Data modyfikacji:

Dziadkowie mają prawo do kontaku z wnukami

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Polskie sądy ustalają prawo do kontaktu z wnukami tylko na wniosek dziadków. Nie ma żadnych przepisów, które by bezpośrednio regulowały tę kwestię. Babcia czy dziadek, jeśli mają po rozwodzie rodziców utrudniony kontakt z dzieckiem, muszą sami wyjść z taką inicjatywą. Ale robią to bardzo rzadko, bo zazwyczaj nie wiedzą, że mają do tego prawo.

 

dziadek_wnuk_spacer_dziadkowie-550

 

 

Przyznanie prawa do kontaktu z dzieckiem

Sąd Najwyższy w uchwale z 23 lipca 2008 r. stwierdził, że taką decyzję podejmuje w I instancji sąd w składzie jednoosobowym (SN sygn. III CZP 74/08). Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne jednego z sądów okręgowych, do którego wpłynęła apelacja matki dwójki małoletnich dzieci. Kwestionowała ona orzeczenie sądu określające częstotliwość i sposób kontraktowania się z nimi dziadków – rodziców jej byłego męża. Po rozwodzie rodziców dziadkowie domagali się przyznania im prawa do zabierania dzieci do siebie co drugi tydzień od godziny 15 w piątek do 19 w niedzielę oraz na dwa tygodnie wakacji letnich i pierwszy tydzień ferii zimowych.

Dziadkowie chcą widywać wnuki

Sąd I Instancji przyznał im prawo do przebywania z wnukami w każdy drugi weekend czerwca od 18 w piątek do 18 w niedzielę z noclegiem u dziadków oraz w każdy nieparzysty piątek miesiąca od godziny 16 do 19.30, z wyjątkiem piątków przypadających w wakacje letnie i zimowe oraz w święta Bożego Narodzenia. Uznał, że za takim rozwiązaniem przemawia dobro dzieci, które są emocjonalnie związane z dziadkami. Uwzględnił to, że w wyroku rozwodowym ich ojcu przyznane zostało prawo do częstych kontaktów z dziećmi. Ten zaś mieszka wspólnie ze swymi rodzicami. Argumentował ponadto, że dzieci muszą mieć możliwość spędzania czasu z matką, a także jej rodzicami.

 


Istotny skład sądu

Sąd II Instancji uznał, że występuje tu zagadnienie prawne, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Chodziło o wyjaśnienie charakteru prawnego sprawy o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami – czy jest to sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej w rozumieniu art. 509 kodeksu postępowania cywilnego. Od tego bowiem zależało, jaki skład sądu powinien ją rozpatrywać. Zasada z art. 47 k.p.c. jest taka, że sprawy cywilne, a do nich należą rodzinne i opiekuńcze, rozpoznaje w I instancji sąd w składzie jednego sędziego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Takim szczególnym przepisem jest m.in. art. 509 k.p.c., który stanowi, że sprawy o przysposobienie, pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego i dwóch ławników.

 

Skład sądu to kwestia bardzo istotna. Konsekwencją rozpoznania sprawy w składzie sprzecznym z przepisami jest – w myśl art. 379 k.p.c. – nieważność postępowania. W kwestii charakteru prawnego spraw o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami nie było zgody także w Sądzie Najwyższym. Sąd Najwyższy nie odpowiedział wprost na zadane mu pytanie. Uznał, że wystarczające do rozstrzygnięcia zgłoszonej wątpliwości prawnej będzie stwierdzenie, iż sprawę o uregulowanie kontaktów dziadków z wnukami rozpoznaje w I instancji sąd w składzie jednego sędziego.

 

