Data publikacji:

Dziecko w sklepie, czyli mamo, tato kup mi to!

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wasze szkraby - kochacie je najmocniej w świecie i chcecie dla nich jak najlepiej, w końcu to wasza krew. Czasem jednak potrafią dać wam w kość - wam rodzicom. Dziecięce humory, fochy, grymasy to coś, co często potrafi wyprowadzić z równowagi. Kiedy maluch czegoś chce, będzie walczył o to aż do upadłego. Dziecko w sklepie, tupiące w podłogę i krzyczące: ,,Mamo, tato kup mi to!’’ nie jest odosobnioną sytuacją.

 

zakupy z dzieckiem - ataki furii

 

Dziecko w sklepie z zabawkami

Rodzice będąc na zakupach z dzieckiem, często są namawiani przez dziecko do odwiedzenia sklepu z zabawkami. Pozornie pociecha zgadza się tylko na oglądanie. Kolorowy świat, świat misiów, przytulanek itp. powoduje u malca wspaniały stan. Szkrab zaczyna bawić się upodobaną zabawką, wyobraźnia się rozbudza i nagle z krainy fantazji wybudza go głos rodzica. Okazuje się, że trzeba już iść. Tymczasem dziecko jest rozczarowane tak krótkim czasem spędzonym w sklepie i płacze, by zostać bądź co gorsza, chce wybraną rzecz zabrać do domu.

 

Jak opanować dziecko w sklepie

1. Przed wyjściem z domu poinformuj dziecko, że idziecie na zakupy i przedstaw mu listę produktów.

2. Ustal zasady, które będą obowiązywały w sklepie.

3. Powiedź stanowczo, że podczas zakupów nie można biegać oraz krzyczeć.

4. Możesz wymyśleć jakąś ciekawą zabawę, np. misja poszukiwaczy makaronu ( tymczasem będziesz robić zaplanowane zakupy z pomocnikiem).

5. Zaproponuj, że kupisz mu jakąś drobną rzecz. Brzdąc ucieszy się, podczas pobytu w sklepie skupi się na zakupie swojego prezentu. Drobiazg daj malcowi po zakupach lub w drodze powrotnej – będzie to nagroda za grzeczność.

 

Nie ulegaj dziecku, jeżeli upiera się, że chce koniecznie mieć daną rzecz. Spokojnie staraj się wytłumaczyć, że jest ona w danym momencie niepotrzebna. Odłóż ją na półkę. Jeśli maluch płacze, wpada w histerię najlepiej odejdź, jeśli to nic nie daje po prostu wyjdź ze sklepu. Nie martw się, ataki furii nie trwają w nieskończoność. Zniecierpliwiony brakiem reakcji szkrab prędzej czy później wyjdzie za Tobą, samotne dziecko nie czuje się bezpiecznie.

Zdarza się, że brzdącowi bardzo zależy na jakiejś zabawce, marzy o niej i naprawdę nie jest ona chwilową zachcianką, a wy nie macie w danej chwili pieniędzy na jej zakup. Powiedzcie mu o tym. Zapewnijcie, że w przyszłości np. kolejnego dnia lub za tydzień sytuacja się zmieni i malec dostanie upragnioną rzecz.

Drogie mamy zakupy z dzieckiem to nic strasznego. Wystarczy nauczyć je przestrzegania pewnych zasad. Pamiętajcie też, że Wasz potomek jest jak gąbka, która wchłania wszystko wokoło. Im wcześniej wpoimy mu pewne wzorce zachowań, tym lepiej. Najważniejsze - to być konsekwentnym wobec malucha.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © mrsn

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Wszystko w granicach rozsądku. Treba tez te złote rady przekazać dziadkom
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.