Paszport dla maluszka - ważne dobre zdjęcie

Data:

Jeśli planujesz urlop z dzieckiem poza granicami Unii Europejskiej pamiętaj o wyrobieniu dla niego paszportu. Dużym wyzwaniem może się okazać wizyta u fotografa, dlatego zaplanuj ją odpowiednio wcześnie i sprawdź wytyczne jak prawidłowo wygląda zdjęcie do paszportu.

 

paszport-paszporty-550-350

 

Każde wyjeżdżające z kraju dziecko musi posiadać swój dokument. Jest nim dowód osobisty lub jeżeli podróż odbywa się do państwa nie należącego do strefy Schengen - paszport. Aby wyrobić dziecku paszport będziecie musieli zgromadzić szereg dokumentów do paszportu oraz odwiedzić fotografa.

 

Paszport dla dziecka - wizyta u fotografa

Dla dziecka wizyta u fotografa to nie lada przeżycie. Stres jest tak duży, że dziecko często odmawia współpracy. Nie chce usiąść prosto, patrzeć w obiektyw, przestać się kręcić. W skrajnych przypadkach płacze tak bardzo, że wizytę trzeba przełożyć na inny termin. Dlatego przed planowaną wizytą porozmawiajcie z dzieckiem, wytłumaczcie dlaczego idziecie do fotografa, jak będzie wyglądała wizyta, co będzie dziecko musiało zrobić. Warto też w domu przetrenować sesję fotograficzną - fotografowane może być dziecko lub miś, a fotografem mama albo tata.

Przed 2012 rokiem wymogi dotyczące zdjęcia do paszportu nie były bardzo rygorystyczne, ale od sierpnia 2012 roku gdy dzieciom zaczęły być wydawane paszporty biometryczne, sytuacja się zmieniła. I mimo, że fotograf teoretycznie zna zasady wykonywania zdjęć paszportowych, zdarza się, że żeby nie męczyć dziecka interpretuje je dość luźno. W Urzędzie Paszportowym niezgodne z zasadami zdjęcie urzędnik odrzuca, co z kolei skutkuje koniecznością ponownej wizyty u fotografa, czasem wzięciem dodatkowego dnia wolnego i robieniem kolejnego zdjęcia.

 

Wymogi dotyczące zdjęcia paszportowego

Zdjęcie paszportowe musi spełniać określone wymogi. Poniżej lista najważniejszych zasad, warto też zapoznać się z treścią ulotki informującej o tym jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu.

 • zdjęcie musi być kolorowe, mieć dobrą ostrość i odwzorowywać naturalny kolor skóry
 • ma mieć wymiary 35x45 mm, ale twarz dziecka ma zajmować 70-80% fotografii
 • zdjęcie ma pokazywać całą głowę i górną część szyi
 • musi być aktualne - wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy

zdjecie-do-paszportu

Poza tym:

 • zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków
 • dziecko ma być w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, ma patrzeć na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami *
 • fotografię robimy na jednolitym jasnym tle (nie dopuszcza się osób trzecich w tle - np. mamy czy taty)

*w szczególnych przypadkach: dziecko z wadą wzroku, o wyznaniu wymagającym noszenia nakrycia głowy, o orzeczonym stopniu niepełnosprawności - dopuszcza się wyjątki


Mam zdjęcie - jakie dokumenty jeszcze potrzebuję?

Podczas składania wniosku o wydanie paszportu dla dziecka wymagana jest obecność obojga rodziców. Oprócz kolorowego zdjęcia należy przedstawić również:

 • wniosek paszportowy (dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pozostaje niewypełniona)
 • ostatnio posiadany paszport (o ile dziecko miało wcześniej ten dokument)
 • dowód uiszczenia opłaty
 • pisemną zgodę obojga rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów prawnych na wydanie dokumentu dziecku.

 

Zdjęcie: Fotolia by © sumnersgraphicsinc. All rights reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
6-6-2019
Ocena:
Ok, zdjęcie musi być aktualne. A co jeśli było wykonane jak dziecko miało roczek, a teraz ma 4 latka, dziecko się w tym czasie zmienia. Czy nie cofną nas z lotniska, mimo ważności dokumentu
5-3-2019
Ocena:
Dziecko do 5 roku życia nie musi mieć zamkniętej buzi na zdjęciu.
14-5-2018
Ocena:
Dzięki za pomocny artykuł. Właśnie szukaliśmy informacji na ten temat.