Data publikacji:

Dziecko w sklepie, czyli mamo, tato kup mi to!

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wasze szkraby - kochacie je najmocniej w świecie i chcecie dla nich jak najlepiej, w końcu to wasza krew. Czasem jednak potrafią dać wam w kość - wam rodzicom. Dziecięce humory, fochy, grymasy to coś, co często potrafi wyprowadzić z równowagi. Kiedy maluch czegoś chce, będzie walczył o to aż do upadłego. Dziecko w sklepie, tupiące w podłogę i krzyczące: ,,Mamo, tato kup mi to!’’ nie jest odosobnioną sytuacją.

 

zakupy z dzieckiem - ataki furii

 

Dziecko w sklepie z zabawkami

Rodzice będąc na zakupach z dzieckiem, często są namawiani przez dziecko do odwiedzenia sklepu z zabawkami. Pozornie pociecha zgadza się tylko na oglądanie. Kolorowy świat, świat misiów, przytulanek itp. powoduje u malca wspaniały stan. Szkrab zaczyna bawić się upodobaną zabawką, wyobraźnia się rozbudza i nagle z krainy fantazji wybudza go głos rodzica. Okazuje się, że trzeba już iść. Tymczasem dziecko jest rozczarowane tak krótkim czasem spędzonym w sklepie i płacze, by zostać bądź co gorsza, chce wybraną rzecz zabrać do domu.

 

Jak opanować dziecko w sklepie

1. Przed wyjściem z domu poinformuj dziecko, że idziecie na zakupy i przedstaw mu listę produktów.

2. Ustal zasady, które będą obowiązywały w sklepie.

3. Powiedź stanowczo, że podczas zakupów nie można biegać oraz krzyczeć.

4. Możesz wymyśleć jakąś ciekawą zabawę, np. misja poszukiwaczy makaronu ( tymczasem będziesz robić zaplanowane zakupy z pomocnikiem).

5. Zaproponuj, że kupisz mu jakąś drobną rzecz. Brzdąc ucieszy się, podczas pobytu w sklepie skupi się na zakupie swojego prezentu. Drobiazg daj malcowi po zakupach lub w drodze powrotnej – będzie to nagroda za grzeczność.

 

Nie ulegaj dziecku, jeżeli upiera się, że chce koniecznie mieć daną rzecz. Spokojnie staraj się wytłumaczyć, że jest ona w danym momencie niepotrzebna. Odłóż ją na półkę. Jeśli maluch płacze, wpada w histerię najlepiej odejdź, jeśli to nic nie daje po prostu wyjdź ze sklepu. Nie martw się, ataki furii nie trwają w nieskończoność. Zniecierpliwiony brakiem reakcji szkrab prędzej czy później wyjdzie za Tobą, samotne dziecko nie czuje się bezpiecznie.

Zdarza się, że brzdącowi bardzo zależy na jakiejś zabawce, marzy o niej i naprawdę nie jest ona chwilową zachcianką, a wy nie macie w danej chwili pieniędzy na jej zakup. Powiedzcie mu o tym. Zapewnijcie, że w przyszłości np. kolejnego dnia lub za tydzień sytuacja się zmieni i malec dostanie upragnioną rzecz.

Drogie mamy zakupy z dzieckiem to nic strasznego. Wystarczy nauczyć je przestrzegania pewnych zasad. Pamiętajcie też, że Wasz potomek jest jak gąbka, która wchłania wszystko wokoło. Im wcześniej wpoimy mu pewne wzorce zachowań, tym lepiej. Najważniejsze - to być konsekwentnym wobec malucha.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mrsn

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Wszystko w granicach rozsądku. Treba tez te złote rady przekazać dziadkom
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).