Data publikacji:

Plecak dla malucha

Autor: Agnieszka Pytlińska

Każdy przedszkolak marzy o pięknym plecaku. Najlepiej, żeby był on kolorowy, miał wizerunek bohatera z bajek i co najmniej zmieścił ukochanego misia. Jeśli jeszcze wejdzie tam picie i jedzenie będzie wprost idealnie. To niestety nie wszystko. Preferencje dziecka są oczywiście bardzo ważne, ale jest kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Czym rodzic powinien się kierować przy wyborze plecaka dla przedszkolaka?

 

wyprawka dla przedszkolaka

 

Problem zaczyna się w momencie, kiedy wchodzimy do sklepu i trzeba wybrać jeden z kilkudziesięciu znajdujących się na półce. Maluchy bardzo często już po chwili wiedzą, że najlepszy będzie ten z autem, albo z lalką Barbie. Zanim jednak kupimy plecak z wymarzonym motywem warto zapoznać się z kilkoma warunkami, które powinien spełniać.

 

Odpowiedni rozmiar - ani za duży, ani za mały

Na początku zastanówmy się do czego plecak ma nam służyć. No właśnie: nam, czy dziecku? Wielkość plecaka powinna być bowiem dostosowana do wzrostu i wymiarów dziecka. Musi być na tyle duży, aby zmieściło się w nim to, co najważniejsze. Nie może być jednak zbyt duży, gdyż będzie wtedy za ciężki, malec włoży tam mnóstwo niepotrzebnych rzeczy i będzie źle się go nosiło. Przyjmuje się, że standardowe wymiary plecaka dla przedszkolaka to 33. cm x 28. cm x 10. cm. I faktycznie taki plecak ma sens. W mniejszy niewiele uda się nam zapakować, a większy będzie dla dziecka niewygodny. 

 

Waga plecaka - wybieramy te lżejsze

Wybierając plecak należy pamiętać, że zapakowany nie powinien przekroczyć 10% wagi malucha. Czyli przedszkolak ważący 30 kg nie powinien nosić więcej niż 3 kg. Aby ten warunek mógł być spełniony sam plecak musi być lekki. To kolejny element, o którym należy pamiętać podczas robienia zakupów.

 

Ważny materiał

Bardzo ważny jest również materiał, z którego jest wykonany plecak dla malca. Najlepiej jeśli tkanina jest wodoodporna, gdyż zawartość takiego plecaka nie zamoknie w razie deszczu. Zwróćmy uwagę również na szwy. Muszą one być grube i dobrze zabezpieczać zawartość. Kolejnym istotnym elementem są zapięcia. Wszelkiego rodzaju zamki czy klamry powinny być łatwe w użyciu, aby dziecko nie miało z nimi żadnych problemów.

 

Kiedy już plecak zostanie wybrany

Będzie miał najpiękniejsze wzory i kolory, a przy tym będzie również funkcjonalny i bezpieczny, należy nauczyć dziecko, w jaki sposób powinno go nosić i dostosujmy długość szelek do wielkości dziecka. Wytłumaczmy malcowi, że prawidłowo plecak nosi się na obu ramionach i poprośmy aby zawsze nosiło go w ten sposób. Przy obciążeniu tylko jednego istnieje duże ryzyko rozwoju wad postawy oraz bólów szyi i kręgosłupa.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © remlen


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
13-08-2020
Ocena:
wiecie, co jest jeszcze wazne? kieszonka na drugie śniadane. niektóre plecaki jej nie przewidują i kanapki w konsekwencji są regularnie miażdżone. albo musy w tubkach. piękny, zdrowy mus holle nie trafia do brzucha mojego dziecka, bo jest rozsmarowywany po książkach i zeszytach! albo banan. jedna wielka ciapa. rodzice - uczulam i mówie z własnego doswiadczenia - upewnijcie sie, ze plecaki mają dobrze odseparowaną i utwardzaną częśc na druge sniadanie...uff.f..
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...