Data publikacji:

Jaki wybrać plecak do szkoły?

Autor: Magdalena Szewczyk

Przygotowanie wyprawki dla pierwszoklasisty nie jest łatwe, trzeba kupić dużo rzeczy. Ważnym punktem na naszej liście powinien być wybór plecaka. W końcu to w nim dziecko codziennie będzie nosić książki i przybory szkolne. Wybierając plecak musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jak wybrać idealny plecak?

 

plecak do szkoły

 

Plecak czy tornister

Na początku musimy zdecydować, jaki typ bagażu szkolnego chcemy kupić dla dziecka. Ostatnio coraz częściej rodzice wybierają tradycyjny tornister. Jego zaletą jest usztywnienie i ukształtowanie z tyłu, dzięki czemu plecy pociechy są odciążone i wymuszają prawidłową postawę. Zwróćmy szczególną uwagę czy stelaż tornistra nie jest za ciężki oraz czy ma wystarczająco dużo miejsca i posiada kieszonki. Jeśli dziecku nie spodoba się tornister poszukajmy plecaka.  

Większość placków posiada odpowiednio wyprofilowany tył, szeroką regulację szelek oraz dodatkowo zdarza się, że ma pasek do zapięcia wokół pasa dziecka. Kolejnym plusem jest jego waga, zdecydowana większość dostępnych modeli jest o wiele lżejsza niż tornister. Coraz więcej plecaków posiada także stelaż z kółkami, dzięki temu dziecko może prowadzić go za sobą przy użyciu rączki lub założyć na plecy, dzięki szelkom. Plecak powinien też mieć dużo zakamarków na większe i drobniejsze rzeczy oraz usztywniane, wodoodporne dno dzięki czemu będzie wygodniejszy.

 

Co powinien mieć dobry plecak?

 

Bezpieczeństwo

Plecak czy tornister powinien posiadać widoczne elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo naszej pociechy. Są one obowiązkowym wyposażeniem, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że dziecko jest widoczne na ulicy. Warto też sprawdzić czy dany plecak posiada atest. Często wyższa cena nie gwarantuje, że plecak jest lepszy. Trzeba zwrócić uwagę, z jakich materiałów został zrobiony, czy przechodził testy, czy posiada certyfikat i czy jest szansa, że nie zniszczy się po pierwszym roku używania.

 

Wygląd plecaka

Jeśli nasze dziecko upiera się, że chce plecak z bohaterami ulubionej bajki i spełnia on nasze kryteria to możemy go kupić. Jednak należy pamiętać, że gust dziecka bardzo szybko się zmienia i może pojawić się sytuacja, że już po I semestrze pociecha będzie znowu marzyć o nowym plecaku. Wybierając plecak, który nie jest tanim wydatkiem warto porozmawiać z dzieckiem i kupić taki, który jest ponad czasowy. Zachęćmy dziecko, aby w sklepie nie szukało wzrokiem wizerunku postaci, ale zwracało uwagę na kolor, rozmieszczenie kieszonek i jego unikatowość. Może przekona latorośl argument, że wszystkie dzieci mają plecak z Autami albo Barbi, a jego może być wyjątkowy dzięki innym elementom.

Kiedy plecak jest już wybrany

Idealny plecak to taki, który jest nie tylko ładny i kolorowy, ale wygodny, lekki i zrobiony z dobrych materiałów. Musi być bezpieczny i pakowny tak, aby dziecko nosząc go codziennie do szkoły było zadowolone. Pamiętajmy, że po zakupie musimy pokazać jak plecak prawidłowo nosić - na obu ramionach. Poprośmy, aby nosiło go tak cały czas, dzięki czemu uniknie bólu kręgosłupa.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
19-06-2018
Ocena:
Polecacie jakieś konkretne firmy, jeśli chodzi o plecaki? :)
19-07-2017
Ocena:
Dla mnie wybór plecaka dla nastolatka to był problem:) Z młodszymi jeszcze w miarę ok. Jak widać np. tutaj ... Brytyjka.pl - w plecakach szkolnych liczy się teraz design :)
19-10-2015
Ocena:
Wybór plecaka jest strasznie trudny. My z mężem wybraliśmy Skip Hopa po dłuuugich poszukiwaniach, jest praktyczny, a przy tym inny niż wszystkie.
23-08-2015
Ocena:
Bardzo dobre porady wszystko sobie spisze i w następnym tygodniu trzeba ruszać juz na zakup wyprawki dla dzieciaczków :)
dziecko płacze w przedszkolu

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola

2021-03-10
Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Co rano przeżywacie trudne chwile? Radzimy jak pomóc sobie i dziecku zaprzyjaźnić się z przedszkolem.
cechy dobrego nauczyciela

10 cech dobrego nauczyciela

2020-10-14
Jakich cech u nauczyciela szukają dziś rodzice i dzieci? Empatyczny lider z poczuciem humoru, a do tego pracujący z pasją i zaangażowaniem. Czy to możliwe?
nauka w domu homeschooling

Edukacja domowa - home schooling - nauka w domu

2019-10-24
Czy wiesz, że wcale nie musisz posyłać dziecka do przedszkola i do szkoły? Coraz więcej rodziców decyduje się na edukację domową. Home schooling staje się coraz...
korzyści z pprzedszkola

Jakie korzyści rozwojowe wynosi dziecko z przedszkola

2019-09-20
Wielu rodziców zastanawia się, czy fakt, że dziecko chodzi do przedszkola niesie ze sobą w ogóle jakieś korzyści. Takie wątpliwości są naturalne szczególnie na ...
gotowość przedszkolna

Gotowość szkolna i przedszkolna

2019-09-02
Każdy z nas zastanawia się, czy dziecko na pewno jest gotowe do podjęcia nowych obowiązków, czy znajdzie przyjaciół i czy przystosuje się do nowych warunków. Cz...
kapcie do przedszkola

Jak wybrać kapcie do przedszkola, na co zwrócić uwagę

2019-08-29
Choć sprawa wydaje się banalna, warto poświęcić chwilę uwagi wyborowi kapci do przedszkola. Mamy kilka wskazówek na ten temat....
dzień nauczyciela prezent

Dzień Nauczyciela: prezenty i upominki z pomysłem | Dzidziusiowo.pl

2018-10-09
Dzień Nauczyciela to dziś nazwa potoczna, bo 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Tradycyjnie w polskim szkolnictwie w ten dzień uczniowie obdar...