Zasiłek rodzinnym na dziecko w 2016 r. - kto dostanie świadczenie?

W 2016 r. weszło sporo zmian dotyczących zasad przyznawania zasiłku rodzinnego. Ile wynoszą zasiłki rodzinne 2016, komu przysługują i o jakie dodatki możemy się ubiegać w tym roku? Wszystko o zasiłkach rodzinnych przeczytasz w artykule.

Paszport dla maluszka - ważne dobre zdjęcie

Jeśli planujesz urlop z dzieckiem poza granicami Unii Europejskiej pamiętaj o wyrobieniu dla niego paszportu. Dużym wyzwaniem może się okazać wizyta u fotografa, dlatego zaplanuj ją odpowiednio wcześnie i sprawdź wytyczne jak prawidłowo wygląda zdjęcie do paszportu.

Prawo pacjenta do wglądu w dokumentację

Prowadzona przez szpital dokumentacja medyczna stanowi jedno z instytucjonalnych praw i gwarancji. Jest ona nierozłącznie związana z jakością i bezpieczeństwem świadczeń oferowanych przez zakłady opieki zdrowotnej.

Rozwód a dziecko

Nawet gdy sąd ustali, że małżeństwo istnieje tylko na papierze, bo rozkład pożycia jest zupełny i trwały, nie oznacza to jeszcze, że sprawa zakończy się wyrokiem rozwodowym czy separacją. Jak wygląda sytuacja dziecka podczas rozwodu rodziców?

Kontakt z dzieckiem a pozbawienie praw rodzicielskich

Pozbawienie praw rodzicielskich nie zabrania rodzicowi widywania się z dzieckiem. Mama czy tata mają do tego prawo nie w oparciu o władzę rodzicielską – której w tym przypadku nie posiadają, tylko jako krewni. Na tej samej zasadzie, jak dziadkowie mają prawo do kontaktów z wnukiem.

Amerykańska reforma pomocy społecznej

W 1996 roku w Stanach Zjednoczonych miała miejsce poważna reforma systemu opieki społecznej. W lipcu Senat uchwalił ustawę o nazwie Personal Responsibility and Work Opportunity Reconciliation Act.

Dziadkowie mają prawo do kontaku z wnukami

Polskie sądy ustalają prawo do kontaktów z wnukami tylko na wniosek dziadków. Nie ma żadnych przepisów, które by bezpośrednio regulowały tę kwestię. Babcia czy dziadek, jeśli mają po rozwodzie rodziców utrudniony kontakt z wnukiem, muszą sami wyjść z taką inicjatywą.

Zatrudnienie niani

Już od kilku lat niania może zostać zatrudniona i rozliczona przez rodziców dziecka. Jednak dopiero od 1 października 2011 roku ich składki społeczne i zdrowotne sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.

Zakaz bicia dzieci

Sąd będzie mógł zawiesić prawa rodzicielskie osobom stosującym przemoc fizyczną lub psychiczną wobec swoich dzieci i skierować sprawców na przymusową terapię. W ten sposób rząd chce walczyć z przemocą w rodzinie.

Walka z przemocą rodzinną

Liczne badania wykazały, że chociaż przemoc rodzinna dotyka kobiet ze wszystkich grup społecznych, to wśród kobiet pobierających świadczenia z funduszy pomocy społecznej, odsetek osób będących ofiarami przemocy jest znacznie wyższy niż wśród pozostałych grup.