10. minut, ponieważ po upływie tego czasu wyraźnie spada temperatura wody. Nie należy dolewać ciepłej, gdyż może to spowodować poparzenie malca.

 

7. Zadbaj o to, aby wanienka była bezpieczna

Przy kąpaniu najmniejszych dzieci istnieje spore ryzyko, że mogą poślizgnąć się na dnie wanienki, dlatego zaleca się używanie mat antypoślizgowych lub zakup wanienki, której dno już posiada takie zabezpieczenie.

 


8. Pamiętaj o kosmetykach do kąpania

Pielęgnacja noworodka, niemowlęcia a później małego dziecka wymaga specjalnie dostosowanych kosmetyków. Dlatego wybierając środki pielęgnacyjne dla malucha należy dokładnie sprawdzić dla jakiego wieku są przeznaczone, oraz jakie substancje są w nich zawarte. Najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne.

 

9. Zwróć uwagę czym myjesz dziecko

Do mycia małego dziecka najlepiej wybrać delikatną myjkę lub gąbkę. W przypadku noworodków wystarczy delikatnie umyć je ręką lub zwilżoną pieluszką.

 

10. Delikatnie osuszaj skórę dziecka po kąpieli

Dziecko niezależnie od wieku powinno mieć swój ręcznik. Przy osuszaniu noworodków i niemowląt należy pamiętać, że ich skóra jest szczególnie delikatna i wrażliwa, dlatego zamiast pocierania, delikatnie dotykajmy ją ręcznikiem.

 

Stosując powyższy dekalog możemy być pewni, że maluszkowi nic się nie stanie podczas tego wieczornego rytuału. Trzeba też pamiętać, aby po kąpaniu malca jak najszybciej ubrać w suchą odzież. Świeżo po kąpieli jest szczególnie narażony na wyziębienie.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Adam Borkowski


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
05-07-2020
Ocena:
j abym powiedziała - przygotuj cos do jedzenia zaraz po kąpieli! mój Franek jest zawsze mega głodny jak kończymy się kąpać! ;)) wtedy najlepiej coś lekkiego na ząb, jak owoc, mus z owocowy (Holle ma pyszne!) albo jogurcik bez cukru:)
11-01-2019
Ocena:
A jakie środki pielęgnacyjne na skórę dziecka zalecacie po kapieli?
głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.