logo_fundacja_akcja

Zdjęcie: Fotolia by © Maya Kruchancova

Komentarze
20-09-2020
Ocena:
W mojej rodzinie partnerka mojego syna urodziła córkę. Poród był ciężki po dwóch tygodniach zamieszkali 11 km od nas tam zachorowała na depresję pourazowa, leżała 3 miesiące w szpitalu. Dzieckiem zajmowaliśmy się myz żoną i syn. Po powrocie że szpitala zamieszkali u nas z uwagi, że w opisie były myśli samobójcze, lub rzucenie dzieckiem jak płakało. Podczas mieszkania u nas miała różne napady w postaci agresji bardziej do syna lub małżonki. Po kilku dniach mijało, aż do lipca tego roku kiedy można powiedzieć napad trwał miesiąc, aż musieliśmy zadzwoni na pogotowie i leżała w szpitalu tydzień czasu. Po powrocie a że wypisała się na własne żądanie, bo lekarka powiedziała że jest zdrowa znienawidziła nas zabrała dziecko i wyjechała do matki jeździ do niej na sobotę tylko syn jak nie pracuje my dziecka nie widujemy bo to 270km. Codziennie odciazalismy ją od dziecka bo po 8 godzinach opieki była zmęczona, a teraz wykorzystała to, że my jej zabieraliśmy dziecko. Myślę że zaburzenia ma w dalszym ciągu tym bardziej, że w opisie szpitalnym widnieje ze ma mieszane zaburzenia osobowości. Chcę walczyć o widzenie z wnuczka i nie wiem jakie mam szansę, tym bardziej, że boję się o nią
16-07-2020
Ocena:
Jak wyglada sytuacja kiedy ojciec jest ograniczony praw a jego matka babcia mieszka z nim i on jako ojciec dostał widzenia w miejscu zamieszkania dziecka a jego babcia chce złożyć pozew do sądu o zabieranie dziecka do siebie jak wtedy czy sąd da jej dziecko skoro ona mieszka z ojcem dziecka
01-07-2020
Ocena:
W czerwcu 2020 roku po 3-ech latach tułania się po sądach otrzymaliśmy prawo kontaktu z wnuczką wydaną przez Sąd Okręgowy w Kielcach. Jednak sędzina zabroniła nam zabierania wnuczki wraz z ojcem na wakacje. Argumentacja była dziwna, ze dla dobra dziecka wnuczka nie powinna przebywać z dala od matki. Syn mieszka z nami i rozwód został orzeczony za porozumieniem stron.
23-03-2020
Ocena:
Witam, moim teścią właśnie umarła córka.Chorowala przez rok w szpitalu. Jej mąż w tym czasie opiekował się ich dzieckiem i złożył pozew rozwodowy. Dodam, że wcześniej ona sprawowała głównie opiekę nad synkiem i był on z nią bardzo zżyty. Jednak kiedy trafiła na OJOM jej rodzice zmuszeni byli do niej jeździć i dlatego ojciec zajął się dzieckiem. Nikt nie wiedział że to tak długo potrwa. Udało się jednak na 2 miesiące wrócić do domu. Nie była w pełni sprawna ponieważ cały czas było pod sprężonym tlenem,jednak zgodziła się na wszystkie warunki jakie jej mąż zaproponował po to tylko, żeby oddał jej dziecko. Mieszkała razem z rodzicami, którzy opiekował się nią i dzieckiem. Nie udało się -matka dziecka zmarła, a jej mąż zabrał dziecko ( teście nie robili kłopotów bo wiedzieli,że to jego ojciec). Dziecko zamieszaklo 700km od nich.Prosze o informację jakie prawa mają dziadkowie do wnuka.Czy przysługują im jakieś wizyty z dzieckiem.
17-02-2020
Ocena:
Witam , ja widziałam mojego wnuczka tylko raz w sierpniu 2014 r czyli 6 lat temu. Wtedy również widziałam ostatni raz mojego syna . Natomiast wnuczki nie widziałam nigdy a ma już 14 miesięcy. O tym ,że mam wnuczkę dowiedziałam się od innych osób. Nie ma dnia abym o nich nie myślała , bardzo cierpię z tego powodu ,co mam począć .
09-02-2020
Ocena:
Witam
03-12-2017
Ocena:
Rodzice ojca dziecka udają, że moja córka nie istnieje.
22-08-2017
Ocena:
Nie ukrywam tego ze dziadkowie powinni miec kontakt z wnukami, ale w moim przypadku dziadkowie od strony konkubenta sami sobie ten kontakt utrudniaja bo na kazde moje zaproszenie ich do dziecka zawsze jest jakas wymowka lub klamstwa. Wiec zastanowmy sie najpierw czy niektorzy dziadkowie zasluguja na takie rozwiazanie.
