Adaptacja dziecka w żłobku

Data:

Po okresie, który w przeważającej mierze upłynął na spędzaniu czasu z Twoją pociechą, przyszedł czas na to, byś mogła wrócić do pracy. Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku zazwyczaj jest koniecznością dla pracujących rodziców, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma zaufanej osoby, gotowej zająć się malcem podczas Waszej nieobecności w domu.

 

zlobek-550x350


Jeśli szczęśliwie wybraliście idealny żłobek, przed Wami być może kolejne wyzwanie – adaptacja pociechy w nowym miejscu.

 

Niemowlę w żłobku

Adaptacja niemowlaka do nowej sytuacji, związanej z nowym otoczeniem i innymi osobami zazwyczaj nie przychodzi trudno – szczególnie, jeśli jest ono jeszcze zbyt małe, by odnajdywać wizualną różnicę pomiędzy domem, a innym miejscem, w którym aktualnie się znajduje. Jeśli po raz pierwszy zostawiasz dziecko w żłobku, bardziej prawdopodobne jest, że sama będziesz potrzebować kilku dni na to, by oswoić się z jego brakiem.

 

Starsze niemowlę i małe dziecko

Jeśli dziecko ma 8. miesięcy i więcej, jego przestawanie się, z racji osiągnięcia pewnego stopnia dojrzałości, może zająć nieco więcej czasu. Adaptacja w tym czasie do nowego środowiska może być trudniejsza i potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. By pomóc mu w pogodzeniu się z nową sytuacją, zastosuj metodę małych kroków: pierwszego dnia (tygodnia, w zależności od potrzeb i możliwości) pozostaw je tylko na godzinę, drugiego na 3 godziny, trzeciego niech spędzi w żłobku tyle czasu, ile przyjdzie mu spędzać w przyszłości.

Oprócz powyższego, zaleca się, by matka przez jakiś czas pozostawała przy dziecku na 2 lub 3 godziny i współuczestniczyła w opiece nad swoim maluchem. Dzięki takiej adaptacji, dziecko w żłobku będzie czuło się znacznie bezpieczniej, a lęk związany z oddaleniem się matki na jakiś czas i nową panią, która się nim zajmie, wkrótce ustąpi.

O tym, jaki sposób będzie najlepszy dla naszego dziecka warto porozmawiać z opiekunami ze żłobka. Dość szybko potrafią oni zdiagnozować co w przypadku danego malucha zrobić. Pozostawanie mamy w szatni czy uczestniczenie w zajęciach jest dobre dla jednego, przy innym bardziej sprawdzi się buziak, deklaracja, że mama wychodzi na zakupy po soczek lub bułkę i pomachanie mamie przez okno na "do widzenia". W końcu każde dziecko jest różne.

 

 

Trudna adaptacja dziecka w żłobku

Jeśli, mimo swoich wysiłków i pozostawania z dzieckiem w żłobku, wciąż jest ono lękliwe i płacze kiedy nie ma Cię w pobliżu, okres adaptacji stosunkowo trzeba będzie przedłużyć. Jedne dzieci przechodzą go szybciej, drugie wolniej. Jeśli Twoja pociecha nie może pogodzić się z nagłą zmianą sytuacji polegającą na umieszczeniu jej w nowym, zupełnie obcym miejscu, daj jej więcej czasu na to, by nabrała zaufania do innych dorosłych, a tym samym do Ciebie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Daniel Fuhr All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
25-8-2017
Ocena:
Czesne wynosi 750 zł, ale to jest kwota bez wyżywienia.
Wyżywienie jest dodatkowo płatne.
21-2-2017
Ocena:
ile płacisz czesnego w tym klubiku łączka bączka?
możesz mi powiedzieć czy wyżywienie jest w ramach czesnego, czy dodatkowo płatne?
czy jest jakiś tydzień adaptacyjny ? płatny? bezpłatny?
15-11-2016
Ocena:
Ja zapisałam dziecko do Klubiku Łączka Bączka i nie żałuję.
Tam adaptacja przebiega pomyślnie
POLECAM!
30-7-2015
Ocena:
u mnie był problem tylko przez peirwsze 3 dni a potem juz z górki :) córka bardzo szybko się pryzwyczaila do nowego miejsca i nowych koleżanek i kolegów. poza tym opiekunki w Puchatku sa tak mile i fajne, że nie sposob nie chcieć tam zostawać! :D