Data modyfikacji:

Kto powinien odprowadzać dziecko do przedszkola?

Autor: Tata Szymona

Gdy nasz maluch kończy trzy lata, nadchodzi ten ważny moment dla całej rodziny – pójście do przedszkola. Niektóre dzieci radzą sobie z tym bardzo dobrze, ale są też takie, które rozstają się z wielkim trudem. Przeważnie odprowadza mama - ma więcej czasu, ale też ma często silniejszą więź z dzieckiem. Bo w końcu to matka najczęściej zostaje z dzieckiem w domu na urlopie macierzyńskim, czy też wychowawczym. Przez to jest z dzieckiem niemalże cały czas. Tata może mieć nieco ułatwione zadanie, jako ten, który codziennie wychodzi do pracy i znika na parę godzin. Jak najlepiej zorganizować poranne pożegnania?

 

dziecko, przedszkole, mama, przedszkolak

 

Tata, bo "chłopaki nie płaczą"?

Wiadomo, że początki w przedszkolu bywają trudne. Nawet bardzo trudne i łzawe. Nie ma tutaj znaczenia, czy odprowadzamy do przedszkola synka, czy córkę - pożegnanie bywa bolesne. Wiele razy sam widziałem, jak niejedna mama sama nie była w stanie pożegnać się ze swoim dzieckiem, we łzach obawiając się zostawienia go w przedszkolu na cały dzień. "Chłopaki nie płaczą", więc tata ma łatwiej - czy to on powinien odprowadzać malucha do przedszkola? To oczywiście tylko stereotyp, bo łzy za ukochanym dzieckiem zostawianym po raz pierwszy w przedszkolu, mężczyzna też może uronić i nie będzie to nic złego. Ale tacie o wiele łatwiej przekonać swoje dziecko - zwłaszcza, jeżeli jest to syn - że trzeba być "twardym" i pokazać, że "jest się facetem" i przyjąć "na klatę" nowe obowiązki. Dlatego często dziecku łatwiej rozstać się z tatą niż z mamą.

 

Z drugiej strony, skoro mama opiekowała się maluchem w początkowym okresie, to łatwiej jej będzie przygotować je na kolejny etap - przez rozmowy, zabawę w przedszkole czy nawet uczestniczenie w otwartych dniach przedszkola. Dzięki temu, że to właśnie mama zajmowała się dzieckiem, łatwiej będzie mu zaakceptować fakt, że teraz ona wraca do pracy, a ono idzie do przedszkola. Ale oczywiście pierwsze nie wyklucza drugiego ;-).

 

 

Praca - to ona wyznacza rytm

Większość z nas pracuje w stałym – by nie napisać wprost, że rutynowym - trybie. Na stałą godzinę wychodzimy do pracy, o stałej godzinie wracamy do domu. I najczęściej to ten rytm ma największe znaczenie przy wyznaczaniu osoby odpowiedzialnej za opiekę nad dzieckiem, na drodze dom - przedszkole - dom. Decyzja ta zależy od godziny, na którą mama i tata muszą być na swoich miejscach pracy, zależy również od godziny, od której otwarte jest przedszkole. Jeśli to nasz przypadek, to tak naprawdę nie mamy większego wyboru.

 

A może dziadek?

Co jeśli nie rozpoczynamy dnia rutynowo? Rodzice mają zmienne godziny pracy, w różnych porach wychodzą z domu i wracają z pracy. To również determinuje wybór, który rodzic zawozi i odbiera dziecko z przedszkola. Nieraz zdarza się tak, że żaden z rodziców nie może odebrać lub zawieźć dziecka do przedszkola. Wtedy oczywiście kontakt z dziadkami i wnuczek lub wnuczka zostają odwiezieni lub odebrani przez nich – nie tylko rodzice mogą to przecież zrobić. Ba, coraz więcej przedszkoli zdaje sobie sprawę z faktu takiej sytuacji, umożliwiając wpisanie w dokumentach dzieci dodatkowych osób, które będą mogły odebrać dziecko z przedszkola.

I to jest tak naprawdę najlepsze wyjście. Nie możemy przyzwyczaić dziecka, że jest zawsze odwożone i odbierane przez tą samą osobę. Takie zmiany wpłyną pozytywnie zarówno na nas – rodziców – jak i na naszego malucha. Dla nas będzie to wygodne, bo będziemy wiedzieć, że mimo naszych niedogodnych godzin zawsze znajdzie się ktoś, kto zadba o naszego „skarba” – mąż, dziadek, czy nawet ... wujek albo ciocia. Nie trzymajmy się sztywnych zasad, bo prędzej, czy później coś nam „wypadnie” i z naszym dzieckiem nie my pognamy do przedszkola.

Przeczytaj również:

Piosenka: Przedszkole drugim domem >>>

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola? >>>

Zdjęcie: PIxabay.com CC0


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Chyba nie ma na to jednej reguły. Podział obowiazków każdy ustala indywidualnie. Najwazniejsze, zeby odpowiadaly one jednej i drugiej stronie. Ale powazny zwiazek przecież polega na dogadywaniu sie i kompromisach.
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...