22-02-2017
Ocena:
Rozpisalam sie na forum..pytanie moje jwst ?Czy Dzieci maja prawo zabraniac widywania Wnukow I powod jest taki ze jest maly konflikt z np.Synem lub Synowa I czy roznica zdan..ma I jest dostatecznym powodem by zabraniac spotykania aie z Wnukami.Konflikt miedzy mama a Synem nie jest wystarczajacym powodem. .nie zycze sobie lub nie zyczymy sobie by mama odwiedzala moja Corke..zakas kupowania prezetow lub wysylania zyczen..itd..itd..na pytanie moje ? Jak czuje sie Wnusia..? Nie ma odpowiedzi..Uwazam to za nie ludzkie I smierdzi mi tu zemsta prywatna z ich strony.Co ma Wnusia do tego..ona tu nic nie zawinila by nie miec z Babcia kontaktu..Nic zlego jej nie zrobilam I byla kochana I jest kochana jak moje inne Wnusie..Masakra co te Dzieci juz dorosle sobie mysla..W glowach im sie przewraca..Jak juz samodzielnie stoja na nogach I super pozycja ..wykrztalcenie to olewaja rych co byli I sa przy nich..Mama to mama I Babcia,jetesmy az do naszej smieci z nimi I naszym zyciowym doswiadczeniem..Kocha sie dzieci swoje ale Wnuki inaczej I bardziej..Brak kintaktu z Wnukami mnie stresuje I dobija bo nie bylo powodu I nie ma by Wnusi nie widywac..dzieli nas odleglos km..ale serce jest blisko..
22-02-2017
Ocena:
Witam wszystkich..Jestem Babcia malej Zuzi I ma jyz roczek..Kontakt moj z nia jest zerwany bo istatnie kontakty z Synem I przyszla Synowa sa nie najleorze.Nie mizemy sie z Synem digadac gsy zrobil mqgustra.Zabrinil mi wudywac Wnysie I do twgo dolaczyla przyszla Synowa.Na moje prosby o kontakt z wnusia kaza mi isc do psychiatry I wszywke sobie zrobic..Wiadomo ze sie awantueowalam o to co robia.Od lat choruje na maloplytkowosc krwi..Czesto leze w szpitalu I cgoroba bardzo mi dokycza.Biore lekarstwa bardzo drogie..wpadam w depresjw bi mi Syn nie pimaga w tym bym byla zdrowa.Tesknie za Wnysia..btl roczek jej I nie zaproszobo mnie.Na moje pytania czemy tak robia I zabraniaja mu jej wisywac,podaja rozne powody..Mam 64 lat..Chowalam dziwci sama..Najmkodszy Syn ..ten xi piszw jakis nie moze sie dogadac..Bylam przy nium I innych dzieciach..Ciagle ma zalw ze atudia mysial sam opacac u byl sam..Dostal idemnie mieszkanie a ja zamieszkalam w Berlunie by sobie u nam finansowo poleprzyc..Dzieci maja atydia I dobrze zyja..Mam z numi dobry kontakt I z Wnukami..tu z Wnusia..nie..nie uda na zadna ugode I romowy..Jegi przyszla zina tez mi nie wspilczuje z twsjnory za Wnusia..kiedys mi wysylalu fotki malej..dzis nie I zakas mam kupowania prezetow dla niej I podawania ich przes inntch I zakas ztczen wyaylantch piczta..Kochani czy to jest normalne ??Komu tu potrzebny jest psychiatra ?Ci moge zrobic w tej sprawie ?
23-05-2016
Ocena:
witam.jetem babcia,bardzo kocham mojego wnuka,ale mieszkam i pracuje w Holandzi .chcem na wakacji brac wnuka do siebie, ale ojciec moiego wnuka ni pozwala na względu rostanie moiej corki ,jak mam to zrobić?pszez jego zlosliwasc, cierpi i moia corka i wnuk,ma 4 lata.ktos może poradzić mnie?
18-05-2016
Ocena:
jestem babcia i mam jedno pytanie czy mamusie zabraniają spotykać się wnukom z dziadkami z obu stron czy tylko ze strony meza a jej rodzice dlaczego maja przywilej szanujcie starszych jeśli chcecie aby was w przyszłości szanowali wasze dzieci
11-03-2016
Ocena:
Dziecko ma prawo do obojga rodzicow ,w mysl zasady Jestem mamy i taty , z tym wiaze sie wiec naturalne prawo do kontaktu z dziadkami z obydwu stron .Czas skonczyc z nieszczesnym wizerunkiem Matki Polki Nieszczesnicy , ktora niejednokrotne jest winna rozpadowi zwiazku , Tylko opieka naprzemienna , ktora od dawna sprawdzila sie w innych krajach , moze ten problem rozwiazac .I mama i tata kochaja tak samo , Pozwolcie wszystkim dziadkom kochac swoje wnuki .Tego zycze polskim dzieciom.
