Data modyfikacji:

Kontakt z dzieckiem a pozbawienie praw rodzicielskich

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Pozbawienie praw rodzicielskich nie zabrania rodzicowi kontaktu z dzieckiem. Mama czy tata mają do tego prawo nie w oparciu o władzę rodzicielską – której w tym przypadku nie posiadają, tylko jako krewni. Na tej samej zasadzie, jak dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem.

 

 

wojna o dziecko

 

 

Pozbawienie praw rodzicielskich

Kontakt z dzieckiem może być zakazany rodzicowi w wyjątkowych przypadkach, tyko i wyłącznie przez sąd, na wniosek opiekuna. Ale nie jest to takie proste. Sąd musi bowiem zbadać, czy będzie to zgodne z dobrem małoletniego. Sąd może orzec zakaz, w zasadzie tylko w przypadku osoby pozbawionej władzy rodzicielskiej.

Podstawę do zakazania kontaktów z dzieckiem stanowi Art. 113 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego. W § 1 czytamy:

'Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy zakaże rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej osobistej styczności z dzieckiem.'

Zamiast zupełnego zakazu kontaktu z dzieckiem, sąd może go ograniczyć np. do rozmów telefonicznych. Niemniej uznaje się taki zakaz za coś wyjątkowego, co potwierdza postanowienie Sądu Najwyższego I CKN 1115/2000 - z dnia 7 listopada 2000 r.

'Zakazanie rodzicom osobistej styczności z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko.'

 

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a zakaz kontaktu z dzieckiem

Poza tym w orzeczeniu pojawiło się stwierdzenie, że dobru dziecka nie służy zerwanie kontaktu z rodzicem, nawet jeśli jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej. Ważne jest to, że sąd może uznać pozbawienie władzy rodzicielskiej za słuszne, a jednocześnie odrzucić żądanie wydania zakazu kontaktu z dzieckiem. Nawet rodzic pozbawiony praw rodzicielskich może oczekiwać werdyktu stwierdzającego jego prawo do kontaktów i określenia czasu, i miejsca spotkań.

Tak samo dziadkowie mają prawo domagać się uregulowania kontaktów z wnukiem – jeśli oczywiście jest to w interesie dziecka. To również potwierdził Sąd Najwyższy. W tym przypadku państwo formalnie chroni prawa ojców, matek i rodzin do widywanie się z dziećmi. Problem leży w skutecznej egzekucji tego prawa.

 

Przeczytaj również: Alimenty na dziecko.

 

logo_fundacja_akcja


Zdjęcie: Fotolia by © Tomasz Trojanowski

Komentarze
05-03-2021
Ocena:
QGWOMET9WGS8ZJ6WXF www.google.com Where are you located ? I want to come to you one of these days
03-02-2021
Ocena:
Happy New Year!!! www.google.com
21-01-2021
Ocena:
Happy New Year 2021!!!Are you working tomorrow?
19-08-2020
Ocena:
TommyLeeMaxBond
14-05-2018
Ocena:
Nie życzę nikomu takich sytuacji.
26-02-2018
Ocena:
Mam dowody ze bylem dobrym ojcem , jednak pods tepnie odebrala mi prawa do dziecka , pomimo ze po poznaniu kobiety okazalo sie ze jest zaniedbana I chora , pomoglem , I mam problem . Gdzie mam isc po sprawiedliwosc .
07-12-2016
Ocena:
Ania a czy masz sądownie zakaz styczności ojca z dzieckiem? Bo jeżeli nie to na jakieś podstawie zadzwonisz po policję?
03-05-2016
Ocena:
mam taki sam problem tylko nie wiem czy można odzyskac dziecko jak jest opiekun prawny.
22-02-2016
Ocena:
Ania daj spokuj. Nic sie przeciez nie stanie dziecku. Przeciez bedziesz tam Ty, inni ludzie. Na pewno dobrze sie zachowa. Po co robic zamieszane wsrod obcych ludzi pod kosciolem. Mozesz tylko wystraszyc dziecko. Daj mu szanse zobaczyc dziecko w tym Waznym Dniu. Przemysl to sobie. Zeby po latach dziecko nie mialo do Ciebie za to pretensji:-)
21-02-2016
Ocena:
Potrzebuje porady ojciec moich dzieci jest pozbawiony praw do dzieci od 7 lat nie utrzymuje kontaktu z nimi nagle sobie przypomniał że jeden będzie miec komunie i chce przyjść do kościoła bo chce dać prezent synowi czy w takiej sytuacji moge zadzwonić na policje jak by przyszedł
Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
500 plus wniosek

Jak dostać 500+ na pierwsze dziecko? Terminy, dokumenty, ważne informacje

2019-05-29
Jak dostać 500+ na pierwsze dziecko? Podpowiadamy kiedy i jakie dokumenty trzeba wypełnić. 500+ można obecnie dostać na każde dziecko do 18 roku życia....
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...