Data publikacji:

Jaki wybrać plecak do szkoły?

Autor: Magdalena Szewczyk

Przygotowanie wyprawki dla pierwszoklasisty nie jest łatwe, trzeba kupić dużo rzeczy. Ważnym punktem na naszej liście powinien być wybór plecaka. W końcu to w nim dziecko codziennie będzie nosić książki i przybory szkolne. Wybierając plecak musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak wybrać idealny plecak?

 

plecak do szkoły

 

Plecak czy tornister

Na początku musimy zdecydować, jaki typ bagażu szkolnego chcemy kupić dla dziecka. Ostatnio coraz częściej rodzice wybierają tradycyjny tornister. Jego zaletą jest usztywnienie i ukształtowanie z tyłu, dzięki czemu plecy pociechy są odciążone i wymuszają prawidłową postawę. Zwróćmy szczególną uwagę czy stelaż tornistra nie jest za ciężki oraz czy ma wystarczająco dużo miejsca i posiada kieszonki. Jeśli dziecku nie spodoba się tornister poszukajmy plecaka.  

Większość placków posiada odpowiednio wyprofilowany tył, szeroką regulację szelek oraz dodatkowo zdarza się, że ma pasek do zapięcia wokół pasa dziecka. Kolejnym plusem jest jego waga, zdecydowana większość dostępnych modeli jest o wiele lżejsza niż tornister. Coraz więcej plecaków posiada także stelaż z kółkami, dzięki temu dziecko może prowadzić go za sobą przy użyciu rączki lub założyć na plecy, dzięki szelkom. Plecak powinien też mieć dużo zakamarków na większe i drobniejsze rzeczy oraz usztywniane, wodoodporne dno dzięki czemu będzie wygodniejszy.

 

Co powinien mieć dobry plecak?

 

Bezpieczeństwo

Plecak czy tornister powinien posiadać widoczne elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo naszej pociechy. Są one obowiązkowym wyposażeniem, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dziecko jest widoczne na ulicy. Warto też sprawdzić czy dany plecak posiada atest. Często wyższa cena nie gwarantuje, że plecak jest lepszy. Trzeba zwrócić uwagę, z jakich materiałów został zrobiony, czy przechodził testy, czy posiada certyfikat i czy jest szansa, że nie zniszczy się po pierwszym roku używania.

 

Wygląd plecaka

Jeśli nasze dziecko upiera się, że chce plecak z bohaterami ulubionej bajki i spełnia on nasze kryteria to możemy go kupić. Jednak należy pamiętać, że gust dziecka bardzo szybko się zmienia i może pojawić się sytuacja, że już po I semestrze pociecha będzie znowu marzyć o nowym plecaku. Wybierając plecak, który nie jest tanim wydatkiem warto porozmawiać z dzieckiem i kupić taki, który jest ponad czasowy. Zachęćmy dziecko, aby w sklepie nie szukało wzrokiem wizerunku postaci, ale zwracało uwagę na kolor, rozmieszczenie kieszonek i jego unikatowość. Może przekona latorośl argument, że wszystkie dzieci mają plecak z Autami albo Barbi, a jego może być wyjątkowy dzięki innym elementom.

Kiedy plecak jest już wybrany

Idealny plecak to taki, który jest nie tylko ładny i kolorowy, ale wygodny, lekki i zrobiony z dobrych materiałów. Musi być bezpieczny i pakowny tak, aby dziecko nosząc go codziennie do szkoły było zadowolone. Pamiętajmy, że po zakupie musimy pokazać jak plecak prawidłowo nosić - na obu ramionach. Poprośmy, aby nosiło go tak cały czas, dzięki czemu uniknie bólu kręgosłupa.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
19-06-2018
Ocena:
Polecacie jakieś konkretne firmy, jeśli chodzi o plecaki? :)
19-07-2017
Ocena:
Dla mnie wybór plecaka dla nastolatka to był problem:) Z młodszymi jeszcze w miarę ok. Jak widać np. tutaj ... Brytyjka.pl - w plecakach szkolnych liczy się teraz design :)
19-10-2015
Ocena:
Wybór plecaka jest strasznie trudny. My z mężem wybraliśmy Skip Hopa po dłuuugich poszukiwaniach, jest praktyczny, a przy tym inny niż wszystkie.
23-08-2015
Ocena:
Bardzo dobre porady wszystko sobie spisze i w następnym tygodniu trzeba ruszać juz na zakup wyprawki dla dzieciaczków :)
prezent

Jaki prezent na Dzień Nauczyciela? Przedszkole i prezent na Dzień Nauczyciela

2022-10-12
Prezent na Dzień Nauczyciela w przedszkolu powinien być ładny i mieć charakter pamiątkowy, ale nie może wprawiać nikogo w zakłopotanie z powodu swojej zbyt wysokiej ceny. Jeśli nie wiesz, które upominki spełniają te warunki, zerknij na naszą listę z propozycjami.
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2021-10-13
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...
dzieci na andrzejkach

Andrzejki w przedszkolu – jak obchodzić andrzejki w przedszkolu?

2021-10-11
Wszystkie dzieci zgodzą się, że każda okazja do zabawy jest dobra. A skoro tak, to w jeden z ostatnich listopadowych dni warto urządzić andrzejki w przedszkolu. Sprawdź, jakie pomysły możesz podsunąć paniom przedszkolankom albo w co bawić się z dziećmi, jeśli to ty organizujesz imprezkę.
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...