04-03-2016
Ocena:
A ja sobie niewyobrazam, zeby na weekend oddac dzieci dziadkom! To jest jakiś absurd! Kazdy kto zostawil swoje dzieci na tyle z obcymi ludzmi (mama i tata to najblizsza rodzina), wie, ze robi im krzywde, bo: babcia inaczej zywi, na inne rzeczy pozwala, to jest nowe miejsce spania, etc. Mozna by wiele wymieniać. Moja teściowa nie umie nawet zmienic pieluszki, bo zaklada tylem do przodu. Pisalabym apelacje i odwolania, byle nie dac.
03-03-2016
Ocena:
Witam , mój syn z synową żyją normalnie , ale synowa nie odzywa się do mnie od czerwca 2015 r, nie wiem o co sie obraziła , nie moge tego z nią wyjaśnić , poniewaz nie odbiera moich tel. , syn przychodzi i mówi ,ze żona nie pozwala mu aby przyszedł do mnie z wnukiem , nie widziałam wnuka od 11 maja 2016 r, teraz 21 marca bedzie miał 2 latka , nie zna swojej babci , ma tylko 1 babcie i 1 dziadka , poniewaz mój maz zmarł przed jego narodzinami .... dopóki mieszkali u mnie to było ok , a teraz widać , ze jednak kobiety potrafią być podłe ,
07-09-2015
Ocena:
Ponad rok temu w wypadku śmiertelnym zginął mój brat cioteczny. Ze swoja zona mial 2 dzieci, oni mieszkają u jej rodziców. Od tamtego felernego czas widzieli sie z dziadkami zaledwie 4-5 razy. Dziadkowie cierpią, będąc u nich ma się wrażenie zeby jak najszybciej odjechać. Majeczka 5 l mów w obecności dziadków do swojego braciszka 3 latka ze dziadka ma tylko jednego i tak powinno zostać. SadImy, ze obi tak im wmawiają. Jestem chrzestna tego chłopca jednocześnie chrześnica dziadka dzieci, nie mogę patrzę na ich cierpię i, nie dość ze stracili syna który zywil cala rodzinę zony to jeszcze stracili wnuki, jak im pomoc???
08-07-2015
Ocena:
Synowe nie muszą kochać swoich teściów ,ale dlaczego zabiera im się kontakt z wnukami dawanie im miłośći i stabilizacji emocjonalnej w chwilach bardzo trudnych i często nie zrozumianych przez często bardzo małe dzieci ..jest to często zemsta na partnerze i jego rodzinie ...brak innych powodów i argumentów ...żałosne !!!!!!!!!!!
09-03-2015
Ocena:
a gdyby to dziecko zostało z twoim byłym i zakazałby widywania babci i dziadków z twojej strony mając takie same argumenty co ty. denerwuja mnie takie kobiety które myslą tylko o sobie bo związek się rozwalił to dziecko ma mieć tylko 1 babcie i dziadka. Dziecko jak dorośnie samo oceni.
18-12-2014
Ocena:
Mam dokladnie tak samo jak justyna. Moja tesciowa to najgorszy egzemplarz z mozliwych. Odkryla sie dopiero po urodzeniu dziecka. Popsula nasze malzenststwo a teraz domaga sie, zeby mamin synek raz w tygodniu zabieral nasze kilku miesieczne dziecko, bo ona chce zobaczyc wnuka a do mnie nie przyjdzie, bo sie poklocilysmy i zadna z nad nie chce kompromisu.
10-12-2014
Ocena:
Zawsze wychodziłam z założenie, że tego typu kwestie załatwiamy między sobą ale jeżeli mamy do czynienia z nieodpowiedzialnymi ludźmi, niestety tę kwestię musi za nas uregulować Sąd.Do Marzena - Marzena74"Nie rozumiem kobiet które po rozwodzie utrudniają kontakty dziadkom z wnukiem (rodzicom byłego męża. Przecież to nie ich wina, a nawet jeśli, to przecież dziecko ma prawo widywać dziadków! ostatecznie można powalczyć drogą prawną, choć zawsze jednak lepiej się najpierw dogadać ;)
22-11-2013
Ocena:
Nie rozumiem kobiet które po rozwodzie utrudniają kontakty dziadkom z wnukiem (rodzicom byłego męża. Przecież to nie ich wina, a nawet jeśli, to przecież dziecko ma prawo widywać dziadków! ostatecznie można powalczyć drogą prawną, choć zawsze jednak lepiej się najpierw dogadać ;)
Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...