Data modyfikacji:

Adaptacja dziecka w żłobku

Autor: Sylwia Wanowicz

Po okresie, który w przeważającej mierze upłynął na spędzaniu czasu z Twoją pociechą, przyszedł czas na to, byś mogła wrócić do pracy. Decyzja o umieszczeniu dziecka w żłobku zazwyczaj jest koniecznością dla pracujących rodziców, zwłaszcza jeśli w pobliżu nie ma zaufanej osoby, gotowej zająć się malcem podczas Waszej nieobecności w domu.

 

zlobek-550x350


Jeśli szczęśliwie wybraliście idealny żłobek, przed Wami być może kolejne wyzwanie – adaptacja pociechy w nowym miejscu.

 

Niemowlę w żłobku

Adaptacja niemowlaka do nowej sytuacji, związanej z nowym otoczeniem i innymi osobami zazwyczaj nie przychodzi trudno – szczególnie, jeśli jest ono jeszcze zbyt małe, by odnajdywać wizualną różnicę pomiędzy domem, a innym miejscem, w którym aktualnie się znajduje. Jeśli po raz pierwszy zostawiasz dziecko w żłobku, bardziej prawdopodobne jest, że sama będziesz potrzebować kilku dni na to, by oswoić się z jego brakiem.

 

Starsze niemowlę i małe dziecko

Jeśli dziecko ma 8. miesięcy i więcej, jego przestawanie się, z racji osiągnięcia pewnego stopnia dojrzałości, może zająć nieco więcej czasu. Adaptacja w tym czasie do nowego środowiska może być trudniejsza i potrwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. By pomóc mu w pogodzeniu się z nową sytuacją, zastosuj metodę małych kroków: pierwszego dnia (tygodnia, w zależności od potrzeb i możliwości) pozostaw je tylko na godzinę, drugiego na 3 godziny, trzeciego niech spędzi w żłobku tyle czasu, ile przyjdzie mu spędzać w przyszłości.

Oprócz powyższego, zaleca się, by matka przez jakiś czas pozostawała przy dziecku na 2 lub 3 godziny i współuczestniczyła w opiece nad swoim maluchem. Dzięki takiej adaptacji, dziecko w żłobku będzie czuło się znacznie bezpieczniej, a lęk związany z oddaleniem się matki na jakiś czas i nową panią, która się nim zajmie, wkrótce ustąpi.

O tym, jaki sposób będzie najlepszy dla naszego dziecka warto porozmawiać z opiekunami ze żłobka. Dość szybko potrafią oni zdiagnozować co w przypadku danego malucha zrobić. Pozostawanie mamy w szatni czy uczestniczenie w zajęciach jest dobre dla jednego, przy innym bardziej sprawdzi się buziak, deklaracja, że mama wychodzi na zakupy po soczek lub bułkę i pomachanie mamie przez okno na "do widzenia". W końcu każde dziecko jest różne.

 

 

Trudna adaptacja dziecka w żłobku

Jeśli, mimo swoich wysiłków i pozostawania z dzieckiem w żłobku, wciąż jest ono lękliwe i płacze kiedy nie ma Cię w pobliżu, okres adaptacji stosunkowo trzeba będzie przedłużyć. Jedne dzieci przechodzą go szybciej, drugie wolniej. Jeśli Twoja pociecha nie może pogodzić się z nagłą zmianą sytuacji polegającą na umieszczeniu jej w nowym, zupełnie obcym miejscu, daj jej więcej czasu na to, by nabrała zaufania do innych dorosłych, a tym samym do Ciebie.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Daniel Fuhr All right reserved


Autor

Komentarze
25-08-2017
Ocena:
Czesne wynosi 750 zł, ale to jest kwota bez wyżywienia.Wyżywienie jest dodatkowo płatne.
21-02-2017
Ocena:
ile płacisz czesnego w tym klubiku łączka bączka?możesz mi powiedzieć czy wyżywienie jest w ramach czesnego, czy dodatkowo płatne?czy jest jakiś tydzień adaptacyjny ? płatny? bezpłatny?
15-11-2016
Ocena:
Ja zapisałam dziecko do Klubiku Łączka Bączka i nie żałuję.Tam adaptacja przebiega pomyślniePOLECAM!
30-07-2015
Ocena:
u mnie był problem tylko przez peirwsze 3 dni a potem juz z górki :) córka bardzo szybko się pryzwyczaila do nowego miejsca i nowych koleżanek i kolegów. poza tym opiekunki w Puchatku sa tak mile i fajne, że nie sposob nie chcieć tam zostawać! :D
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...