Data modyfikacji:

Paszport dla maluszka - ważne dobre zdjęcie

Autor: Patrycja Wrotek

Jeśli planujesz urlop z dzieckiem poza granicami Unii Europejskiej pamiętaj o wyrobieniu dla niego paszportu. Dużym wyzwaniem może się okazać wizyta u fotografa, dlatego zaplanuj ją odpowiednio wcześnie i sprawdź wytyczne jak prawidłowo wygląda zdjęcie do paszportu.

 

paszport-paszporty-550-350

 

Każde wyjeżdżające z kraju dziecko musi posiadać swój dokument. Jest nim dowód osobisty lub jeżeli podróż odbywa się do państwa nie należącego do strefy Schengen - paszport. Aby wyrobić dziecku paszport będziecie musieli zgromadzić szereg dokumentów do paszportu oraz odwiedzić fotografa.

 

Paszport dla dziecka - wizyta u fotografa

Dla dziecka wizyta u fotografa to nie lada przeżycie. Stres jest tak duży, że dziecko często odmawia współpracy. Nie chce usiąść prosto, patrzeć w obiektyw, przestać się kręcić. W skrajnych przypadkach płacze tak bardzo, że wizytę trzeba przełożyć na inny termin. Dlatego przed planowaną wizytą porozmawiajcie z dzieckiem, wytłumaczcie dlaczego idziecie do fotografa, jak będzie wyglądała wizyta, co będzie dziecko musiało zrobić. Warto też w domu przetrenować sesję fotograficzną - fotografowane może być dziecko lub miś, a fotografem mama albo tata.

Przed 2012 rokiem wymogi dotyczące zdjęcia do paszportu nie były bardzo rygorystyczne, ale od sierpnia 2012 roku gdy dzieciom zaczęły być wydawane paszporty biometryczne, sytuacja się zmieniła. I mimo, że fotograf teoretycznie zna zasady wykonywania zdjęć paszportowych, zdarza się, że żeby nie męczyć dziecka interpretuje je dość luźno. W Urzędzie Paszportowym niezgodne z zasadami zdjęcie urzędnik odrzuca, co z kolei skutkuje koniecznością ponownej wizyty u fotografa, czasem wzięciem dodatkowego dnia wolnego i robieniem kolejnego zdjęcia.

 

Wymogi dotyczące zdjęcia paszportowego

Zdjęcie paszportowe musi spełniać określone wymogi. Poniżej lista najważniejszych zasad, warto też zapoznać się z treścią ulotki informującej o tym jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu.

zdjecie-do-paszportu

Poza tym:

  • zdjęcie ma pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków
  • dziecko ma być w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, ma patrzeć na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami *
  • fotografię robimy na jednolitym jasnym tle (nie dopuszcza się osób trzecich w tle - np. mamy czy taty)

*w szczególnych przypadkach: dziecko z wadą wzroku, o wyznaniu wymagającym noszenia nakrycia głowy, o orzeczonym stopniu niepełnosprawności - dopuszcza się wyjątki


Mam zdjęcie - jakie dokumenty jeszcze potrzebuję?

Podczas składania wniosku o wydanie paszportu dla dziecka wymagana jest obecność obojga rodziców. Oprócz kolorowego zdjęcia należy przedstawić również:

  • wniosek paszportowy (dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pozostaje niewypełniona)
  • ostatnio posiadany paszport (o ile dziecko miało wcześniej ten dokument)
  • dowód uiszczenia opłaty
  • pisemną zgodę obojga rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów prawnych na wydanie dokumentu dziecku.

 

Zdjęcie: Fotolia by © sumnersgraphicsinc. All rights reserved

 


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

Komentarze
06-06-2019
Ocena:
Ok, zdjęcie musi być aktualne. A co jeśli było wykonane jak dziecko miało roczek, a teraz ma 4 latka, dziecko się w tym czasie zmienia. Czy nie cofną nas z lotniska, mimo ważności dokumentu
05-03-2019
Ocena:
Dziecko do 5 roku życia nie musi mieć zamkniętej buzi na zdjęciu.
14-05-2018
Ocena:
Dzięki za pomocny artykuł. Właśnie szukaliśmy informacji na ten temat.
Mając 1 dziecko możesz nie dostać 500 zł z programu Rodzina

Czy dostanę 500 zł na dziecko - komu NIE przysługuje świadczenie?

2021-03-03
Sprawdź kiedy możesz skorzystać z programu Rodzina 500+ oraz w jakich sytuacjach NIE dostaniesz świadczenia. Rodziny patchworkowe, samotne matki, cudzoziemcy - kto nie skorzysta z 500 zł na dziecko.
alimenty na dziecko - obowiązek alimentacyjny

Alimenty na dziecko - wszystko, co musisz wiedzieć

2021-03-02
Alimenty - kto i komu powinien je płacić alimenty? W jakiej wysokości? Co zrobić, żeby alimenty na dziecko dostać i jak wyegzekwować ich płacenie? Sprawdź, co musisz wiedzieć.
Masz rodzinę i co najmniej 2 dzieci, zobacz jak wypełnić wni

Jak poprawnie wypełnić wniosek 500+ ? [WZÓR WNIOSKU]

2021-03-01
Zobacz jak krok po kroku prawidłowo wypełnić wniosek o 500 zł na dziecko, które pola musisz uzupełnić, a które pozostają puste. Zobacz wzór wniosku i wypełnij swój bez błędów.
sprzątanie mieszkania w Warszawie

Macierzyństwo to czas także dla Ciebie!

2019-04-10
Współczesna matka to w wielu przypadkach obraz osoby wielozadaniowej, która wychowuje dziecko, dba o dom, załatwia dużo spraw na co dzień. Jak w tym wszystkim z...
strajk w przedszkolu

Strajk nauczycieli, jakie prawa mają rodzice?

2019-04-08
Jakie prawa przysługują rodzicom, kiedy nauczyciele w przedszkolach i szkołach strajkują?...
mama 4 plus dla kogo

Dla kogo emerytura Mama 4 plus i 500 plus na każde dziecko - Dzidziusiowo.pl

2019-03-12
Kolejne newsy o świadczeniach finansowych dla rodziców. Już można składać wnioski o emeryturę dla matki lub ojca, który wychowując czworo dzieci lub więcej nie ...
Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje z dzieckiem, należy mieć

Paszport dla maluszka - Dzidziusiowo.pl

2016-06-27
Jeśli planujesz urlop z dzieckiem za granicami kraju nie zostawiaj wizyty w Biurze Paszportowym na ostatnią chwilę. Formalności związane z wydaniem paszportu w ...